සැබෑ පිරිමිකමේ ලක්ෂණ මොනවාද?

පිරිමියෙකු වීම පහසු නැත, පෙනුම, ක්‍රියා කිරීම සහ සමස්තයක් ලෙස ඔබේ ජීවිතය ගත කරන ආකාරය පිළිබඳව බොහෝ දේ ඔබෙන් අපේක්ෂා කෙරේ. ඒකාකෘති පිරිමි ලක්‍ෂණ ඒ සඳහා අනුගමනය කිරීමට ඔබ උත්සාහ නොකළ යුතුය. එසේ නැතහොත් අනෙක් අය ඔබ ගැන කුමක් සිතයිද යන්න ගැන ඔබ කනස්සල්ලට පත්ව සිටිති.

‘පරමාදර්ශී පිරිමි ලක්‍ෂණ මොනවාද ?‘ යන්න පිටුපස ඇති අදහස් වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ සමාජගතව ඇති අතර ඒවා සංස්කෘතිකමය හා සමාජයීය ඇගයීම් බවට පත්ව ඇත. මෙනිසා ‘පිරිමිකම‘ සංස්කෘතියෙන් සංස්කෘතියට මෙන්ම ඇතැම් විට කාලයෙන් කාලයට ද වෙනස් විය හැකිය.

නායකත්ව ගුණාංග

ඇමරිකානුවන්ගෙන් 40% ත් 50% ත් අතර සංඛ්‍යාවක් තමන් ලැජ්ජාශීලී අය ලෙස හදුනාගෙන ඇති බවට ගණන් බලා ඇත. ඇත්ත වශයෙන්ම එහි කිසිදු වරදක් නැත. නායකයෙකු වීම යන්නෙන් අදහස් වන්නේ ඔබ වේදිකාවක් උඩට පැන හැඟීම්බර ලෙස කථා කිරීමට පටන් ගත යුතුය යන්න නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, නායකත්ව ගුණාංග ලබා ගැනීම සඳහා ඔබට හොඳ ප්‍රසිද්ධ කථිකයෙකු හෝ විශේෂ විශ්වාසයක් තිබිය යුතු නැත.

‘නායකත්ව ගුණාංග‘ යනු ඔබ නායකයෙකු වන විට ඔබ මිනිසුන් සමඟ කටයුතු කරන ආකාරයයි. ඔබ හැසිරෙන ආකාරයයි. උදාහරණයක් ලෙස ජනතාව ඔබ දෙස බලනු ඇත. බොහෝ අවස්ථාවන්හිදී මෙය වැදගත් වන්නේ ඔබ දෙමාපියෙකු නම් හෝ ඔබ සේවා ස්ථානයේ ප්‍රධානියෙකු නම් ඔබේ දරුවන් හෝ සේවකයින් ඔබ ආදර්ශයට හෝ අනුගමනය කිරීම දක්වන නැඹුරුවයි.

නායකයෙකු වීම යන්නෙන් අදහස් වන්නේ ඔබ තීරණ ගන්නා සහ නියෝග ලබා දෙන තැනැත්තා බැවින් ඔබ වටා සිදුවන දේ පිළිබඳ වගකීම ඔබ විසින් ගත යුතු බවයි.

හොඳ නායකයන් වන පුද්ගලයින් ඔවුන්ගේ යටත් නිලධාරීන් ඔවුන් වෙනුවෙන් වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරන අතර ඔවුන් මුහුණ දෙන ගැටලු විසඳා ගන්නේ කෙසේදැයි සොයා බැලීමට පෙළඹෙනු ඇත.

කෙසේ වෙතත් නායකයා ලෙස ඔබ මැදිහත් වී සිරවී සිටිය යුතු නැති අතර යමක් වැරදිව සිදුවුවහොත් ඒ සඳහා සූදානම්ව සිටිය යුතුය.  සෑම කෙනෙකුම වැරදි කරන අතර ඒවා නිවැරදි කිරීමට ඔබ බිය නොවිය යුතුය. ඒ වෙනුවට ඔබ ඔවුන්ගෙන් ඉගෙන ගෙන අනාගතය සඳහා දියුණු විය යුතුය.

ශක්තිය සහ ශාරීරික පෙනුම

පරිපූර්ණ පිරිමියෙකු සතු විය යුතු භෞතික ලක්ෂණ චිත්‍රපටවල සහ තවත් බොහෝ තැන්වල හුවා දක්වනු ලැබේ. එහෙත් ඒවා සර්වසම්පූර්ණ නොවන බව වටහා ගත යුතුය. මළල ක්‍රීඩා දෘෂ්ටිකෝණයෙන් බලන විට පිරිමියෙකු වේගවත් සහ ජවසම්පන්න විය යුතුයැයි අදහස් කෙරේ.‍

තවත් ප්‍රධාන පිරිමි ලක්‍ෂණයක් වන්නේ පිරිමියෙකු උස විය යුතු බවයි. බටහිර ලෝකයේ මිනිසෙකුගේ ප්‍රශස්ත උස අවම වශයෙන් අඩි 6 ක් හෝ මීටර් 1.83 කි.

