අපගේ මොළය හැඩගස්වන ස්ත්‍රී පුරුෂ භේදය

අපි දරුවන්ට ලබා දෙන සෙල්ලම් බඩු සහ ඔවුන්ට පවරා ඇති ගති ලක්ෂණ ඔවුන්ගේ ජීවිතවලට කල්පවතින බලපෑම් ඇති කළ හැකි බව ළමා රෝග විශේෂඥවරියක වන මහාචාර්ය මෙලිසා හොගන්බූම් පවසයි

මගේ දුව ඉතා පැහැපත් හා රෝස පැහැයෙන් යුක්තයි. ඇය රෝස මල් සහිත ඇඳුම් වලට දැඩිව ආශා කළාය. ඇයට වයස අවුරුදු තුනේදී පිරිමි ළමයින් කණ්ඩායමක් පාපන්දු ක්‍රීඩා කරන අයුරු අපි දුටුවෙමු.

‘‘ඔයා ඒකට කැමතිද ?‘‘ මම විමසුවෙමි.

“නැහැ, මම කැමති නැහැ. පාපන්දු ගැහැණු ළමයින්ගේ සෙල්ලමක් නොවේ,” ඇය තදින් පිළිතුරු දුන්නාය. 

ගැහැනු ළමයින් ද පාපන්දු සෙල්ලම් කරන බව අපි ප්‍රවේශමෙන් පෙන්වා දුන්නෙමු. ඇය එකඟ නොවීය. කෙසේ වෙතත්, ඇය ද ඝෝෂාකාරී වන අතර කඳු නැගීමට හා පනින්නට ප්‍රිය කරයි.

ගැහැනු ළමයින් හා පිරිමි ළමයින් කළ යුතු දේ පිළිබඳ ඇගේ විවෘත අදහස් මෙතරම් ඉක්මනින් බලාපොරොත්තු නොවූ නමුත් ආරම්භයේ සිටම බොහෝ ළමුන්ගේ ආකල්ප කෙතරම් ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවයෙන් යුක්තද යන්න සලකා බැලීමේදී මගේ දියණියගේ අදහස් පුදුමයක් නොවන බව මම කල්පනා කළෙමි.

මෙම ආරම්භක බෙදීම් අහිංසක බවක් පෙනෙන්නට තිබුණත්, කාලයත් සමඟ අපගේ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවයන් ළමුන් කෙරෙහි කල්පවත්නා බලපෑම් ඇති කරයි. පසුකාලීනව, ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය නොදැනුවත්වම විෂ සහිත පුරුෂාධිපත්‍යයට සම්බන්ධ සාරධර්ම ප්‍රවර්ධනය කරන සමාජයකට බලපෑම් කිරීම හා සදාතනික වීම අඛණ්ඩව සිදු වන අතර එය අප සැමට නරක ආරංචියකි. ඉතින් ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය පිළිබඳ අපගේ ඇල්ම අපේ ලෝකයට මෙතරම් කල් පවතින බලපෑමක් ඇති කරන්නේ කෙසේද? බොහෝ ගැහැනු ළමයින් පාපන්දු ක්‍රීඩා කළත් - කාන්තා වෘත්තීය පාපන්දු ක්‍රීඩාවේ මෑත කාලීන සාර්ථකත්වය - එය තවමත් විශාල වශයෙන් පිරිමි ක්‍රීඩාවක් ලෙස දැකිය හැකිය (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි ඉමේජස්)

බොහෝ ගැහැනු ළමයින් පාපන්දු ක්‍රීඩා කළත් – කාන්තා වෘත්තීය පාපන්දු ක්‍රීඩාවේ මෑත කාලීන සාර්ථකත්වය – එය තවමත් විශාල වශයෙන් පිරිමි ක්‍රීඩාවක් ලෙස දැකිය හැකිය (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි ඉමේජස්)

කාන්තාවන් බුද්ධිමය වශයෙන් පිරිමින්ට වඩා පහත් යැයි යන අදහස සියවස් කිහිපයකට පෙර සත්‍යයක් ලෙස සලකනු ලැබීය. මෙම උපකල්පනයට යටින් පවතින වෙනස්කම් සොයා ගැනීමට විද්‍යාව දිගු කලක් තිස්සේ උත්සාහ කර ඇත. සෙමින්, බොහෝ අධ්‍යයන දැන් මෙම යෝජිත වෙනස්කම් බොහොමයක් ඉවත් කර ඇත, නමුත් අපේ ලෝකය මුරණ්ඩු ලෙස ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය තුළ පවතී.

ඔබ ඒ ගැන සිතන විට, අපි ළදරුවන් ලෙස සමාජගත වී ඇති ආකාරය නිසා මෙය මුළුමනින්ම පුදුමයට කරුණක් නොවේ. දෙමව්පියන් සහ රැකබලා ගන්නන් පිරිමි ළමයින්ට හා ගැහැණු ළමයින්ට වෙනස් ලෙස සැලකීමට අදහස් නොකරන  නමුත් සාක්ෂි වලින් පෙනී යන්නේ ඔවුන් පැහැදිලිවම එසේ කරන බවයි.  එය ආරම්භ වීමට පෙර ආරම්භ වන අතර, මව්වරුන් තම පිරිමි ළමයෙකු සිටින බව දන්නේ නම් ඔවුන්ගේ දරුවාගේ චලනයන් වෙනස් ලෙස විස්තර කරයි  . පිරිමි ළදරුවන් “ශක්තිමත්” සහ “ශක්තිමත්” ලෙස හැඳින්වීමට වැඩි ඉඩක් තිබුණද, මව්වරුන් ලිංගිකත්වය නොදැන සිටියදී එවැනි වෙනසක් නොවීය.

ස්කෑන් පරීක්ෂණයකින් ජීව විද්‍යාත්මක ලිංගිකත්වය හඳුනා ගැනීමට හැකි වූ දා සිට, අනාගත දෙමව්පියන්ගෙන් විමසන පළමු ප්‍රශ්නය නම් පිරිමි ළමයෙක් හෝ ගැහැණු ළමයෙක් සිටීද යන්නයි. ඊට පෙර,  ලිංගිකත්වය අනුමාන කිරීම සඳහා ගැටිත්තක හැඩය සහ ප්‍රමාණය භාවිතා කර ඇත, මෙය ක්‍රියාත්මක වන බවට සාක්ෂි නොමැති වුවද. පිරිමි ළමයින් හා ගැහැණු ළමයින් විස්තර කිරීමට අප භාවිතා කරන විවිධ වචන වඩාත් සියුම් ය. ස්ත්‍රී පුරුෂ සෙල්ලම් බඩු මිශ්‍රණයට විසි කරන්න. මෙය පිරිමි සහ ගැහැණුන්ට දැනටමත් පවරා ඇති සියුම් ගති ලක්ෂණ සහ විනෝදාංශ ශක්තිමත් කරයි.

ඔබත් කැමති විය හැකිය:

ළමයින් ක්‍රීඩා කරන ආකාරය සංවර්ධනයේ ඉතා වැදගත් කොටසකි. ළමයින් මුලින්ම කුසලතා සහ රුචිකත්වයන් වර්ධනය කරන්නේ එලෙසයි. බ්ලොක් ගොඩනැඟීමට අනුබල දෙන අතර බෝනික්කන්ට ඉදිරිදර්ශනය හා රැකබලා ගැනීම දිරිමත් කළ හැකිය. ක්‍රීඩා අත්දැකීම් පරාසයක් පැහැදිලිවම වැදගත් ය. “ඔබ ජනගහනයෙන් අඩකට එක් නිපුණතා ගොඩනැඟීමේ සෙල්ලම් බඩු පමණක් යෙදූ විට, එයින් අදහස් වන්නේ ජනගහනයෙන් අඩක් යනු යම් නිපුණතා සමූහයක් හෝ යම් උනන්දුවක් වර්ධනය කරන අය වනු ඇති බවයි” යනුවෙන් ක්‍රිස්ටියා බ්‍රවුන් පවසයි. කෙන්ටකි විශ්ව විද්‍යාලයේ මනෝ විද්‍යාව පිළිබඳ මහාචාර්ය.

ළමයින් ද කුඩා රහස් පරීක්ෂකයින් හා සමාන ය, අවට සිටින අයගෙන් නිරන්තරයෙන් ඉගෙන ගැනීමෙන් ඔවුන් කුමන වර්ගයට අයත් දැයි සොයා බලයි. ඔවුන් ගැලපෙන්නේ කුමන ලිංගභේදයට දැයි තේරුම් ගත් විගසම, ඔවුන් ස්වභාවයෙන්ම උපතේ සිටම ඔවුන් මතට තල්ලු කර ඇති කාණ්ඩ වෙත යොමු වේ. වයස අවුරුදු දෙකේ සිට ගැහැනු ළමයින් වැඩි වශයෙන් රෝස පැහැති දේවලට සැරිසැරීමට නැඹුරු වන අතර පිරිමි ළමයින් ඒවා වළක්වනු ඇත. මුල් අවදියේදී ඇගේ ඇඳුම් විවෘතව ලිංගභේදයට ලක් නොකිරීමට මා දැරූ නිරර්ථක උත්සාහය නොතකා, එවකට මගේ දෙහැවිරිදි මුරණ්ඩු ලෙස ඇය තරමක් බොළඳ යැයි සිතූ කිසිවක් ඇඳීම ප්‍රතික්ෂේප කළ විට මම මෙම පළමු අත දුටුවෙමි.පිරිමි ළමයින්ට සාමාන්‍යයෙන් සෙල්ලම් කිරීමට බෝනික්කන් ලබා නොදුනද, ගැහැණු ළමයින් මෙන් ඔවුන් රැකබලා ගැනීමට ඔවුන්ට හැකිය (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි ඉමේජස්)

