වැළඳ ගැනීමෙන් හිමිවන සෞඛ්‍ය හා විද්‍යාත්මක ප්‍රතිලාභ

‘වැළඳගැනීම – Hug‘ අතිෂය ආදරණීය සහ උණුසුම් අත්දැකීමක් බව අපි කවුරුත් දන්නවා. මේ වසංගත සමයේ සෞඛ්‍යාරක්ෂාව වඩාත්ම වැදගත් හා ප්‍රමුඛතම කරුණ වන නිසා ඊටත් අගුළු වැටී තිබෙනවා. ඒ ගැන අපි කිසිවෙකුට ගැටලුවක් නැහැ. මොකද වඩාත් ම වැදගත් කොවිඩ්-19 වසංගය පිටුදැකීමයි.

‘වැළඳගැනීම‘ සහ එයින් ඇතිවන සෞඛ්‍ය හා සමාජයීය ප්‍රතිලාභ ගැන ලෝකය පුරා නිරන්තරයෙන් අධ්‍යයන සිදුවෙනවා. මේ පිළිබද අධ්‍යයනය කළ විශේෂඥයින්ට අනුව එමගින් ඔබට හොඳ හැඟීමක් ඇති කරනවා. එය සෙනෙහස පෙන්වීමට හොඳ ක්‍රමයක් වන අතර කුඩා දරුවන් අතර පවා මෙය සහජ චර්යාවක් බවට පත්ව තිබෙනවා.

එහෙත් මේ ගැන අධ්‍යයනය කළ අය සොයා ගත් ටිකක් අමුතුම දෙය නම්, අප වැඩෙන විට වැළඳගැනීම් අඩු වීමයි. සමාජ සම්මතයන්, සේවා පරිසරයන් සහ වරදවා වටහා ගනු ඇතැයි යන බිය නිසා අපට අවශ්‍ය විටෙක මිනිසුන් වැළඳ ගැනීමේ හැකියාව අපට අහිමි වන බවයි ඔවුන් කියන්නේ. 

කෙසේ වෙතත්, ශාරීරික ස්පර්ශය ළමයින්ට මෙන්ම වැඩිහිටියන්ට ද වැදගත් බව ඔවුන් පෙන්වා දෙනවා. ඇත්ත වශයෙන්ම, විශේෂඥයින් පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි.

1. වැළඳ ගැනීම රුධිර පීඩනය අඩුකරයිHugs Lower Blood Pressure

මානසික ආතතිය හා ආතති සහගත තත්වයන් (stress and stressful situations) නිසා ඔබේ රුධිර පීඩනය ඉහළ යන්නේ නම්, වැළඳගැනීම් ඔබට එය සමඟ කටයුතු කිරීමට උපකාරී වේ. අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ පීඩාකාරී කාර්යයක් කිරීමට පෙර හෝ පසුව මිනිසුන් තම ආදරණීයයන්ගෙන් වැළඳගත් විට ඔවුන්ගේ රුධිර පීඩනය අඩු වනු ඇති බවයි. ඉතින්, ඔබ අධික ආතතියෙන් පෙළෙන දවසක් තිබේ නම්, හෝ ඔබේ ආදරණීයයා වැලඳ ගැනීම ප්‍රයෝජනවත් විය හැකියි.

# 1 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

2. ඔබේ මොළයේ ප්‍රීතිමත් හෝමෝන (Happy Hormones) උත්තේජනය කිරීම

වැළඳගැනීම් ඔබේ මොළයේ ඇති ඔක්සිටොසින්, ඩොපමයින් සහ සෙරොටොනින් (oxytocin, dopamine and serotonin) මට්ටම ඉහළ නංවන අතර ඒ සියල්ල සතුට හෝමෝන / Happy Hormones ලෙස සැලකේ. ඔක්සිටොසින් මගින් ඔබට සැහැල්ලුව ලැබෙන අතර ඩොපමයින් මගින් විනෝදයත්, සෙරොටොනින් ඔබේ මනෝභාවය පාලනය කරන අතර ඔබට සතුටක් දැනේ. 

# 2 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

3. වැළඳගැනීම් ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය අඩු කරයි

වැළඳගැනීම් මගින් පුද්ගලයෙකුගේ හෘද ස්පන්දන වේගය සැලකිය යුතු ලෙස අඩු කර ගත හැකි බව වෛද්‍ය අධ්‍යයනවලින් පෙනී යයි. එබැවින් ඔබ කලබල වී ඔබේ හදවත වේගයෙන් ගැහෙන බවක් ඔබට දැනේ නම්, වැළඳ ගැනීම එම ගැටලුවට ප්‍රයෝජනවත් විසඳුමක් විය හැකිය. වැළඳගැනීමේදී සාමාන්‍යයෙන් මිනිසුන් වඩාත් සන්සුන්ව සිටියි.