ඔබට හොඳ ආහාර අනුභව කිරීමෙන් හා ව්‍යායාම කිරීමෙන් සෞඛ්‍ය සම්පන්නව සිටීම සතුටක් බව පිළිගත යුතුය. කෙසේ වෙතත්, පරමාදර්ශී පිරිමියෙකු වීමට නම් ඔබ අයෝමය පුරුෂයෙකු විය යුතු නැත. නමුත් එක්සත් ජනපදයේ සිදු කරන ලද සමීක්ෂණවලින් පෙනී යන්නේ ගැහැනු ළමයින්ගෙන් බහුතරයක් පිරිමි ළමයෙකුගේ පෞරුෂත්වය ගැන සැලකිලිමත් වන බවයි.

මීට අමතරව, උස වැනි වෙනස් කළ නොහැකි හෝ වැඩිදියුණු කළ නොහැකි ජානමය ලක්ෂණ ප්‍රවර්ධනය කිරීමට තැත් කිරීම අතිශයින්ම සෞඛ්‍යයට අහිතකර ය.

භෞතික ආකර්ෂණය

මෙම පිරිමි ලක්ෂණය තරමක් නුසුදුසු වුවද සාකච්ඡා කළ යුතුය. ප්‍රධාන පිරිමි ලක්ෂණයන්ගෙන් එකක් වන්නේ බොහෝ මිනිසුන්ගේ විශ්වාසයන් සමඟ ඇති ශාරීරික ආකර්ෂණයයි. ගැහැනු ළමයි පිරියෙකුගේ භෞතික ආකර්ෂණය ගැන අනවශ්‍ය ලෙස උනන්දු වන අතර එහෙත් එය දිගු කාලීන පවතින ස්ථායි කරුණක් නොවේ.

ඔබේ ශාරීරික සෞඛ්‍යය හැරුණු විට ඔබ ඔබේ මානසික සෞඛ්‍යය ගැනද සිතා බැලිය යුතුය. මන්ද මානසික සෞඛ්‍ය දුර්වල අයෙකු කොපමණ ආකර්ෂණය වුව ද කිසිදු වටිනාකමක් ලැබෙන්නේ නැත.

බුද්ධිය

බුද්ධිමත් වීම බොහෝ විට නොසලකා හරිනු ලැබුවද එය වැදගත් පිරිමි ලක්ෂණයකි, බුද්ධිය යනු විවිධ මාතෘකා පිළිබඳ අහඹු කරුණු දැන ගැනීම නොව එය සාක්ෂාත් කර ගැනීම වඩා පහසු වන අතර එය පැය භාගයක් කියවීම හෝ ලෝකය නැරඹීම වැනි පහසු කාර්යයකි. ලෝකයේ සිදුවෙමින් පවතින දේ සහ ඔබ ජීවත් වන ප්‍රාදේශීය ප්‍රජාව පිළිබඳව යාවත්කාලීනව සිටීම ද මෙහිදී වැදගත් වේ.

ඔබේ බුද්ධිය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා අමතර පියවර ගැනීමට ඔබට අවශ්‍ය නම්, ඔබ උනන්දුවක් දක්වන මාතෘකා පිළිබඳ ගුණාත්මක පොත් කිහිපයක් මිලදී ගැනීම රෙකමදාරු කරනු ලැබේ.

බුද්ධිය ජීවිතයේ වැදගත් වත්කමක් වේ. එය ඔබට අවට ලෝකය වඩා හොඳින් වටහා ගැනීමට උපකාරී වේ. ඊට අමතරව, එය ඔබේ සමාජ ජීවිතයටද උපකාරී වන අතර එය මිනිසුන් සමඟ කතා කිරීමට තවත් මාතෘකා ලබා දේ. කාන්තාවන් ද බුද්ධිමත් පිරිමියෙකු වෙත ආකර්ෂණය වේ.

හැඟීම්

මෑතක් වන තුරුම, පුරුෂයින් යම් දෙයක් ගැන කෝපයෙන්, කණගාටුවෙන් හෝ කලබලයට පත්වන විට ඔවුන්ගේ හැඟීම් යටපත් කළ යුතු බව විශ්වාස කළේය. ‘පාලනය නැතිවීම‘  නම් මෙම පුරුෂ ලක්ෂණය වසර සිය ගණනක් තිස්සේ ප්‍රවර්ධනය කර ඇති අතර සමාජයේ විශාල කොටසක් විසින් තවමත් පිළිගනු ලබති. නමුත් එය ප්‍රශ්නකාරී කතාවකි.

ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔබ වැඩිහිටියෙකු වූ විට ඔබට සෑම දෙයක් ගැනම කලබල වීමට හා ඕනෑවට වඩා කලබල වීමට නොහැකිය. ඒ වෙනුවට ඔබේ ගැටළු සමඟ කටයුතු කිරීම වඩා හොඳය.

කෙසේ වෙතත්, ඔබ මානසික සෞඛ්‍යය සම්බන්ධ යම් ගැටලුවක් නිසා පීඩා විඳින බව විශ්වාස කරන්නේ නම් හෝ පිරිමියෙකු ලෙස ඔබට උපකාර අවශ්‍ය යැයි ඔබ විශ්වාස කරන්නේ නම්, යමෙකු සමඟ කතා කිරීමට ඔබ ලැජ්ජාවට හෝ බියට පත් නොවිය යුතුය.

YOUNGMAN ඇසුරිණි – සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *