ආබාධිතයින් සමග ‘හදවතින්ම කතා කළ යුත්තේ’ ඇයි ද කියා ඔබ දන්නවාද ?

අප කථා කරන විට අප අන් අයට රිදවන බව අප බොහෝ දෙනෙක් නොදනිති

මම බිහිරි වීමට කැමතියි. මම නිශ්ශබ්දතාවයට කැමතියි මෙන්ම පොහොසත් සංස්කෘතිය හා භාෂා බිහිරි බව මට ලබා දේ. පිටුවේ ‘බිහිරි’ යන වචනය දුටු විට, එය මගේ ප්‍රජාවට ආඩම්බර හැඟීමක් ජනිත කරන අතර, මා අමතන්නේ මා කෙලින්ම ආමන්ත්‍රණය කරනු ලැබුවාක් මෙනි, එය මගේ නම මෙන් ය.

ඉතින්, බොහෝ විට, ‘බිහිරි’ යන වචනයට මා වැඩිපුරම ආදරය කරන දෙයට එතරම් සම්බන්ධයක් නැති බව මට මතක් වන විට එය නිතරම ඇදී යයි. (ඇත්ත වශයෙන්ම, එහි අර්ථයන් මුළුමනින්ම පාහේ ඝණාත්මක ය.) නිදසුනක් වශයෙන්, ලොව පුරා ප්‍රධාන මාධ්‍ය සිරස්තල බවට පත් වන ‘දේශගුණ විපර්යාස‘ ‘ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය‘ ‘මානව හිමිකම්‘ මේ සියල්ලම “බිහිරි කන්වලට වැටී ඇත”.

මේ ආකාරයේ ‘හැකියාවන්ගෙන් යුත් භාෂාව –  ‘ableist’ language‘ සංවාදයේ සර්වබලධාරී ය: “ගොළු” තේරීමක් කිරීම, ගැටලුවකට “අන්ධ ඇස” යොමු කිරීම, “පිස්සු” ලෙස ක්‍රියා කිරීම, ලොක්කා “මනෝ ව්‍යාධි” ලෙස හැඳින්වීම, “ද්වි ධ්‍රැවීය” දිනයක් තිබීම. තවද, බොහෝ විට, මෙම වාක්‍ය ඛණ්ඩය පවසන අය කිසිවෙකුට හිංසා කිරීමට අදහස් නොකරයි. (වඩාත් පොදුවේ) ඔවුන් කිසිසේත්ම රිදවන කිසිම දෙයක නිරත වන බවට ඔවුන්ට කිසිම අදහසක් නැත.

කෙසේ වෙතත්, මා වැනි ආබාධිත පුද්ගලයින් සඳහා, මෙම පොදු වචන ‘‘ක්ෂුද්‍ර පහරදීම් micro-assaults‘‘ විය හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන්, “බිහිරි කන් මත වැටීම” බොහෝ අය බිහිරි භාවය හිතාමතාම නොදැනුවත්කමින් ඇසුරු කරන බවට සාක්ෂි සපයයි (ඔවුන් දැනුවත්ව නොදැන සිටියත්). නමුත් පුද්ගල දර්ශනවලට වඩා බොහෝ දේ, මෙවැනි ප්‍රකාශවලින් සැබෑ හා කල්පවතින හානියක් සිදුවිය හැකිය.

කුඩා ගැටළුවක් නොවේ

ලෝක ජනගහනයෙන් 15% කට යම් ආකාරයක ආබාධයක් ඇත. ඇතැම් රටවල මෙම ප්‍රතිශතය තවත් වැඩිවිය හැකිය. මෙම ඉහළ සංඛ්‍යා තිබියදීත්, ආබාධිත පුද්ගලයින් සමාජයේ සෑම මට්ටමකම පාහේ පුළුල් ලෙස ‘වෙනස් කොට සැලකීම්‘ අත්විඳිති. ‘හැකියාව‘‘ ලෙස හැඳින්වෙන මෙම සංසිද්ධිය (ආබාධිතභාවය මත පදනම් වූ වෙනස්කම් කිරීම) විවිධ ස්වරූපයන් ගනී. පුද්ගලික හැකියාවන් නම් කිරීම හෝ ආබාධිත පුද්ගලයෙකුට එරෙහිව ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා කිරීම වැනි දේ විය හැකි අතර ‘‘පද්ධතිමය හැකියාව -systemic ableism‘‘ යනු නීති සහ ප්‍රතිපත්තිවල ප්‍රති ආබාධයක් ලෙස ආබාධිත පුද්ගලයින් අත්විඳින අසමානතාවයයි.සාරා නොවික් එක්සත් ජනපදයේ කොලරාඩෝ හි රොකී මවුන්ටන් බිහිරි පාසලේ සිසුන් සමඟ ලිවීම ගැන සාකච්ඡා කරයි (ණය: සාරා නොවික්)

සාරා නොවික් එක්සත් ජනපදයේ කොලරාඩෝ හි රොකී මවුන්ටන් බිහිරි පාසලේ සිසුන් සමඟ ලිවීම ගැන සාකච්ඡා කරයි

භාෂාමය ක්ෂුද්‍ර ආක්‍රමණ ස්වරූපයෙන් හැකියාවන් වක්‍රව, නොදැනුවත්වම සිදු විය හැකිය. අප තෝරා ගන්නා වචන වලින් අප පරිස්සම් යැයි සිතීමට අප සැවොම කැමති තරමට එය සිදුවේ. හැකියාව ඇති භාෂාව අපගේ ශබ්දකෝෂයේ පුළුල් කොටසකි. පොප් සංස්කෘතියේ උදාහරණ සෑම තැනකම ඇති අතර, ඔබ එය බොහෝ දුරට භාවිතා කර ඇත.

ස්නායු ආබාධ සහිත පුද්ගලයින් වෙනුවෙන් සහ ඔවුන් විසින් මෙහෙයවනු ලබන එක්සත් රාජධානියේ පුණ්‍යායතනයක් වන පැත්ෆයින්ඩර්ස් නියුරෝමස්කියුලර් එලායන්ස්  Pathfinders Neuromuscular Alliance හි ලන්ඩන්හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරි ජේමි හේල් සඳහන් කරන්නේ ‘‘ආබාධිත පුද්ගලයෙකුට එරෙහිව වචන විශේෂයෙන් භාවිතා නොකලද හානියක් සිදුවිය හැකි බවයි‘‘ 

හේල් මෙසේ පවසයි. “මිනිසුන් ආබාධිත භාෂාව disableist language භාවිතා කරන විට හැඟීමක් ඇති වේ. “එය බොහෝ විට ආබාධිත පුද්ගලයින්ට හානියක් කිරීමේ සවිඥානික උත්සාහයක් නොවේ. නමුත් එය ක්‍රියා කරන්නේ ආබාධිත පුද්ගලයෙකු ලෙස පවතින [ඍණාත්මක] ලෝක දෘෂ්ටියක් ගොඩනැගීමට යි.”

ආබාධිතභාවය ඍණාත්මක දෙයකට සමාන වන භාෂාව භාවිතා කිරීම ආකාර කිහිපයකින් ගැටළු සහගත විය හැකිය.

පළමුව, මෙම වචන අක්‍රීය කිරීම යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ කුමක්ද යන්න පිළිබඳ සාවද්‍ය චිත්‍රයක් ලබා දෙයි. හේල් මෙසේ පවසයි. “යමෙකු යම් දෙයක් ‘අබ්බගාත’ යැයි විස්තර කිරීම යනු ඔවුන් ‘සීමිත’ [හෝ] ‘කොටු වී’ ඇති බව පැවසීමයි. “නමුත් ඒවා මගේ පැවැත්මේ අත්දැකීම නොවේ.”