පිරිමි ළමයින්ට සාමාන්‍යයෙන් සෙල්ලම් කිරීමට බෝනික්කන් ලබා නොදුනද, ගැහැණු ළමයින් මෙන් ඔවුන් රැකබලා ගැනීමට ඔවුන්ට හැකිය (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි ඉමේජස්)

එය පුදුමයට කරුණක් විශේෂයෙන් ලෙස, පෙර පාසල් දරුවන් තරුණ ඔවුන්ගේ ස්ත්රී පුරුෂ භාවය සමග හඳුනා ගැනීමට ඉගෙන බව පසුව ය දෙමව්පියන් හා මිතුරන් දරුවන් ස්ත්රී පුරුෂ හා සම්බන්ධ සෙල්ලම් බඩු දෙන්න නැඹුරු මුල් මත. ළමයින් තමන් අයත් වන්නේ කුමන “ස්ත්‍රී පුරුෂ ගෝත්‍රයට” දැයි තේරුම් ගත් පසු, ඔවුන් ස්ත්‍රී පුරුෂ ලේබල් වලට වඩා ප්‍රතිචාර දක්වනු ඇතැයි මෙල්බර්න් විශ්ව විද්‍යාලයේ මනෝ විද්‍යා ologist කෝර්ඩෙලියා ෆයින් පැහැදිලි කරයි. මෙය ඔවුන්ගේ හැසිරීමට බලපෑම් කරයි. නිදසුනක් වශයෙන්, සෙල්ලම් බඩුවක් ඉදිරිපත් කරන ආකාරය පවා දරුවෙකුගේ උනන්දුව වෙනස් කළ හැකිය . නිදසුනක් වශයෙන්, ගැහැණු ළමයින් රෝස පැහැයට හුරු නම් සාමාන්‍යයෙන් බොළඳ සෙල්ලම් බඩු ගැන වැඩි උනන්දුවක් දක්වන බව සොයාගෙන ඇත.

මෙය ප්‍රතිවිපාක ඇත. අපි ගැහැණු ළමයින්ට පමණක් ලබා දුන්නොත් පිරිමි ළමයින්ට බෝනික්කන් හෝ රූපලාවණ්‍ය කට්ටල ලබා දෙන්නේ නම්, මෙම අවශ්‍යතා සමඟ ඔවුන් ඇසුරු කිරීමට ඔවුන් පෙළඹේ. සෙල්ලම් බඩු මෙවලම් සහ කාර් මගින් පිරිමි ළමයින්ට වඩාත් ක්‍රියාශීලී ලුහුබැඳීම් වලට කැමති විය හැකිය.

එහෙත් පිරිමි පැහැදිලිව ද බෝනික්කන් හා බගීස් සමග ක්රීඩා විනෝදයක් වනු ඇති බවට අපි , නමුත් මේ ලෙස සාමාන්යයෙන් ඔවුන් වෙනුවෙන් මිලදී ගත් නැහැ. මගේ පුතා සෙල්ලම් බබෙක්ව ඔහුගේ සහෝදරිය කළාක් මෙන් බඩගාගෙන සෙල්ලම් බඩුවක් තුළට තල්ලු කිරීමට කැමතියි. “ජීවිතයේ මුල් වසරවල පිරිමි ළමයින් ද පෝෂණය හා සැලකිලිමත් ය. අපි ඔවුන්ට මුලින් ම උගන්වන්නේ එය ‘ගැහැණු කුසලතා’ බවයි. ඒ සඳහා පිරිමි ළමයින්ට ද punish ුවම් කරන්නෙමු,” බ්‍රවුන් පවසයි.

පිරිමි ළමයින්ගේ දෙමව්පියන් බොහෝ විට ඔවුන් වඩාත් ister ෝෂාකාරී හා රළු සෙල්ලම් වලට කැමති ආකාරය ගැන කතා කරන අතර ගැහැනු ළමයින් වඩාත් මෘදු හා මෘදු අය වෙති

ළදරු වියේ සිටම, අපි ගැහැණු ලෙස ඇසුරු කළ හැකි සෙල්ලම් බඩු සමඟ සෙල්ලම් කිරීම පිරිමි ළමයින් අධෛර්යමත් කරන්නේ නම්, ඔවුන් ජීවිතයේ පසුකාලීනව අවශ්‍ය විය හැකි කුසලතා කට්ටලයක් වර්ධනය නොකරනු ඇත. ඔවුන්ගේ සම වයසේ මිතුරන් බෝනික්කන් සමඟ සෙල්ලම් කිරීමෙන් ඔවුන් අධෛර්යමත් වන්නේ නම්, ඒ සමඟම ඔවුන්ගේ මව ළමා රැකවරණයෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් කරන බව ඔවුන් දකී නම්, එය රැකබලා ගැනීම කාගේ කාර්යභාරය ගැන කුමක් කියයිද? ඒ නිසා අපි “ජීව විද්‍යාත්මක අත්යවශ්යවාදයේ” ක්ෂේත්රයට ඇතුල් වෙමු, එහිදී අපි හැසිරීමක් සඳහා සහජ පදනමක් නියම කරමු, එනම් ඔබ ටිකක් ගැඹුරින් ගවේෂණය කරන විට, ඉගෙනීමට බොහෝ දුරට ඉඩ ඇත.

