Covid-19: සියලුම දරුවන්ට එන්නතක් ලබා ගත යුතුද?

ලංකාවේ ද ‘ළමයින්ට‘ කොවිඩ් එන්නත ලබාදිය යුතු බවට ඉල්ලීමක් තිබෙනවා. ඒත් ලෝකයේ මේ ගැන තිබෙන්නේ බරපතළ විවේචනයක්. ඊට හේතුව තමයි අධි අවදානම් කණ්ඩායම්වලට පවා එන්නත ලබාදීමට නොහැකිව තිබියදී අවදානම් කණ්ඩයේ පසුනොවන ළමයින්ට එන්නත් ලබාදීමට ඇතැම් ධනවත් රටවල් පියවර ගැනීම. මේ බී.බී.සී සෞඛ්‍ය හා විද්‍යා වාර්තාකරු විසින් Covid-19: Should all children get a vaccine? යන ශීර්ෂපාඨය යටතේ පළ කළ ලිපියක පරිවර්තනයක්.

ළමයින්ට එන්නත ලබා දීම සාමාන්‍ය හා පුළුල් ලෙස පිළිගෙන ඇත. සරම්ප, පෝලියෝ, ගලපටලය, කක්කල් කැස්ස ආදි වශයෙන් එන්නත් ගණනාවක් ළමුන්ට ලබාදී ඇති අතර ඇතැම් රටවල මේ ලැයිස්තුව මීටත් වඩා දිගය. ඒ අතර මේ ලැයිස්තුව තවත් දිගු කිරීමට ඉල්ලීමක් ද ඉදිරිපත් වෙයි. ඒ කොවිඩ් එන්නත ළමුන්ට ලබාදීම ගැනය.

එක්සත් ජනපදය දැනටමත් වයස අවුරුදු 12 ත් 15 ත් අතර ළමුන් 600,000කට පමණ කොවිඩ් එන්නත ලබාදී ඇත. එක්සත් රාජධානිය තවමත් ළමයින් සම්බන්ධයෙන් තීරණයක් ගෙන නොමැත.

නමුත් මේ ගැන විද්‍යාත්මක ප්‍රශ්නයක් තිබේ – දරුවන්ට එන්නත ලබා දීමෙන් ජීවිත බේරා ගත හැකිද? – පිළිතුර රටින් රටට වෙනස් විය හැකි බැවින් එය සංකීර්ණ වේ. ළමුන් සඳහා නියම කරන ලද මාත්‍රාවන් සෞඛ්‍ය සේවකයින්ට සහ වෙනත් රටවල අවදානමට ලක්විය හැකි වැඩිහිටියන්ට ලබා දෙන්නේ නම් වැඩි ජීවිත ප්‍රමාණයක් බේරා ගත හැකි බවට සැකයක් නැත. ඒ නිසාම ළමුන්ට එන්නත් ලබාදීම සදාචාරාත්මක ප්‍රශ්නයක් බවට පත්ව ඇත.

ළමුන් තුළ කෝවිඩ් ඇතිවීමේ අවදානම ඉතා අඩුය

ළමයින්ට එන්නත් කිරීමට එරෙහි එක් තර්කයක් නම් ඔවුන්ට එයින් සුළු ප්‍රතිලාභයක් ලැබීමයි.

“වාසනාවකට මෙන් මෙම වසංගතය පිළිබඳ හොඳ දේවලින් එකක් වන්නේ එය ළමුන්ට සැලකිය යුතු බලපෑමක් නොකිරීමයි. කොවිඩ් ආසාදනය හේතුවෙන් ළමුන් බරපතළ තර්ජනයට ලක්වන්නේ ඉතාම සීමිතවයි‘‘ යනුවෙන් එක්සත් රාජධානියේ එන්නත හා ප්‍රතිශක්තිකරණය පිළිබඳ ඒකාබද්ධ කමිටුවේ සාමාජික මහාචාර්ය ඇඩම් ෆින් පැවසීය.

ළමුන් තුළ ඇති වන ආසාදන සෑම විටම පාහේ මෘදු හෝ රෝග ලක්ෂණ රහිත වන අතර එය එන්නත් කිරීමේ ව්‍යාපාර මගින් ප්‍රමුඛත්වය දී ඇති වැඩිහිටි වයස් කාණ්ඩවලට වඩා හාත්පසින්ම වෙනස් වේ.

Lancet හි ප්‍රකාශයට පත්කරන ලද රටවල් හතක් පුරා කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී ඇත්තේ කොවිඩ් ආසාදනයෙන් මිලියනකට එක් ළමයෙක් පමණක් මිය යන බවයි. එය වැඩිහිටියන් හා සසදා බලන විට අතිෂය සුළු අගයකි.

වැඩිහිටියන් තුළ කෝවිඩ් ආසාදනයක අවදානම වැඩි කරන වෛද්‍යමය තත්ත්වයන් ඇති දරුවන්ට පවා මේ වන විට එක්සත් රාජධානියේ එන්නත් ලබා නොදේ. එන්නත් කිරීම සඳහා නිර්දේශ කරනුයේ “නිරාවරණය වීමේ ඉතා ඉහළ අවදානමක් සහ බරපතල ප්‍රතිඵල” ඇති අයට පමණි.

එන්නත් ඇදහිය නොහැකි තරම් ආරක්ෂිතයි, නමුත් අවදානම සහ ප්‍රතිලාභ තවමත් ප්‍රවේශමෙන් කිරා මැන බැලිය යුතුය.