රූපකයක් ලෙස ආබාධිතභාවය යනු අප සැබවින්ම අදහස් කරන දේ කීමට අපැහැදිලි ක්‍රමයකි. නිදසුනක් ලෙස, ‘බිහිරි කන් මත වැටීම’ යන වාක්‍ය ඛණ්ඩය ඒකාකෘති වලට අනුකූල වන අතර ඒ සමඟම එය විස්තර කරන තත්වයේ යථාර්ථය අපැහැදිලි කරයි. බිහිරි වීම ස්වේච්ඡා රාජ්‍යයක් වන අතර, ‘බිහිරි කන් මත වැටීමට’ ආයාචනා කරන අයට ඇහුම්කන් දීම එම ඉල්ලීම් නොසලකා හැරීම සඳහා සවිඥානික තේරීමක් කරයි. ඔවුන්ව ‘බිහිරි’ ලෙස ලේබල් කිරීම ඔවුන්ගේ තීරණ වලට ක්‍රියාකාරීව වගකිව යුතු පුද්ගලයින්ට වඩා ඒවා නිෂ්ක්‍රීය ලෙස රාමු කරයි.

ඍණාත්මක හෝ පහත් දෙයක් සඳහා ආබාධිතභාවය කෙටිමං ලෙස භාවිතා කිරීම ඍණාත්මක ආකල්ප හා ක්‍රියාවන් ශක්තිමත් කරන අතර විශාල පීඩන පද්ධති ඉන්ධන බවට පත් කරයි. “අප භාවිතා කරන භාෂාව සමඟ අපි ලෝකයක් ගොඩනඟමු. මෙම භාෂාව භාවිතා කිරීමට අපට පහසු වන තාක් කල්, අපි අඛණ්ඩව ආබාධිත ව්‍යුහයන් ගොඩනඟා ශක්තිමත් කරමු.

මොකද්ද කියන්න ඕන?

හැකියාව ඇති භාෂාව එතරම් හානිකර නම්, එය එතරම් පොදු වන්නේ ඇයි? ආබාධිත පුද්ගලයෙකුට කිසි විටෙකත් හිතාමතාම අපහාස නොකරන කෙනෙකුට ඔවුන්ගේම වචන මාලාව අතර තවමත් ප්‍රබල ප්‍රකාශ සොයාගත හැක්කේ ඇයි?

වාචික වාදය වෙනත් ඕනෑම අපහාසාත්මක යෙදුමක් මෙන් ක්‍රියා කරයි: මිනිසුන් එය පුනරුච්චාරණය කරන්නේ අන් අය එය අසා ඇති නිසාය, එහි මුහුණේ අනුකරණයන් භාවිතා කිරීම අවිනිශ්චිතය. 

පුද්ගලයන් තමන් තුළ ඇති මෙම පක්ෂග්‍රාහී බව සැබවින්ම නොදැන සිටිය හැකි අතර ඔවුන්ගේ එදිනෙදා කියමන් තුළ ඇති හැකියාව පිළිබඳව ද නොදැන සිටිය හැකිය. නමුත් කාරණය නම්, “ගොළු” වැනි වචනයක ඝණාත්මක බලපෑම පිළිබඳ සාකච්ඡා (මුලින් අදහස් කරන්නේ කථනය භාවිතා නොකළ බිහිරි පුද්ගලයෙකි, නමුත් දැන් එය කුරිරු) උනන්දුවක් නොදක්වන හෝ අඩු බුද්ධියක් ඇති දෙයකට අපහාසයක් ලෙස ක්‍රියා කරයි.

බිහිරි අය සඳහා වන සන්නිවේදන සේවයේ – Communication Service for the Deaf,(ලාභ නොලබන සංවිධානයේ) ප්‍රධාන අලෙවිකරණ නිලධාරි මේරිලන්ඩ් හි රෝසා ලී ටිම්ට අනුව, මෙම සංවාද බොහෝ දුරට ප්‍රධාන ධාරාව විසින් පරීක්‍ෂාවට ලක් නොවී ඇත්තේ ආබාධිත නොවන පුද්ගලයින් විශ්වාස කරන්නේ හැකියාව තමන්ට බලපාන්නේ නැති බවත්, හැකියාව ඇති භාෂාව එම විශ්වාසය සදාකාලික කරන බවත්ය.

“හැකියාවන්ගෙන් යුත් භාෂාව වෙන්වීමේ සංස්කෘතියක් දිරිමත් කරයි. එය මිනිසුන් නිර්වචනය කරයි, බැහැර කරයි, කොන් කරයි, ”ටිම් පවසයි. ආබාධිත නොවන පුද්ගලයින්ට විශාල වශයෙන් සංස්කෘතික යටිතල පහසුකම් හමුවේ නරඹන්නන් වීමට මෙය ඉඩ සලසන බව ඇය තවදුරටත් පවසන්නීය.

බූමරන්ග් ආචරණය

මෙම වචන සහ වාක්‍ය ඛණ්ඩ පැහැදිලිවම ඔවුන් කොන් කරන කණ්ඩායම් වලට හානිකර වුවද, හැකියාවන්ගෙන් යුත් භාෂාව සාමාන්‍යයෙන් භාවිතා කරන ආබාධිත නොවන පුද්ගලයින් ද තමන්ටම අහිතකර ලෙස බලපානු ඇත.

ආබාධිත ප්‍රජාවට සංක්‍රමණය වන විට ශ්‍රවණාබාධ, හදිසි අනතුරක්, සෞඛ්‍ය ගැටලුවක්, වයස්ගත වීම හෝ වෙනත් බොහෝ දේ වේවා මෙම ශ්‍රවණ කණ්ඩායමට, ආබාධිත නොවන පුද්ගලයින්ට කුමක් සිදුවේද? ටිම් පවසයි. “ඔවුන් භාවිතා කළ හැකි භාෂාව පීඩාකාරී වාතාවරණයක් නිර්මාණය කර තිබේ.”

හැකියාවන්ගෙන් යුත් භාෂාවෙන් ඈත් වීමට වඩාත් ඵලදායී ක්‍රමයක් වන්නේ ආබාධිත ප්‍රජාව අවබෝධ කර ගැනීම, සංවාද පැවැත්වීම සහ ඔවුන්ගේ ගැටළු වලට සවන් දීමයි

මෙම ‘පරිසරය’ ඔවුන්ගේ ආත්ම-වටිනාකමට බලපාන බව ටිම් සටහන් කරයි. “රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන් භාෂාවේ මානසික ශක්තිය අනුව හොඳ සංසන්දනයක්” යැයි ඇය පවසයි. 

“දෙමව්පියෙකු ලෙස, මම ‘වාව්, එය ලස්සනයි’ හෝ ‘එය කැතයි’ යැයි පැවසුවහොත්, මගේ දරුවන් එය දැක එය අභ්‍යන්තරීකරණය කරයි … මෙය ප්‍රබල බලපෑමක් ඇති කළ හැකියි, විශේෂයෙන් ඔවුන් තමන් ගැනම පරීක්ෂා කර බලා ඔවුන් නොගැලපේ යැයි හැඟේ නම් සම්මත… හැකියාව සඳහාද එයම වේ. ”

ආබාධිත තත්ත්වයන් අත්විඳින ආබාධිත පුද්ගලයින්ට අද ඔවුන් භාවිතා කරන වාචාල කතා වලින් හානියක් සිදුවනු ඇතැයි යන අදහස හේල් අනුමත කරයි. හැකියාවන්ගෙන් යුත් භාෂාවේ බෙදීම් ස්වභාවය කිසි විටෙකත් ආබාධිත තත්වයට පත් නොවන පුද්ගලයින් කෙරෙහි ඍණාත්මක බලපෑමක් ඇති කළ හැකි බව ඔබ කියයි.

