රතු පරිප්පු ආහාරයට ගැනීමේ ‘විස්මිත’ සෞඛ්‍ය හා පෝෂණ ප්‍රතිලාභ

ශාක පදනම් කරගත් ආහාර වේලක ඇති ප්‍රයෝජන පිළිබඳ වැඩි වැඩියෙන් දැනුවත් වීමත් සමඟ, කලින් නොසලකා හරින ලද විවිධ අමුද්‍රව්‍ය වඩාත් ප්‍රචලිත වී තිබේ. පරිප්පු යනු එවැනි එක් ආහාරයකි. අපගේ ප්‍රෝටීන් මාත්‍රාව ලබා ගැනීම සඳහා අපගේ පරිප්පු බඳුන අවසන් කරන ලෙස අපට නිතරම පවසා ඇත. එය උරාඩ් පරිප්පු (කළු පරිප්පු), මසූර් පරිප්පු (රතු පරිප්පු), ටෝර් පරිප්පු (කහ පරිප්පු) යනාදිය විය හැකිය. නමුත් ප්‍රෝටීන වලින් පොහොසත් වීමට අමතරව පරිප්පු වලට වෙනත් සෞඛ්‍යමය වාසි රැසක් ඇති බව ඔබ දැන සිටියාද?

ප්‍රතිලාභ

පරිප්පු අතර රතු පරිප්පු හෝ මසූර් පරිප්පු යනු භාවිතයේ පහසුව නිසා ඉන්දියාවේ බහුලව භාවිතා වන පරිප්පු වලින් එකකි. එය අධික පෝෂ්‍යදායී හා රසකාරක වන අතර එමඟින් එදිනෙදා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර පිසීම සඳහා කදිම තේරීමක් වේ.

මෙම අඩු කැලරි හා ඉහළ ප්‍රෝටීන් සහිත සුපිරි ආහාර පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහිත පිරිපහදු කළ පිටි සඳහා හොඳ විකල්පයකි. ස්වාභාවිකවම සමාගම් රතු පරිප්පු වලින් සාදන ලද පෝෂ්‍යදායී ග්ලූටන් රහිත පැස්ටා නිපදවා ඇත. එබැවින්, ඔබ පැස්ටා රසවත් බඳුනක් භුක්ති විඳින විට පවා, ඔබ සෞඛ්‍ය සාධකය සමඟ සම්මුතියක් ඇති නොකරයි.

රතු පරිප්පු වල පෝෂණ කරුණු

ශාක පදනම් කරගත් ප්‍රෝටීන වල විශිෂ්ට ප්‍රභවයකි.

යටින්
ශාක පදනම් කරගත් ප්‍රෝටීන වල විශිෂ්ට ප්‍රභවයකි. කලින් සඳහන් කළ පරිදි රතු පරිප්පු ප්‍රෝටීන වල හොඳ ප්‍රභවයකි. පිසූ රතු පරිප්පු වල එක් භාජනයක් (ග්‍රෑම් 50 ක් පමණ) ප්‍රෝටීන් ග්‍රෑම් 12ක් අඩංගු වන අතර එය මූලික වශයෙන් ඔබ නිර්දේශිත දෛනික ප්‍රෝටීන් ප්‍රමාණයෙන් සියයට 30 කට පරිවර්තනය කරයි. එබැවින් එය සත්ත්ව ආහාර වලින් තොර සහ නිර්මාංශිකයින් සඳහා ශාක පදනම් කරගත් ප්‍රෝටීන වල විශිෂ්ට ප්‍රභවයක් බවට පත් කරයි.

තන්තු වල හොඳ ප්‍රභවය – රතු පරිප්පු යනු තන්තු වල විශිෂ්ට ප්‍රභවයකි. පිසින ලද රතු පරිප්පු කෝප්පයක තන්තු ග්‍රෑම් 15 ක් අඩංගු වන අතර එය ඔබ නිර්දේශිත දෛනික තන්තු ප්‍රමාණයෙන් සියයට 45 ක් පමණ වේ.

අත්‍යවශ්‍ය ඛනිජවල ඉහළ – රතු පරිප්පු යකඩ හා මැග්නීසියම් හොඳ ප්‍රභවයකි.

ප්‍රතිලාභ


අඩු කැලරි – රතු පරිප්පුවල අඩංගු කැලරි ප‍්‍රමාණය ඔබට සැනසුමක් ගෙන දෙන තරම් වේ. පිසූ පරිප්පු වල එක් භාජනයක් අඩංගු වන්නේ කැලරි 168 ක් පමණි.

විටමින් වලින් පොහොසත් – රතු පරිප්පු විටමින් හොඳ ප්‍රභවයක් ලෙස සේවය කරයි, විශේෂයෙන්, ෆෝලේට්, එය බී විටමින් වර්ගයකි.

රතු පරිප්පු වල සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ

පරිප්පු වල සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ හයක් මෙහි ලැයිස්තු ගත කර ඇති අතර ඒවා දැන්ම ඔබේ ආහාර වේලට ඇතුළත් කිරීමට පටන් ගනී.

