අවුරුදු 100ක් පුරා රූපලාවන්‍ය ප‍්‍රමිතීන් වෙනස් වූ ආකාරය ගැන මේ කතාව ඔබ දැන සිටියා ද ?

රූපලාවන්‍ය ප‍්‍රමිතීන් කියන්නේ බොහෝ කලාවන්ට වඩා අමුතු දෙයක්. ඒවා ඉතා ඉක්මනින් වෙනස් වෙනවා. ඒ කියන්නේ සිතා ගන්න බැරි තරම් වේගයෙන්. ඒත් මේ ගැන අධ්‍යයනය කළ විශේෂඥයෝ නම් කියන්නේ සාපේක්ෂක වශයෙන් මේ වෙනස්කම් දශකයකට ගොනු කළ හැකි බවයි.

එයින් අදහස් වන්නේ කුමක්ද ? එකක් තමයි අපි දැන් ලස්සනයි, සුවිශේෂයි කියලා හිතන රූපලාවන්‍ය ප‍්‍රමිතියක් තවත් දශකයක් ගත වන විට යල්පැන ගිය එකක්, නොවැදගත් එකක් බවට පත්වීම. එහෙත් එය තවත් ආකාරයකට සිදුවිය හැකියි. ඒ කියන්නේ පරණ විලාසිතාවක් නැවත අලූත් එකක් බවට පත්විය හැකියි. ඒ ගැන අපි හැමෝටම අත්දැකීම් තිබෙනවා.

ඉතිං, මේ ගැන වාද කරන්න අවස්ථාවක් නොදී අපි තීරණය කළ පසුගිය සියවස තුළ, වසර 100 තුළ විලාසිතා ප‍්‍රමිතීන්වල ප‍්‍රවණතා ගොනු කරන්න. බලන්න ඔබ ඒ ගැන කොතරම් පුදුම වේවිද කියලා.

1910 දශකය – මීට සියවසකට පමණ පෙර වඩාත් ආකර්ෂණීය කාන්තා ස්වරූපය වූයේ “ගිබ්සන් දැරිය – Gibson Girl” ය. ඔවුන්ට ඔවුන්ගේ නම ලැබුණේ චාල්ස් ඩනා ගිබ්සන් Charles Dana Gibson නම් චිත්‍ර ශිල්පියාගෙන් වන අතර එය ස්ත්‍රී ස්වරූපය උකහා ගත් අතර ඒ නිසාම දශකයක් පුරා රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් තනි තනිව තීරණය කළේය. 

1910 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1920 දශකය – 1920 ගණන්වල රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් ඉහළ මට්ටමක පැවතුනි. ෆ්ලැපර් ගැහැණු ළමයින් –  Flapper girls එම දශකය තුළ සුන්දරත්වයේ අවසාන ස්වරූපය විය. ඔවුන් බොහෝ දුරට නිර්වචනය කර ඇත්තේ ඔවුන්ගේ කෙටි කොණ්ඩා කැපීම, කෙටි සායක්, ජෑස් සංගීතය කෙරෙහි ඇති උනන්දුව සහ ස්වභාවයේ තරමක් කැරලිකාර වීම ය. 

1920 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1930 දශකය – curvy Gibson Girls සහ තරමක් සාමාන්‍ය පෙනුමක් ඇති ෆ්ලැපර් ගැහැණු ළමයින්ගෙන් normal-looking Flapper girls පසුව, 30 දශකයේ කාන්තා රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන්ට අනුව ආපසු curves සුන්දරත්වය වටිනාබව පිළිගනු ලැබීය. පළමු සාමාන්‍ය “ blond bombshells රිදී තිරයේ දර්ශනය වීමට පටන් ගන්නා අවස්ථාව මෙයයි.

1930 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1940 දශකය – ඔබ මෙහි රටාවක් දකින්නේ නම් මාව නවත්වන්න, නමුත් දශකයකට පසු රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් නැවත කෙට්ටු ගැහැණු ළමයින් skinnier girls වෙත මාරු විය. කැතරින් හෙප්බර්න් සිතන්නේ, එම දශකය තුළ කාන්තාවන්ගේ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතිය skinnier girls බවයි.

1940 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1950 දශකය – 50 දශකය බොහෝ දුරට හැඳින්වූයේ මර්ලින් මොන්රෝ සහ එලිසබෙත් ටේලර්ගේ දශකය ලෙසිනි, එමගින් එම දශකය තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් පිළිබඳව ඔබ දැනගත යුතු දේ ඔබට කියනු ඇත. Sidenote: බර වැඩිවීමේ ටැබ්ලට් සාමාන්‍ය ජනතාවට ලබා ගත හැකි දශකය මෙයයි.

1950 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1960 දශකය – 60 දශකය වඩාත් සිනිඳු රූපලාවණ්‍ය more skinny beauty ප්‍රමිතීන් කරා ආපසු ගිය නමුත් මෙවර ඔවුන් සැබවින්ම ගියේ සුලු පෙනුම සඳහා ය. මෙම පෙනුම සඳහා වඩාත්ම ප්‍රචලිත සුපිරි මාදිලිය Twiggy වන අතර, සමස්ත පෙනුමෙන් අදහස් කළේ ඇඳුම් වඩා ළමා පෙනුමක් petite look ඇති බවයි.

1960 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1970 දශකය – “හැත්තෑ ගණන්වල රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන්” යැයි ඔබ කියන්නේ නම්, ෆාරා ෆොසෙට් ක්ෂණිකව මතකයට එයි. සිහින් ඉණ යනු එවකට ඇති වූ රැල්ලයි, නමුත් අනෙක් සියල්ලටම එහි වක්‍රාකාරව සිටීමට අවසර ලැබුණි. 

1970 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1980 දශකය – තවත් දශකයක්, කාන්තාවන් වෛෂයික කිරීමට තවත් ක්‍රමයක්. මෙම දශකය සුපිරි මාදිලියක් මෙන් පෙනෙන්නට තිබුණි. කෙට්ටු, නමුත් මලල ක්‍රීඩා. එම දශකය තුළ aerobics වීඩියෝ මෙතරම් ජනප්‍රිය වූයේ මන්ද යන්නත් මෙය පැහැදිලි කරයි.

1980 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

1990 දශකය – 90 දශකය ටිකක් අමුතු අවධියක් විය. රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් තවත් වක්‍රයන් කරා ආපසු යනු ඇතැයි ඔබ අපේක්ෂා කරනු ඇත, නමුත් 90 දශකය දශකය පැරණි සම්ප්‍රදාය බිඳ දැමූ අතර රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතිය ලෙස වඩාත් සරාගී පෙනුමක් ලබා ගත්තේය. උදාහරණයක් ලෙස කේට් මොස් ගැන සිතන්න.

1990 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

2000 දශකය . ඔවුන් බොහෝ දුරට ප්‍රසිද්ධ වූයේ සෑම විටම ටැන් පෙනුමෙනි –  looking tan. ඔවුන්ගේ වෘත්තිය ආරම්භයේදීම බ්‍රිට්නි ස්පියර්ස් හෝ ක්‍රිස්ටිනා ඇගිලේරා ගැන සිතා බලන්න, ඔවුන් නිතරම පෙනුනේ කෙසේද ?

2000 | පසුගිය අවුරුදු 100 තුළ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් වෙනස් වී ඇති ආකාරය | සෙස්ට්‍රඩාර්

Text by – Zestradar.com

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.