# 3 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

4. වැළඳගැනීම් මගින් ආතතිය අඩු කළ හැකිය

ආතතිය Stress අවම කිරීම සඳහා වැළඳගැනීම් ඉතා වැදගත් වේ. එක් අතකින්, වැළඳ ගැනීම යනු පුද්ගලයෙකු සනසාලීමට, ආදරය හා සහයෝගය පෙන්වීමට හොඳ ක්‍රමයක් වන අතර එමඟින් මිනිසුන්ට සතුටක් දැනේ. අනෙක් අතට, ශරීරයේ අඩු ආතති හෝමෝන (lower stress hormones) වැළඳ ගන්නා අතර ප්‍රීතිමත් හෝමෝන වැඩි කරයි. එය ජයග්‍රාහී තත්වයකි.

# 4 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

5. වැළඳගැනීම් නිසා රෝගයෙන් ආරක්ෂා විය හැකිය

කොවිඩ්-19 වසංගතය මධ්‍යයේ සිටින සෑම කෙනෙකුම බදා ගන්න යන්න එපා ! එය මේ වසරේ සැබවින්ම ව්‍යතිරේකයකි. කෙසේ වෙතත්, ඔබ කුඩා කල සිටම වැළඳගැනීම් රාශියක් ලබා ගන්නේ නම්, එය ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කරයි. මන්ද ඔබ වැඩි වැඩියෙන් බැක්ටීරියා වලට නිරාවරණය වී ඇති බැවිනි. නමුත් වැඩිහිටියෙකු ලෙස වුවද, වැඩිපුර වැළඳගැනීම් ලබා ගන්නා පුද්ගලයෙකු සාමාන්‍යයෙන් අඩු රෝගාතුර වීමක් හෝ රෝගයක් සමඟ වඩා හොඳින් කටයුතු කරනු ඇත. 

# 5 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

6. ආත්ම අභිමානය ඉහළ නැංවිය හැකිය

අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ අඩු ආත්ම අභිමානය, ශරීර ප්‍රතිරූප ගැටළු සහ නිරන්තර සැකයන් සමඟ පොරබදින පුද්ගලයින්ට වැළඳගැනීම් ලැබෙන විට වඩා හොඳ හැඟීමක් ඇති බවයි. කාලයත් සමඟ එය ඔවුන්ගේ ආත්ම අභිමානය ඉහළ නැංවිය හැකි අතර ඔවුන්ට වැඩි විශ්වාසයක් ඇති කරයි. 

# 6 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

7. වැළඳගැනීම් මගින් වේදනාව අඩු කළ හැකිය

එය සිත් සසල කරවන නමුත් සරල ශාරීරික ස්පර්ශයකින් මිනිසුන්ට වේදනාව සමඟ හොඳින් කටයුතු කිරීමට උපකාරී වේ. වෛද්‍ය අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ වේදනාකාරී ක්‍රියා පටිපාටියක් අතරතුරදී ආදරය කරන කෙනෙකු ස්පර්ශ කරන විට මිනිසුන්ට අඩු වේදනාවක් දැනෙන බවයි. එය භෞතික ස්පර්ශය තුළින් ඔවුන්ට ලැබෙන සදාචාරාත්මක හා ශාරීරික සහයෝගයේ ඒකාබද්ධ බලපෑමකි. වැළඳගැනීම් යනු ශාරීරික ස්පර්ශයකි, එබැවින් ඔබ වේදනාවෙන් සිටින විට අනිවාර්යයෙන්ම එම වැළඳ ගැනීම ඉල්ලා සිටිය යුතුය. 

# 7 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

8. වැළඳගැනීම් ඔබේ සෞඛ්‍යයට සමස්තයක් වශයෙන් ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරයි

චිකිත්සකයින් පවසන්නේ ඔබේ මානසික සෞඛ්‍යය සරලව පවත්වා ගැනීම සඳහා දිනකට වැළඳගැනීම් 8ක් අවම විය යුතු බවයි. එය වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා ඔබට දිනකට වැළඳගැනීම් දොළහක් අවශ්‍ය වේ.  අඩු රුධිර පීඩනය, ආතතිය අඩු කිරීම, ආත්ම අභිමානය වැඩි දියුණු කිරීම සහ වේදනා කළමනාකරණය වැනි අප ඉහත සඳහන් කළ සෑම දෙයක්ම සමඟ මෙම දැනුම ඒකාබද්ධ කරන්න. ඔබේ සමස්ත සෞඛ්‍යයට වැළඳගැනීම් විශිෂ්ට බව වටහා ගැනීමට ඔබ බුද්ධිමත් විය යුතු නැත.

# 8 | විද්‍යාව පවසන්නේ ඔබ තව දුරටත් වැළඳ ගත යුතු බවයි සෙස්ට්‍රඩාර්

https://zestradar.com ඇසුරිණි – සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.