ප්‍රතිලාභ


හෘද සෞඛ්‍යය නංවන්න – තන්තු, මැග්නීසියම් සහ ෆෝලේට් වලින් පොහොසත් වීම; රතු පරිප්පු නිරෝගී හදවතකට උපකාර කරයි. මැග්නීසියම් ශරීරය පුරා රුධිරය, ඔක්සිජන් සහ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වැඩි දියුණු කරයි. ධමනි බිත්ති වලට වන හානිය වළක්වා ගැනීමට ෆෝලේට් උපකාරී වන අතර එමඟින් හෘදයාබාධ ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි. රතු පරිප්පු වල ඇති තන්තු අන්තර්ගතය ශරීරයේ සෞඛ්‍ය සම්පන්න කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

ප්‍රතිලාභ

බර කළමනාකරණයට උදව් කිරීම – රතු පරිප්පු කෙඳි හා ප්‍රෝටීන් වලින් පොහොසත් වීමට අමතරව අඩු කැලරි අගයක් ඇති බැවින් ඵලදායී බර කළමනාකරණයට උපකාරී වේ. මෙම පෝෂ්‍ය පදාර්ථ දෙක නිසා, අපට වඩා වේගවත් හා දීර්ඝ කාලයක් දැනෙන අතර, එම නිසා ආහාර වේල් අතර සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවන සුලු ආහාර අනුභව කිරීමේ ආශාව මග හැරේ. අධික ලෙස ආහාර ගැනීමෙන් වැළකී සිටීමටත්, අනවශ්‍ය බර පැටවීම වැළැක්වීමටත් එය අපට උපකාරී වේ.

ප්‍රතිලාභ

සෞඛ්‍ය සම්පන්න ගැබ්ගැනීම් සඳහා සහාය – ගර්භනී කාන්තාවන්ගේ ආහාරයට රතු පරිප්පු ඇතුළත් කිරීම ප්‍රයෝජනවත් වේ. මෙයට හේතුව රතු පරිප්පු හොඳ ෆෝලේට් ප්‍රභවයක් වන අතර එය කලලරූපී මොළයේ වර්ධනයට සහ සංජානන ආබාධ වැළැක්වීමට බෙහෙවින් අත්‍යවශ්‍ය වේ.
ප්රතිශක්තිය ගොඩනැගීමට උදව් කරන්න

ප්රතිශක්තිය ගොඩනැගීමට උපකාරී වේ

ප්‍රතිශක්තිය ගොඩනැගීමට උදව් කරයි – රතු පරිප්පු වල අත්‍යවශ්‍ය විටමින්, ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ඛනිජ ලවණ බහුල වීම ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ගොඩනැගීමට උපකාරී වේ. ප්‍රතිඔක්සිකාරක මගින් නිදහස් රැඩිකලුන් විනාශ කිරීමට සහ සෛල හා පටක වලට සිදුවන හානිය අවම කිරීමට උපකාරී වන අතර එමඟින් නිරෝගී සම ප්‍රවර්ධන කාරකයක් ලෙස සේවය කරයි.
රුධිරයේ සීනි මට්ටම ස්ථාවර කිරීමට උදව් වන්න

රුධිරයේ සීනි මට්ටම ස්ථාවර කිරීමට උපකාරී වේ

රුධිරයේ සීනි මට්ටම ස්ථාවර කිරීමට – රතු පරිප්පු වල අඩු ග්ලයිසමික් ​​දර්ශකයක් ඇති අතර ආහාරමය තන්තු අඩංගු වේ. මෙම සාධක දෙකේ සංයෝජනය හදිසියේ රුධිරයේ සීනි වැඩිවීම වැළැක්වීම සහතික කරයි. මේ අනුව දියවැඩියාව ඇති පුද්ගලයින් සඳහා ස්ථාවර රුධිර සීනි මට්ටමට සහාය වීම.

ශක්තිය වැඩි කරයි


ශක්තිය වැඩි කරයි – රතු පරිප්පු මන්දගාමී දැවෙන සංකීර්ණ කාබෝහයිඩ්‍රේට ලබා දෙන අතර එය බිඳ වැටීමට වැඩි කාලයක් ගත වන අතර ශරීරයේ වැඩි කල් පවතින ශක්තියක් සපයයි. මේ හැරුණු විට රතු පරිප්පු යනු යකඩ ප්‍රභවයක් වන අතර එය රුධිරයේ ඔක්සිජන් ප්‍රවාහනය හා බලශක්ති නිෂ්පාදනයේ විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. යකඩ උෟනතාවය වෙහෙසට හා තෙහෙට්ටුවට ප්‍රධාන හේතුවක් වන හෙයින්, රතු පරිප්පු ආහාරයට විශේෂයෙන් එකතු කරනුයේ විශේෂයෙන් ඔසප් වීම / ගර්භනී කාන්තාවන්, ළමුන් සහ යෞවනයන් යකඩ උෟනතාවයට වැඩි අවදානමක් ඇති අය සඳහා ය.

Text by The femaina.in – by – Thushadhavi

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *