Harry Potter සෙට් එක එදා සහ අද !

හැරී පෝටර් කියන්නේ ලොකු – පොඩි, උගත් – නූගත්, ධනවත් – දුප්පත් ආදි කිසිම භේදයකින් තොරව මුළු ලෝකයම වසග කළ පොතක්. එය චිත්‍රපයට නැගුණ විට තවත් විචිත්‍රවත් වුණා. ඒ සමග ඒ ඒ චරිත සමග ආදරයෙන් / අමනාපයෙන් බැදීමටත අපට හැකි වුණා. ඒ කියන්නේ හැරී පෝටර් අපට සදාකාලික බැදීමක්.

ඒත් ප්‍රශ්නයක් තිබෙනවා. එදා අපි හැරී පෝටර් තුළින් දුටු චරිත, නළුවන් අද දැක්කොත් ඔබට ඔවුන්ව හදුනා ගන්න පුළුවන් වෙයිද ?

හැරී පොටර් චිත්‍රපට 8 න් පළමුවැන්න එළිදැක්වූයේ මීට වසර 20 කට පමණ පෙරයි. ඒ කියන්නේ එදා හැරී පෝටර් චිත්‍රපටයේ රංගනයෙන් දායක වූ ළමා නළු නිළියන් සියල්ලෝම පාහේ අද ඔවුන්ගේ තුන්වැනි දශකයට පැමිණ තිබෙනවා.

ඉතිං ! එදා අපේ සිත් වසග කළ ඒ සුරතල් නව යොවුන් දර – දැරියන් අද සිටින තත්ත්ව දැක ගැනීමට ලැබුණොත් එය සුන්දර අත්දැකීමක් විය හැකියි නේද ?  ඔන්න අපි ඔබේ ඒ ආසාවත් ඉටු කළා.

1. හැරී පොටර් ලෙස ඩැනියෙල් රැඩ්ක්ලිෆ් / Daniel Radcliffe as Harry Potter

ජේ. කේ. රෝව්ලිංගේ හැරී පොටර් නවකතා චිත්‍රපට බවට පත් කරන බවට නිවේදනයක් නිකුත් කළ විට, එය විස්මිත පුවතක් වුණා. මොකද මේ දැවැන්ත සිනමාපටය තුළ ළමා චරිත රැසක් තිබෙනවා. විශේෂයෙන් වීරයා ‘හැරී‘

ඉතිං දැන් මුළු ලෝකයේම නව යොවුන් වියේ පසුවන පිරිම ළමුන් තුළ හදගැස්ම වැඩි වුණා. ඔවුන්ගේ දෙමාපියන්ගේ, පවුලේ සමීපතමයින්ගේ හදගැස්ම වේගවත් වුණා. ඒත් හැරී වෙන්න කිසිවෙකුට පහසු වුණේ නැහැ. පිරිමි ළමුන් 17,000 ක් පමණ පරීක්ෂණයට ලක් කිරීමට සිදු වුණා ! ඒක ළමා චරිතයක් සදහා එතෙක් මෙතෙක් කළ දැවැන්තම පරීක්ෂණය බවට පත් වුණා.

ඉතිං ! අවසානයේ ජයග්‍රාහකයා… වාසනාවන්තයා හමු වුණා. ඒ බොහෝම අපූරු නව යොවුන් පිරිමි ළමයෙක් වූ ඩැනියෙල් රැඩ්ක්ලිෆ් Daniel Radcliffe.

ඔහු හැරී පෝටර් පළමු සිනමා පටයෙන්ම ලෝකයේම අවධානය දිනාගත්තා. තමා කවුද කියා ලෝකයට පෙන්වා සිටියා. 

නැවත කිසි දිනෙක චිත්‍රපටයක රග නොපෑමට ඔහු තීරණය කළේ නම් ඔහුට තම ජීවිතයේ ඉතිරි කාලය සම්පූර්ණ මූල්‍ය සුරක්ෂිතභාවයෙන් ගත කළ හැකිව තිබුණා. නමුත් ඔහුට අවශ්‍ය වූයේ ඊට වඩා විශාල උරුමයක් ගොඩනඟා ගැනීමටයි.

හැරී පොටර් චිත්‍රපටයෙන් පසු, රැඩ්ක්ලිෆ් විවිධාකාර සිනමාපටවල රඟපා තිබෙනවා. ඔහු විකට, රොම්-කොම්ස් සහ ත්‍රාසජනක චිත්‍රපටවල පවා රංගනයෙන් දායක වී තිබෙනවා. ඔහු Swiss Army Man හි විශිෂ්ඨ රංගනයක් ඉදිරිපත් කළා. ඔහු රූපවාහිනී වැඩසටහන් කිහිපයක සහ නාට්‍යමය රංගනයන්හි ද රඟපා තිබෙනවා.

හැරී පොටර් ලෙස ඩැනියෙල් රැඩ්ක්ලිෆ් | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්
හැරී පොටර් ලෙස ඩැනියෙල් රැඩ්ක්ලිෆ්

2. රූපට් ග්‍රින්ට් රොන් වෙස්ලි ලෙස /  Rupert Grint as Ron Weasley

අපි කවුරුත් දන්නවා රොන් වෙස්ලි හැරීගේ හොඳම මිතුරායි. මෙය රූපට් ග්‍රින්ට්ගේ ප්‍රථම ගෞරවයට පාත්‍ර වූ චිත්‍රපට භූමිකාවයි. පොටර් චිත්‍රපටවලින් පසුව ඔහු 2015දී ප්‍රහසන චිත්‍රපටයක් වූ Moonwalkers චිත්‍රපටයෙන් පසු රිදී තිරයට නොපැමිණි නමුත් චිත්‍රපට කිහිපයකම දිගටම රඟපෑවේය.

රූපට් ග්‍රින්ට් රොන් වෙස්ලි ලෙස | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්
රූපට් ග්‍රින්ට් දැන් පුංචි පුතෙකුගේ පියෙක්.

3. හර්මන් ග්‍රෙන්ජර් ලෙස එමා වොට්සන් / Emma Watson as Hermione Granger

එමා වොට්සන් හොග්වාර්ට්ස් හි වඩාත්ම දක්ෂ මායාකාරිය වූ හර්මියොන් ග්‍රෙන්ජර් ලෙස රඟපෑවාය. වොට්සන් එක් දක්ෂ නිරූපිකාවකි. ඇය 2014දී Brown සරසවියෙන් උපාධිය දිනාගත් අතර ඊට පසුව වඩාත් සාර්ථක චිත්‍රපට රැසක ප්‍රධාන චරිත නිරූපණය කළාය. ඒ අතර My Week With Marilyn (2011), The Perks of Being a Wallflower (2012), and The Bling Ring (2013) ඩිස්නි සමාගම විසින් නිෂ්පාදනය කළ සජීවීකරණය කරන ලද ක්‍රියාදාම චිත්‍රපටයක් වන Beauty and the Beast  චිත්‍රපටයේ ඇය බෙලි Belle ලෙස රඟපෑවාය . ඇගේ නවතම චිත්‍රපට ගෞරවය හිමි වූයේ Little Women (2019) සඳහා ය.

හර්මියොන් ග්‍රෙන්ජර් ලෙස එමා වොට්සන් | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්

4. ඩ්‍රැකෝ මැල්ෆෝයි ලෙස ටොම් ෆෙල්ටන් / Tom Felton as Draco Malfoy

ටොම් ෆෙල්ටන් පොග්ගේ සාර්ථකත්වයට ඊර්ෂ්‍යා කළ හොග්වාර්ට්ස් හිරිහැර කරන්නා ලෙස රඟපෑවේය. නමුත් සැබෑ ජීවිතයේදී ඔහු ඊර්ෂ්‍යා කරනවාද? ඇත්ත වශයෙන්ම නැත! ඔහු හොලිවුඩයේ නිරන්තර භූමිකාවන් සොයා ගනී, බොහෝ දුරට අඩු වියදම් නාට්‍යවලට ඔහු වැඩි කැමැත්තක් දක්වයි. ඔහු ටීඑන්ටී හි Murder in the First”, “The Flash” on CW,  සහ යූ ටියුබ් මුල් මාලාව වන ““Origin” ඇතුළු මාලාවන් කිහිපයකම පෙනී සිටියේය. ඔහුගේ නවතම චිත්‍රපටය වන්නේ A Babysitter’s Guide to Monster Hunting ය.

ඩ්‍රැකෝ මැල්ෆෝයි ලෙස ටොම් ෆෙල්ටන් | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්

5. නෙවිල් ලෝන්ග්බෝටම් ලෙස මැතිව් ලුවිස් /  Matthew Lewis as Neville Longbottom

නෙවිල් ලෝන්ග්බෝටම් ලෙස රංගනයෙන් දායක වූ 12 හැවිරිදි මැතිව් ලුවිස්ට වටකුරු මුහුණක් තිබුණි. නමුත් හැදී වැඩුණු පසු ඔහු කාන්තාවක් බවට පත් වූවාය.. ඔහු 2015 දී ඔන්ලයින් ප්‍රකාශනයක් සඳහා යට ඇඳුම්වලින් පෙනී සිටියේය. පොටර් චිත්‍රපට නිම කළ දා සිට ඔහු විකට නාට්‍ය කිහිපයක රඟපෑවේය. ඔහු බීබීසී සහ අයිටීවී හි බ්‍රිතාන්‍ය රූපවාහිනී කතා මාලා කිහිපයකම පෙනී සිටියේය.

නෙවිල් ලෝන්ග්බෝටම් ලෙස මැතිව් ලුවිස් | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්

6. සෙඩ්රික් ඩිගරි ලෙස රොබට් පැටින්සන් /  Robert Pattinson as Cedric Diggory

රොබට් පැටසන් පළමු වරට පොටර් කතා මාලාවේ 4 වන චිත්‍රපටය වන he Goblet of Fire හි ට්‍රයිවිසාර්ඩ් ශූරයා Triwizard champions ලෙස පෙනී සිටියේය. පසුව, ඔහු යොවුන්ගැහැනු ළමයින් කැමති vampire/wolf movies කිහිපයක රඟපෑවේය.

සෙඩ්රික් ඩිගරි ලෙස රොබට් පැටින්සන් | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්

7. ලූනා ලව්ගුඩ් ලෙස එවානා ලින්ච් /  Evanna Lynch as Luna Lovegood

ඉහත සඳහන් කළ අනෙක් නළුවන් මෙන් නොව, එවානා ලින්ච් හැරී පෝටර් කතා මාලාවේ 5වන චිත්‍රපටය වන Order of the Phoenix චිත්‍රපටයට දායක වන තෙක්ම රංගනයට පිවිසියේ නැත . අද ඇය PETA සහ Save the Asian Elephants වැනි මහජන ව්‍යාපාරවලට සහාය දක්වන ක්‍රියාකාරිනියකි. 

ලූනා ලව්ගුඩ් ලෙස එවානා ලින්ච් | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්

8. ඩඩ්ලි ඩර්ස්ලි ලෙස හැරී මැලිං /  Harry Melling as Dudley Dursley

ඔබට මතකද හැරී පොටර්ගේ නරක් වූ ඥාති සහෝදරයා ඩඩ්ලි ඩර්ස්ලි? හැරී පොටර් හි අවසන් වරට පෙනී සිටි පසු මෙලිංගේ බර අඩු වී ඇති අතර ඔහු Netflix’s හි නවතම ජනප්‍රියම චිත්‍රපටය වන “TheQueen’s Gambit” හි ප්‍රධාන චරිතයක් ලබා ගත්තේය.

හැරී මැලින් ඩඩ්ලි ඩර්ස්ලි ලෙස | හැරී පොටර්ගේ නළුවා: එහෙනම් දැන් | සෙස්ට්‍රඩාර්

සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.