සෙල්ලම් බඩු යනු එක දෙයකි, නමුත් ගති ලක්ෂණ ස්ත්‍රී පුරුෂ ඒකාකෘතිකරණයට නැඹුරු වේ. පිරිමි ළමයින්ගේ දෙමව්පියන් බොහෝ විට ඔවුන් වඩාත් ister ෝෂාකාරී හා රළු සෙල්ලම් වලට කැමති ආකාරය ගැන කතා කරන අතර ගැහැනු ළමයින් වඩාත් මෘදු හා මෘදු අය වෙති. සාක්ෂි වෙනත් ආකාරයකින් යෝජනා කරයි.

ඇත්ත වශයෙන්ම, අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ අපගේ අපේක්ෂාවන් අප අන් අය සහ අප දෙස බලන ආකාරය සැකසීමට නැඹුරු වන බවයි. දෙමව්පියන් විසින් ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය මධ්‍යස්ථ කෝපාවිෂ්ට මුහුණු පිරිමි ළමයින් ලෙස ආරෝපණය කර ඇති අතර ප්‍රීතිමත් හා දුක්බර මුහුණු ගැහැණු ළමයින් ලෙස ලේබල් කර ඇත. මව්වරුන් තම පිරිමි ළමයින්ගේ භෞතික ගුණාංග අවධාරණය කිරීමට වැඩි ඉඩක් ඇත – ගැහැණු ළමයින්ට වඩා පිරිමි ළමයින් සඳහා වඩා වික්‍රමාන්විත ඉලක්ක තැබීම. ඔවුන් ද අධික ලෙස ඇස්තමේන්තු හැකියාවන් බඩගා ඔවුන්ගේ පුත්රයන් දූවරුන් හා සැසඳීමේදී, කිසිදු වාර්තා භෞතික වෙනසක් වුවත්. ඉතින්, මිනිසුන්ගේ පක්ෂග්‍රාහීත්වය ඔවුන්ගේ දරුවන්ට බලපෑම් කළ හැකි අතර එම නිසා මෙම ඒකාකෘති ශක්තිමත් කරයි.

භාෂාව ද ප්‍රබල කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි – ගැහැනු ළමයින් කලින් කථා කළ බව කුඩා නමුත් හඳුනාගත හැකි බලපෑමක් ඇති නමුත් මෙයට හේතුව විය හැක්කේ  පර්යේෂණයන් පෙන්වා දෙන්නේ මව්වරුන් තම පිරිමි ළමයින්ට වඩා තම ළදරු ගැහැණු ළමයින්ට වඩා කථා කරන බවයි. ඔවුන් ගැහැණු ළමයින්ටද හැඟීම් ගැන වැඩියෙන් කථා කරයි . වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, අපි නොදැනුවත්වම ගැහැනු ළමයින් වඩාත් කතාබහට හා චිත්තවේගීය යැයි විශ්වාස කිරීමට සමාජගත කරමු.

මෙම වැරදි වැටහීම් පසුව ජීවිතයේ පසුකාලීනව පවතින්නේ මන්ද යන්න පැහැදිලි බව බ්‍රවුන් පැහැදිලි කරයි. අප අපේක්ෂා කරන ඒකාකෘති වලට අනුකූල නොවන හැසිරීම් අපි නොසලකා හරිමු. “ඉතින් පිරිමි ළමයින් නිහ ly ව පොතක් කියවන විට හෝ ගැහැනු ළමයින් නිවස වටා හයියෙන් දුවන සෑම අවස්ථාවකම ඔබ නොසලකා හරිනවා” ඇය පවසන්නීය. “අපගේ මොළය ඒකාකෘති නොගැලපෙන තොරතුරු ලෙස අප හඳුන්වන දේ මඟ හැරී යන බවක් පෙනේ.”කුඩා දරුවන් නිරන්තරයෙන් ලෝකයේ ඔවුන්ගේ ස්ථානය පිළිබඳ ඉඟි සොයමින් සිටිති (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි රූප)

කුඩා දරුවන් නිරන්තරයෙන් ලෝකයේ ඔවුන්ගේ ස්ථානය පිළිබඳ ඉඟි සොයමින් සිටිති (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි රූප)

