රිෂාඩ් බදියුදීන් අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙස නීතිපතිගෙන් නියෝග

හිටපු අමාත්‍ය රිෂාඩ් බදියුදීන් මන්ත්‍රීවරයා ඇතුළු සැකකරුවන් තිදෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගැනිමට වරෙන්තු නිකුත් කරන ලෙස අපරාධ පරික්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් කළ ඉල්ලීම් කොටුව මහෙස්ත්‍රාත් ප්‍රියන්ත ලියනගේ මහතා විසින් ප්‍රතික්ෂේප කළා.

එහිදී මහේස්ත්‍රාත්වරයා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට දැනුම් දුන්නේ  වරෙන්තු නිකුත් කිරිමකින් තොරව අදාළ සැකකරුවන් අත්අඩංගුවට ගැනිමට හැකි බවත් පොලිස් බලතල අනුව ක්‍රියා කර අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කරන ලෙසයි.

රිෂාඩ් බදියුදීන් මන්ත්‍රීවරයා සහ වාණිජ හා කාර්මාන්ත අමාත්‍යාංශයේ විශේෂ ව්‍යාපෘති අංශයේ නිලධාරින් තිදෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගැනිම සඳහා වරෙන්තු නිකුත් කරන ලෙසයි අපරාධ පරික්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව අධිකරණයෙන් ඉල්ලා සිටියේ.

රජයට අයත් රුපියල් ලක්ෂ 95කට අධික මුදලක් සාවද්‍ය සාපරාධි පරිහරණය කිරීමයි සැකකරුවන්ට එරෙහිව ඉදිරිපත්ව ඇති චෝදනා වන්නේ.

 2019 ජනාධිපතිවරණ සමයේදී ලංකා ගමනාගමන මණ්ඩලයේ බස් රථ 222 යොදා ගනිමින් මන්ත්‍රීවරයා විසින් අවතැන්වූවන් ප්‍රවාහනය කළ බවට අපරාධ පරික්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කර තිබුණා.

මේ අතර මන්ත්‍රී රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතා ව අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙස නීතිපති දප්පුල ද ලිවේරා මහතා විසින් අද (13) සවස පොලීසියට උපදෙස් දී තිබෙනවා.

නීතිපතිවරයා විසින් නිකුත් කළ අදාළ නියෝගය පිළිබඳව තොරතුරු පැහැදිලි කරමින් නීතිපතිවරයාගේ සම්බන්ධීකරණ නිලධාරිනී රජයේ අධිනීතිඥ නිශාරා ජයරත්න මෙනෙවිය මාධ්‍ය වෙත මෙසේ සදහන් කළා.

“2019 ජනාධිපතිවරණයට අදාළව බස් රථ 221කින් අවතැන් වූ ඡන්ද දායකයින් පුත්තලම ප්‍රදේශයේ සිට සිලාවතුර ප්‍රදේශය දක්වා ලංගම බස් රථ යොදාගෙන ප්‍රවාහන පහසුකම් සපයා රජයේ මුදල් අවභාවිත කිරීම සම්බන්ධයෙන් හිටපු අමාත්‍ය රිෂාඩ් බදියුදීන්, කාලීනව අවතැන් වූ පුද්ගලයින් නැවත පදිංචි කිරීමේ ව්‍යාපෘතියේ අධ්‍යක්ෂ සම්සුඩීන් මොහොමඩ් සහ එම ව්‍යාපෘතියේ ගණකාධිකාරී අලගරත්නම් මනෝරන්ජන් යන අය කුමන්ත්‍රණය කිරීමේ පදනම මත පොදු දේපල විෂයෙහි ලා පනතෙහි දැක්වෙන වැරදි සම්බන්ධයෙන් කාලීනව අවතැන් වූ පුද්ගලයින් නැවත පදිංචි කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය යටතේ වෙන්කළ රුපියල් මිලියන 9.5ක් සාපරාධී සාවද්‍ය පරිහරණය සම්බන්ධයෙන් සැකකරුවන් වශයෙන් නම් කිරීමට ප්‍රමාණවත් සාක්ෂි ඇති බැවින් සහ කුමන්ත්‍රණය කිරීමේ පදනම මත 1981 අංක 15 දරණ ජනාධිපතිවරණ පනතේ 82/1 වගන්තිය උල්ලංඝනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් දඬුවම් ලැබිය හැකි වරදක් සිදුකිරීමට අදාළව සැකකරුවන් වශයෙන් නම්කර එම අයගේ ප්‍රකාශ සටහන් කර ගැනීමට ද අපරාධ නඩු විධාන සංග්‍රහයේ අදාළ ප්‍රතිපාදනයන් යටතේ අදාළ මහෙස්ත්‍රාත් අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කරමින් එම අය සැකකරුවන් වශයෙන් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමටද නීතිපතිවරයා විසින් වැඩබලන පොලිස්පතිවරයාට උපදෙස් ලබා දී තිබේ. එසේම එම අය අත්අඩංගුවට ගැනීමට අදාළ මහෙස්ත්‍රාත් අධිකරණයෙන් වරෙන්තුවක් අනවශ්‍ය බව මහෙස්ත්‍රාත්වරයා ප්‍රකාශ කර ඇති බැවින් සැකකරුවන් නීතියට අනුව අත්අඩංගුවට ගැනීමට කටයුතු කරන ලෙස නීතිපතිවරයා විසින් උපදෙස් ලබාදීමක් සිදුකරනු ලැබුවා.”  

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.