“අප මිනිසුන්ගේ මානුෂීය ක්‍රියා විරහිත කොට ඒවා සම්පූර්ණයෙන්ම නිෂේධාත්මකව ගොඩනඟන විට එය අප සැමට රිදවයි”

හැකියාවන්ගෙන් යුත් ව්‍යුහයන් විසුරුවා හැරීම

අපේ සමාජය තුළ කොතරම් ප්‍රබල හැකියාවක් තිබේද යන්න සලකා බැලීමේදී, එය මුලිනුපුටා දැමීම අති විශාල කාර්යයක් සේ පෙනේ. ඔබ දිනපතා භාවිතා කරන වචන පිළිබඳව දැනුවත්ව සිටීම ක්‍රියාවලියේ අත්‍යවශ්‍ය පියවරකි. “ආබාධිත ව්‍යුහයන් විසුරුවා හැරීම භාෂාවෙන් ආරම්භ නොවේ. නමුත් ඒවා නොමැතිව ලෝකයක් ගොඩනැඟීම සඳහා අපගේ භාෂාව වෙනස් කළ යුතුයි” යනුවෙන් හේල් පවසයි.

ඔබේම වාක්‍ය ඛණ්ඩ පරීක්ෂා කර ඒවා  අඩු ගැටළු සහිත සමාන පද සමඟ ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමට උත්සාහ කිරීම  හොඳ ආරම්භයකි. “ඔබ අදහස් කරන දේ ගැන සිතන්න. වාක්‍ය ඛණ්ඩයක් ඔබ අසා ඇති නිසා එය නැවත නොකරන්න, ඔබ ප්‍රකාශ කිරීමට උත්සාහ කරන දේ ගැන සිතන්න, ”හේල් පවසයි.

බොහෝ විට හැකියාවන්ගෙන් යුත් සුහද කතා වලින් වැළකී සිටීම යනු “බිහිරි කන් මත වැටීම” වෙනුවට “සරල හා වචනානුසාරයෙන් යුත් භාෂාවක් තෝරා ගැනීමයි” යනුවෙන් කෙනෙකුට පැවසිය හැකිය.  

භාෂාව නිරන්තරයෙන් වෙනස් වන බැවින් ඔබේ වචන මාලාවෙන් හැකියාව ඉවත් කිරීම ස්ථිතික ජයග්‍රහණයකට වඩා අඛණ්ඩ ක්‍රියාවලියක් වනු ඇත. ඔබ පැකිලෙන්නට පුළුවන, නමුත් ආබාධිත පුද්ගලයින් සමඟ පරීක්ෂා කිරීම ඔබේ අඩිපාර සොයා ගැනීමට සහ වඩාත් ඇතුළත් වචන මාලාවක් ගොඩනඟා ගැනීමට ඵලදායී ක්‍රමයකි. 

“මගේ අවවාදය සැමවිටම සවන් දීමයි” කියා ටිම් පවසයි. “ප්‍රශ්න අසන්න, උපකල්පන වළක්වා ගන්න, වැඩිපුරම බලපෑමට ලක්වූ පුද්ගලයන්ට ඇහුම්කන් දීමෙන් ආරම්භ කරන්න. ඔබේම වචන තේරීම ඔවුන්ගේ හිංසනයට දායක වේදැයි සිතා බලන්න. ”

එය අපහසුතාවයක් දැනෙන්නට පුළුවන, නමුත් අසහනය සහ අනාරක්‍ෂිතභාවය ගැන ස්වයං විග්‍රහයක් අවශ්‍ය වන අතර, හේල් පෙන්වා දෙන්නේ හැකියාවන්ගේ ආකල්ප විසුරුවා හැරීමේ යතුරු ලෙස ය. “[ආබාධිත සමානාත්මතා පුණ්‍යායතනය] විෂය පථයට අනුව, බ්‍රිතාන්‍ය ජනගහනයෙන් 3/2කට අබාධිත පුද්ගලයෙකු සමග කතා කිරීම අපහසු යැයි හැගේ‘ යැයි හේල් පවසයි. 

” ආබාධිතයෙකු සමග කතා කරන විට ඔබට අපහසුතාවයක් ඇතිවීමට හේතුව සොයා ගැනීමට ඔබට හැකි නම්, ඔබ එය වෙනස් කිරීමට යන ගමනේ හොඳින් ගමන් කරමින් සිටී. ”

බී.බී.සී වාර්තාවකි – සැකසුම – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.