දෙමව්පියන් තම ගැහැනු ළමයින්ගේ සෙල්ලම් බඩු සහ ඇඳුම් සාමාන්‍යයෙන් පිරිමි ළමයින් සඳහා අලෙවි කරනු ඇති නමුත් කලාතුරකින් ආපසු හැරවීම සිදු කරනු ඇත. මෙය ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය දෙස අප බලන ආකාරය පිළිබඳ සිත්ගන්නාසුලු අවබෝධයක් ලබා දෙයි. පිරිමි සෑම විටම ආධිපත්‍යය සහ බලගතු ලිංගිකත්වය ලෙස සලකනු ලැබේ, එයින් අදහස් කරන්නේ දෙමව්පියන්, විවෘතව සිටියත් නැතත්, පිරිමි ළමයින් ප්‍රියජනක දේවලට කැමති වීමෙන් අධෛර්යමත් කරනු ඇති බවයි. ෆයින් පැහැදිලි කරන පරිදි, “අපි ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය පිළිබඳ ධූරාවලියේ ප්‍රකාශනයන් දැකීමට පටන් ගනිමු – පිරිමි ළමයින් ස්ත්‍රීත්වයේ ‘අපකීර්තියට’ ප්‍රතිචාර දැක්වීමට පටන් ගෙන ඇති බව පෙනේ .

ගැහැනු ළමයින්ගේ ඇඳුම්වල පිරිමි ළමයින්ට වඩා පිරිමි ළමයින්ගේ ඇඳුම්වල දෙමාපියන් වඩා සැපපහසු වන්නේ මන්දැයි එයින් හෙළි වේ. එසේත් නැතිනම් ටොම්බෝයි කෙනෙකු ලෙස හැදී වැඩීම මට ධනාත්මක අදහස් ලබා ගැනීමට හේතු විය – මම කිසි විටෙකත් බෝනික්කන්ට කැමති නොවූ අතර ගස් නැගීමට ප්‍රිය කළෙමි. ඇඳුම් ඇඳීම හෝ රඟපෑම කරන පිරිමි ළමයින් සඳහා ප්‍රතිවිරුද්ධ දෙය සිදු වේ. ගැහැණු ගති ලක්ෂණ ප්‍රදර්ශනය කිරීම පිරිමින්ගේ තත්වය අඩු කරයි – එසේ කරන අය ඊටත් වඩා අඩුවෙන් උපයති .

ස්ත්‍රී පුරුෂ විශාරදයින් මෙම මනාපයන් අතිශයින්ම සමාජීය තත්වයට පත්ව ඇති බවට එකඟ වේ – නමුත් කිසියම් ස්ත්‍රී පුරුෂ හැසිරීමක් සහජයෙන්ම තිබේද යන්න පිළිබඳව මතභේද පවතී , නිදසුනක් වශයෙන්, ගර්භාෂයේ ඉහළ මට්ටමේ ඇන්ඩ්‍රොජන් වලට නිරාවරණය වී ඇති ගැහැණු ළමයින්, අපි සාමාන්‍යයෙන් වර්ගීකරණය කරන සෙල්ලම් බඩු වලට වැඩි කැමැත්තක් දක්වන බවට සාක්ෂි තිබේ පිරිමි ළමයින් සඳහා. මෙහි දී පවා ෆයින් පෙන්වා දෙන්නේ එය ඔවුන්ගේ මනාපයන් හැඩගස්වන පරිසරය විය හැකි බවයි . මෙම ගැහැණු ළමයින් නිරතුරුවම වඩා හොඳ අවකාශීය හැකියාවක් නොපෙන්වයි – බොහෝ විට පිරිමින්ට වඩා හොඳ යැයි කියනු ලබන කුසලතාවකි .

ළදරුවන් අවට ඇති සමාජ සං ues ා වලට අතිශයින් සංවේදී බව ද අපි දනිමු . මෙම මනාපයන් වර්ධනය වන ආකාරය කුමක් වුවත්, වැඩිහිටියන් මෙන්ම සම වයසේ මිතුරන් ද නිරන්තරයෙන් යම් යම් හැසිරීම් අපේක්ෂා කරන අතර කනස්සල්ලට පත්වන ප්‍රතිවිපාක සහිත ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජයක් නිර්මාණය කරයි.

ස්ත්‍රීන් තම ලිංගිකත්වය වඩාත් නරක අතට හැරෙන බව මුලින් පැවසුවහොත් පරීක්ෂණයකදී කාන්තාවන් වඩාත් නරක වනු ඇත

නිදසුනක් වශයෙන්, ගැහැනු ළමයින් ප්‍රථමයෙන් පෙර පාසලට ඇතුළත් වන විට – ගණිතයේ ස්ත්‍රී පුරුෂ පරතරයක් නොපවතින නමුත් පසුව එය ඔවුන්ගේ ගුරුවරයා සහ ස්වයං අපේක්ෂාවන් ක්‍රියාත්මක වන විට පුළුල් වීමට පටන් ගනී . මෙය විශේෂයෙන් ගැටළු සහගත වන්නේ මෙම ශක්තිමත් කරන ලද ස්ත්‍රී පුරුෂ ඒකාකෘති “ඔබේ ලිංගිකත්වය ඔබේ අභිලාෂයන් හෝ අනාගතය තීරණය නොකළ යුතුය යන සමකාලීන ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතා මූලධර්මයට පටහැනි” නිසා යැයි ෆයින් පවසයි.

