අඟහරු මත පර්යේෂණ කරන Perseverance rover’s පළමු දින 100යේ ඡායාරූප

නාසා ආයතනය විසින් පසුගිය පෙබරවාරි 18 වැනි දින අගහරු ග්‍රහයා මත ගොඩබස්සවන ලද Perseverance රෝවරය මේ වන විට දින 100ක් අගහරු මත පර්යේෂණ සිදුකර ඇත. එය අගහරු මත සිටියා යැයි උපකල්පනය කරන ජීවීන් ගැන මෙන්ම එහි පාෂාණ, දේශගුණය ආදි කරුණු ගැන ගවේෂණය කරයි.

පෙබරවාරි 18 වන දින සිට රොබෝ යානය සිය ගොඩබෑමේ ස්ථානයෙන් විස්මිත රූප කිහිපයක් ග්‍රහණය කර ගෙන ඇති අතර මෙහෙයුමට දායක වන කුඩා හෙලිකොප්ටරයක් ​​වන ඉන්ජෙන්ටි – Ingenuity විසින්ද විස්මිත ගුවන් ඡායාරූප රැසක් ලබාදී ඇත.

2021 අප්රේල් 6 වන දින නාසාගේ නොපසුබට උත්සාහය අඟහරු රෝවරයේ ස්වයං ඡායාරූපයක්.
6 වන දින, නොපසුබස්නා උත්සාහය වොට්සන් (මෙහෙයුම් සහ එන්ජිනියරින් සඳහා පුළුල් කෝණ භූලක්ෂණ සංවේදකය) කැමරාව භාවිතා කරමින් මෙම සෙල්ෆි ගැනීමට දක්ෂතා හෙලිකොප්ටරයට යාබදව ගෙන ගියේය. මෙම ඡායාරූපය තනි රූප 62 කින් සමන්විත වන අතර ඒවා නැවත පෘථිවියට යවන විට එකට මැහුම් කරන ලදී.
නාසාගේ දක්ෂතා හෙලිකොප්ටරය එහි කකුල් හතරම 2021 මාර්තු 30 වන දින නොපසුබස්නා රෝවරයට පහළින් යොදවා ඇත.
රූප ශීර්ෂයදින කිහිපයකට පෙර, රෝවරයට යටින් බුද්ධිය යොදවා තිබුණි.
නාසාගේ දක්ෂතා අඟහරු හෙලිකොප්ටරය 2021 අප්‍රියෙල් 5 වන දින මාස්ට්කාම්-ඉසෙඩ් විසින් ගන්නා ලද සමීප සටහනක දැක්වේ.
රූප ශීර්ෂය1.8kg (4lb) හෙලිකොප්ටරය සිහින් අඟහරු වායුගෝලයේ ගුවන් සංචලනයේ විභවය සඳහා තාක්‍ෂණික නිරූපණයක් ලෙස සැලකේ.
නාසා හි දක්ෂතා අඟහරු හෙලිකොප්ටරය 2021 අප්‍රියෙල් 19 වන දින සිය පළමු ගුවන් ගමනේදී
රූප ශීර්ෂයඅප්රේල් 19 වන දින, වෙනත් ග්රහලෝකයක පළමු බලයෙන් පාලනය වන පියාසර කිරීම සමඟ බුද්ධිය ඉතිහාසය නිර්මාණය කළේය. මෙම රූපයේ කේන්ද්‍රය අසල පෙනෙන චොපර්, බිම සිට මීටර් 3 ක් (අඩි 10 ක්) පමණ ඉහළට නැඟී තත්පර කිහිපයක් පසුපසට ස්පර්ශ කිරීමට පෙර.
2021 අප්‍රියෙල් 22 වන දින දෙවන සාර්ථක ගුවන් ගමනේදී නාසාගේ ඉන්ජෙන්විටි අඟහරු හෙලිකොප්ටරය විසින් අල්ලා ගන්නා ලද ගුවන් රූපයක්
රූප ශීර්ෂයදෙවන ගුවන් ගමනේදී බුද්ධිය එහි පළමු වර්ණ ගුවන් රූපය ග්‍රහණය කර ගත්තේය. ඩ්‍රෝන යානය බිම සිට මීටර් 5 ක් (අඩි 16 ක්) පමණ ඉහළට නැමී, නැමී, මීටර් 2 ක් (අඩි 6 ක්) පසුපසට ගමන් කළේය. නොපසුබට උත්සාහයන් සහ දක්ෂතාවයේ සෙවනැල්ල අඟහරු මතුපිටින් දැකගත හැකිය.