සමහර රටවල් දරුවන්ට එන්නත් කිරීමෙන් ප්‍රයෝජන ගත හැකිය

දරුවන්ට එන්නත ලබා දීමෙන් තවත් විභව වාසියක් ඇත. එමඟින් අන් අයගේ ජීවිත බේරා ගත හැකිය.

මෙය උණ සඳහා දැනටමත් භාවිතා කර ඇති ප්‍රවේශයකි. වයස අවුරුදු දෙකේ සිට 12 දක්වා වූ බ්‍රිතාන්‍ය දරුවන්ට සෑම වසරකම ඔවුන්ගේ ආච්චිලා සීයලා ආරක්ෂා කිරීම සඳහා nasal spray (nasal spray යනු ආශ්වාස කරන දියර ඖෂධයකි) ලබා දෙනු ලැබේ.

ළමුන්ට එන්නත් ලබාදීමට ඉදිරිපත්ව ඇති තවත් එක් තර්කයක් වන්නේ කෝවිඩ් එන්නත් සමඟ ප්‍රජා ප්‍රතිශක්තියට දායක විය හැකි බවයි.

කෝවිඩ් එන්නත වෛරසය පැතිරීම කඩාකප්පල් කිරීමට ඉතා හොඳ දායකත්වයක් ලබාදෙන බව සොයා ගෙන ඇත. ඉන් එක් මාත්‍රාවක් පමණක් වෛරසය ආසාදනය වීමේ අවස්ථාව අවම වශයෙන් අඩකින් අඩුකරන බවක් පෙනෙන්නට ඇත. ළමයින් කොරෝනා වයිරසයේ ප්‍රධාන ව්‍යාප්තියක් ලෙස නොපෙන්වයි, නමුත් වැඩිහිටි යෞවනයන් තවමත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි

“කොවිඩ් වෛරසය ද්විතීයික පාසල් වයසේදී සම්ප්‍රේෂණය විය හැකි බවට නිසැකවම සාක්ෂි තිබේ. එබැවින් එන්නත් කිරීම සමස්ත සම්ප්‍රේෂණයට බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය” යනුවෙන් ලන්ඩන් සනීපාරක්ෂක හා නිවර්තන වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය ඇඩම් කුචර්ස්කි පැවසීය.

නමුත් එය වටිනවාද යන්න පිළිබඳව විශ්වීය පිළිතුරක් නොමැත.

එංගලන්තයේ වයස අවුරුදු 16 සහ 17 අතර ළමුන්ගෙන් හතරෙන් පංගුවකට වඩා වැඩි පිරිසකට එන්නත ලබා දී නොතිබුණද ඔවුන්ගේ රුධිරයේ කොරෝනා වයිරස් ප්‍රතිදේහ ඇත. එබැවින් එක්සත් රාජධානියට හා ඒ හා සමාන රටවලට ළමයින්ට එන්නත් නොකර වෛරසය පැතිරීම නැවැත්වීමට ප්‍රමාණවත් ප්‍රතිශක්තියක් ඇති බව සොයා ගත හැකිය.

“බොහෝ රටවල තත්ත්වය අතිෂයින් හානිකරයි. එය වේගයෙන් පැතිරෙනවා. වැඩිහිටියන් සහ මහළු වයසේ අය දැඩි වින්දිතයින් වෙලා. ඒ නිසා ළමයින් සහ තරුණයින් එන්නත් කිරීමට වඩා අප හමුවේ වැදගත් අභියෝගයක් තිබෙනවා ” යැයි වෛද්‍ය කුචර්ස්කි පැවසීය.

ඕස්ට්‍රේලියාව යනු එන්නත් පැකිලීම  සමඟ පොරබදින එක් රටක් වන අතර නවසීලන්තය සහ තායිවානය වැනි ස්ථානවල වෛරසය අඩංගු වන අතර ආසාදනයෙන් කිසිදු ප්‍රතිශක්තියක් නොමැත.

එය සදාචාරාත්මකව පිළිගත හැකිද?

මතක තබා ගත යුතු එක් දෙයක් නම් දරුවෙකුට එන්නත ලබා දෙන්නේ නම් එන්නත ලබා නොගන්නේ කාටද යන්නයි.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය පවසන්නේ ධනවත් රටවල් ළමයින්ට ප්‍රතිශක්තිකරණය ලබා දීමේ සැලසුම් කල් දමා  ලෝකයේ සෙසු රටවලට පරිත්‍යාග කළ යුතු බවයි. ඔක්ස්ෆර්ඩ්-ඇස්ට්‍රාසෙනෙකා එන්නත පිළිබඳ සායනික අත්හදා බැලීම් කළ මහාචාර්ය ඇන්ඩෘෘ පොලාර්ඩ් පැවසුවේ ‘‘දරුවන්ට ප්‍රමුඛතාවය දීම සදාචාරාත්මකව වැරදි ‘‘ බවයි.

එඩින්බරෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ ප්‍රතිශක්ති විද්‍යාඥ මහාචාර්ය එලිනෝර් රයිලි පැවසුවේ “ අසීමිත ලෙස එන්නත නිෂ්පාදනය හා බෙදා හැරිම සිදුවන්නේ නම් ඒ ගැන අපට ගැටලුවක් නැහැ. නමුත් සිදුවන්නේ එය නොවේ. ලෝකයේ වෙනත් තැන්වල මිය යන වැඩිහිටියන්ට වඩා අපේ දරුවන්ට ප්‍රමුඛතාවය දිය යුතුද යන්න දේශපාලන තීරණයක්.ඒත් එය සදාචාරය පිළිබද ප්‍රශ්නයක් “

සැකසුම – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.