පිරිමි ළමයින්ට විශේෂිත සෙල්ලම් බඩු අලෙවිකරන විට එය අවකාශය හඳුනා ගැනීම සඳහා සම්බන්ධ වන සම්බන්ධතා ශක්තිමත් කිරීම සඳහා මොළය වෙනස් කිරීම ද විය හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම, එක් ගැහැනු ළමයින් කණ්ඩායමක් ටෙට්රිස් ක්‍රීඩාව මාස තුනක් ක්‍රීඩා කළ විට , දෘශ්‍ය සැකසුම් වලට සම්බන්ධ මොළයේ ප්‍රදේශය ක්‍රීඩාවට ක්‍රීඩා නොකළ අයට වඩා විශාල විය. ගැහැණු ළමයින් හා පිරිමි ළමයින් විවිධ ආකාරයේ විනෝදාංශ සමඟ ඉදිරිපත් කරන්නේ නම්, මොළයේ වෙනස්වීම් ස්වභාවිකවම අනුගමනය කළ හැකිය. 

ඇස්ටන් විශ්ව විද්‍යාලයේ ස්නායු විද්‍යා ist යෙකු හා කතුවරියක් වන ජිනා රිපන් පැහැදිලි කරන පරිදි, අප ජීවත් වන්නේ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජයක ය යන කාරණය ස්ත්‍රී පුරුෂ මොළයක් නිර්මාණය කරයි. පිරිමි ගති ලක්ෂණ අනුව හැසිරීමට කොන්දේසි සහිත යැයි හැඟෙන පිරිමි ළමයින්ගේ සංස්කෘතියක් එය නිර්මාණය කරයි – ඔවුන් එසේ නොකරන්නේ නම් සම වයසේ මිතුරන් විසින් ඔවුන් බැහැර කරනු ඇත. අප වෙනස්කම් කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්නේ නම්, එයින් අදහස් වන්නේ, රිපන් පවසන පරිදි, පිරිමි ළමයින් විද්‍යාවට වඩා හොඳ වීම සහ ගැහැණු ළමයින් රැකබලා ගැනීම වැනි මිථ්‍යාවන් පිළිගැනීමට පටන් ගනිමු.

වැඩිහිටියන් ලෙස මෙය දිගටම පවතී. ගණිත කර්තව්‍යයන්හිදී ඔවුන් කෙතරම් හොඳින් ලකුණු ලබා ඇත්දැයි විමසූ විට කාන්තාවන් ඔවුන්ගේ හැකියාවන් අවතක්සේරු කරන බව පෙන්වා දී ඇති අතර පිරිමින් ඔවුන්ගේ ලකුණු අධිතක්සේරු කරනු ඇත . ස්ත්‍රීන් තම ලිංගිකත්වය වඩාත් නරක අතට හැරෙන බව මුලින් පැවසුවහොත් පරීක්ෂණයකදී කාන්තාවන් වඩාත් නරක වනු ඇත . ඇත්ත වශයෙන්ම මෙය පාසැල්, විශ්ව විද්‍යාල සහ වෘත්තීය තේරීම් කෙරෙහි බලපායි.

ඊටත් වඩා වැදගත් කාරණය නම් සමහර පුරුෂ ගති ලක්ෂණ මුල් අවදියේදී අවධාරණය කර පසුව කොන්දේසි සහිතව කාන්තාවන්ට එරෙහි පිරිමි ලිංගික හිංසනය සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති බවයි. මිචිගන් ප්‍රාන්ත විශ්ව විද්‍යාලයේ මනෝ විද්‍යා ologist මේගන් මාස් පවසන්නේ ලිංගික හිංසනය සිදුකරන පුද්ගලයින් “සතුරු පුරුෂාධිපත්‍යය” ඉහළ මට්ටමක පවතින බවයි . පිරිමින් ස්වභාවයෙන්ම ප්‍රචණ්ඩකාරී බවත්, ලිංගික ඉටුවීමක් අවශ්‍ය බවත්, කාන්තාවන් ස්වභාවයෙන්ම යටත් වන බවත් විශ්වාස කරන්නේ මේවාය.ගැහැනු ළමයින්ගේ හා පිරිමි ළමයින්ගේ ඇතැම් හැසිරීම් නොසලකා හැරීම ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය පිළිබඳ අවබෝධයට දායක විය හැකිය (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි රූප)

ගැහැනු ළමයින්ගේ හා පිරිමි ළමයින්ගේ ඇතැම් හැසිරීම් නොසලකා හැරීම ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය පිළිබඳ අවබෝධයට දායක විය හැකිය (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි රූප)

කුමරියන් කෙරෙහි දැඩි ලෙස යොමුවී සිටින ගැහැනු ළමයින් ඔවුන්ගේ පෙනුම ගැන වැඩි සැලකිල්ලක් දක්වන බවත්, “ස්වයං-වාස්තවික වීමට” වැඩි ඉඩක් ඇති බවත් අධ්‍යයනවලින් පෙනී යයි . “ලිංගිකත්වයට පත් වූ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය” මත ඉහළම ලකුණු ලබා ගත් ගැහැනු ළමයින් බුද්ධිය හා බැඳුණු ගති ලක්ෂණ ද අවතක්සේරු කළහ. ගැහැනු ළමයින් හා පිරිමි ළමයින් යන දෙදෙනාම ආකර්ශනීය බව “ බුද්ධිය හා නිපුණතාවයට නොගැලපෙන ” බව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී තිබේ.

බ්‍රවුන් සහ සගයන් දැන් 2020 පුවත්පතක තර්ක කර ඇත්තේ කාන්තාවන්ට එරෙහිව පිරිමින් විසින් ලිංගික අතවර කිරීම එතරම් සුලභ වන්නේ අප දරුවන් කෙරෙහි දක්වන සාරධර්ම නිසාය. මෙම සමාජකරණය පැමිණෙන්නේ දෙමාපියන්, පාසල්, මාධ්‍ය සහ සම වයසේ මිතුරන්ගෙන්. “ගැහැණු ළමයින් සඳහා ලිංගික වාස්තවිකකරණය ආරම්භ වන්නේ ඉතා ඉක්මනින්” යැයි බ්‍රවුන් පවසයි.

මෙම ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය හා ස්වයං උපකල්පන අඛණ්ඩව පැවතීමට එක් හේතුවක් නම්, ස්ත්‍රීන් හා පුරුෂයන් අතර සහජ මොළයේ වෙනස්කම් පිළිබඳ නිරන්තර වාර්තා තවමත් පවතින බැවිනි . කෙසේ වෙතත්, ස්ත්‍රී පුරුෂ භේදයක් සොයා නොගන්නා බොහෝ මොළ අනුරූප අධ්‍යයනයන්හි ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය ගැන සඳහන් නොවේ. නැතහොත් තවත් ඒවා ප්‍රකාශයට පත් නොකෙරේ. මෙය ” ගොනු ලාච්චු” ගැටළුව ලෙස හැඳින්වේ – කිසිදු බලපෑමක් සොයා නොගත් විට ඒවා සරලව සඳහන් කර හෝ සෝදිසි කර නොමැත.

සංවේදනය ඇති කළ හැකි තත්වයන් සලකා බලන විට, කාන්තාවන් සහ පිරිමින් එක හා සමානව ප්‍රතිචාර දක්වයි, එය කුඩා කල සිටම ස්ත්‍රීන් සමාජගත වී ඇති බව පෙනේ.

කුඩා වෙනස්කම් සොයා ගන්නා අයගෙන්, සංස්කෘතිය හෝ ඒකාකෘති අපේක්ෂාවන් භූමිකාවක් ඉටු කරන ආකාරය සැබවින්ම පෙන්වීම දුෂ්කර ය. වැඩිහිටි මොළය පිරිමි මොළයට හා ගැහැණු මොළයට පිළිවෙලට වර්ග කළ නොහැකිය. මොළ ස්කෑන් 1,400 ක් විශ්ලේෂණය කරන ලද අධ්‍යයනයක දී, ස්නායු විද්‍යා ist ඩැෆ්නා ජොයෙල් සහ සගයන් ” අළු පදාර්ථ, සුදු පදාර්ථ හා සම්බන්ධතා තක්සේරු කිරීම සඳහා ගැහැණු හා පිරිමි බෙදා හැරීම අතර පුළුල් අතිච්ඡාදනය ” සොයා ගත්හ . එනම්, සමස්තයක් වශයෙන් අපි එකිනෙකට  වඩා වෙනස් ය . එක් අධ්‍යයනයකින් පවා පෙනී   ගියේ වීඩියෝ ක්‍රීඩාවකදී ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය හෙළි නොකරන බව පැවසූ විට කාන්තාවන් පිරිමින් මෙන් ආක්‍රමණශීලීව ක්‍රියා කළ බවයි. නමුත් සහභාගී වූවන් පිරිමි හෝ ගැහැණු අය දැයි පරීක්‍ෂකවරයා දැනගත් විට අඩුය.

එයින් කියැවෙන්නේ කාන්තාවන් අඩු ආක්‍රමණශීලී හා සංවේදි ලෙස සැලකීමට නැඹුරු වන බවයි.

සංවේදනය ඇති කළ හැකි තත්වයන්ට භෞතික විද්‍යාත්මක ප්‍රතිචාර සලකා බලන විට, කාන්තාවන්  සහ පිරිමින් සැබවින්ම එක හා සමානව ප්‍රතිචාර දක්වයි , එය කුඩා කල සිටම ස්ත්‍රීන් සමාජගත වී ඇති බව පෙනේ.  

මෙයින් අදහස් කරන්නේ කිසියම් සැලකිය යුතු වෙනසක් සිදුවීමට නම්, මිනිසුන් මුලින්ම ඔවුන්ගේ පක්ෂග්‍රාහී බව වටහා ගත යුතු අතර ඔවුන්ගේ පූර්ව නිගමන ඔවුන් දකින හැසිරීම් වලට නොගැලපෙන විට සිහියෙන් සිටිය යුතුය. ගැහැනු ළමයින් හා පිරිමි ළමයින් අතර ඔවුන් අපේක්ෂා කරන දේවල කුඩා වෙනස්කම් පවා කාලයත් සමඟ වර්ධනය විය හැකිය.භාෂා සංවර්ධනය වැඩි දියුණු කරන මව්වරුන් තම පුතුන්ට වඩා තම දියණියන්ට කථා කිරීමට යෝජනා කිරීමට සාක්ෂි තිබේ (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි රූප)

භාෂා සංවර්ධනය වැඩි දියුණු කරන මව්වරුන් තම පුතුන්ට වඩා තම දියණියන්ට කථා කිරීමට යෝජනා කිරීමට සාක්ෂි තිබේ (ණය: ජේවියර් හර්ෂ්ෆෙල්ඩ් / ගෙටි රූප)

එබැවින් පිරිමි ළමයින් වඩාත් ister ෝෂාකාරී යැයි සිතීමට සහ මෙය සත්‍ය නොවන කාලයන් සැලකිල්ලට ගැනීමට මිනිසුන්ට කොන්දේසි පැනවීමට හේතුව මතක තබා ගැනීම වටී . මගේ දුව නිසැකවම හයියෙන් – වැඩි නොවේ නම් – ඇගේ සහෝදරයා මෙන්, ඔහු ආහාර පිසීමට මවාපෑමටද ප්‍රිය කරයි. මේවා අත්‍යවශ්‍යයෙන්ම නියෝජිත උදාහරණ නොවන අතර පිරිමි ළමයින් හා ගැහැණු ළමයින් කැමති දේ පිළිබඳ අපගේ අදහස් වලට ඒවා නොගැලපේ. මගේ පුතා සෑම දෙයකටම නැගීමට ඇති නැඹුරුවාව සහ මගේ දියණිය රෝස පැහැයට හුරු වීම, ඇය කාර් සමඟ සෙල්ලම් කරන වාර ගණන සහ ඔහු බෝනික්කන් සමඟ ඉස්මතු කර දැක්වීම මට පහසු වනු ඇත.

අපේ ළමයින් අනිවාර්යයෙන්ම ස්ත්‍රී පුරුෂ භේදය පෙන්වා දීමට පටන් ගත් විට, ගැහැනු ළමයින්ට පැහැදිලි කළ හැකි හා පාපන්දු ක්‍රීඩා කිරීම සහ පිරිමි ළමයින්ට දිගු කෙස් ඇති බව පැහැදිලි කිරීම වැනි වෙනත් උදාහරණ සමඟ ඒකාකෘති සංශෝධනය කිරීමෙන් අපට උදව් කළ හැකිය. සෙල්ලම් බඩු කුමන ලිංගභේදයක් නොසලකා විවිධ වර්ගයේ සෙල්ලම් බඩු අපට දිරිගැන්විය හැකිය. “ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවයේ මෙවැනි ව්‍යාප්තියට එරෙහිව අත්දැකීම් ලබා ගැනීමට ඔවුන්ට හැකි තරම් අවස්ථාවන් අප විසින් ලබා දිය යුතුය” යනුවෙන් මාස් පවසයි.

අප උපතින්ම වඩා වෙනස් බව තේරුම් ගැනීමට අප අසමත් වුවහොත් සහ අපේ දරුවන්ට ඒ අනුව සලකන්නේ නම්, අපේ ලෝකය දිගටම ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවයට පත්වනු ඇත. මෙම උපකල්පන අහෝසි කිරීම පහසු නැත, නමුත් කුඩා පිරිමි ළමයෙකුට ඔහු කෙතරම් නිර්භීතද, කුඩා දැරියක කෙතරම් කරුණාවන්ත හෝ පරිපූර්ණදැයි පැවසීමට පෙර අප සැමට දෙවරක් සිතා බැලිය හැකිය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.