රෝවර් අඟහරු දෙස බැලීය
රූප ශීර්ෂයදක්ෂතාවය තෙවන ගුවන් ගමනේදී නොපසුබට උත්සාහය ඡායාරූප ගත කළේය. ඒ වන විට කුඩා හෙලිකොප්ටරය රෝවරයේ සිට මීටර් 85 ක් (අඩි 278) පමණ දුරින් වූ අතර මීටර් 5 (අඩි 16) ක උන්නතාංශයක පාර්ශ්වීයව පියාසර කළේය. රෝවරයට මදක් පහළින් රූපයේ කෙළවරේ බුද්ධියේ එක් පාදයක් ද දැකිය හැකිය.
නාසා හි දක්ෂතා අඟහරු හෙලිකොප්ටර් යානය සිය පස්වන ගුවන් යානයෙන් 2021 මැයි 7 වන දින ගුවන් ගත විය
රූප ශීර්ෂයමැයි 7 වන දින, බුද්ධිය මීටර් 129 (අඩි 423) ක් නව ගොඩබෑමේ ස්ථානයකට පියාසර කිරීමට පෙර මීටර් 10 (අඩි 33) ක උසකට ළඟා විය.
2021 මාර්තු 4 වන දින පර්සෙවරන්ස් හි පළමු ධාවනයේදී ගන්නා ලද රෝවරයේ කොටසක් සහ එහි ඇති ධාවන පථයේ රූපයක්
රූප ශීර්ෂයමාස දෙකකට පෙර, නොපසුබස්නා උත්සාහය ජෙසෙරෝ ආවාටයට ගොඩ බැසීමෙන් පසු එහි පළමු ධාවකය සඳහා ගියේය. ටොන් එකක රෝවරය අඟහරුගේ භූ විද්‍යාව, වායුගෝලය සහ පාරිසරික තත්ත්වයන් පිළිබඳ තොරතුරු එක්රැස් කිරීම සඳහා උසස් උපකරණ රාශියක් රැගෙන යයි.
2021 මාර්තු 28 වන දින නාසාගේ අඟහරු නොපසුබට රෝවරයේ දකුණු මාස්ට්කෑම්-ඉසෙඩ් කැමරාව විසින් ඡායාරූප ගත කරන ලද පර්වතයක්
රූප ශීර්ෂයනොපසුබට උත්සාහය ලේසර් වලින් සමන්විත වන අතර එය ග්‍රහලෝකයේ භූ විද්‍යාව පිළිබඳ දත්ත රැස් කිරීමට උපකාරී වේ. මෙම සෙන්ටිමීටර 15 (6in) පර්වතය ගැන සොයා බලන විට, මෙවලම එහි කේන්ද්‍රය අසල පෙනෙන අඳුරු තිත් පේළියෙන් ඉවත් විය.
2021 මැයි 13 වන දින නාසාගේ අඟහරු නොපසුබට රෝවරයේ දකුණු මාස්ට්කෑම්-ඉසෙඩ් කැමරාව මගින් ඡායාරූප ගත කරන ලද පාෂාණ
රූප ශීර්ෂයරෝවරය විවිධාකාර කැමරාවලින් ද සමන්විතය. මෙම රූපය ගනු ලැබුවේ මිනිස් ඇස් දකින දේට සමාන ස්ටීරියෝ දර්ශනයක් සපයන කැමරා යුගලයක් වන පර්සෙවරන්ස්ගේ මාස්ට්කෑම්-ඉඩ් හි “දකුණු ඇස” විසිනි.
2021 මාර්තු 22 වන දින නාසාගේ නොපසුබස්නා රෝවරයේ වම් මාස්ට්කාම්-ඉසෙඩ් කැමරාව මගින් අඟහරු භූ දර්ශනය ඡායාරූප ගත කරන ලදී
රූප ශීර්ෂයමෙම පින්තූරය වම් මාස්ට්කාම්-ඉසෙඩ් කැමරාව සමඟ ගත් අතර රෝවර් මෙහෙයුමේ 6 වන සතිය සඳහා “සතියේ රූපය” ලෙස දැක්වීමට මහජන ඡන්දයෙන් තෝරා ගන්නා ලදී.
සැන්ටා ක ru ස් කන්ද 2021 අප්‍රියෙල් 29 වන දින නාසාගේ නොපසුබට උත්සාහය අඟහරු රෝවර්ගේ මාස්ට්කාම්-ඉඩ් ඉමේජර් විසින් ඡායාරූප ගත කරන ලදී
රූප ශීර්ෂයමෙම රූපයේ දැක්වෙන්නේ රෝවරයට සැතපුම් 1.5 ක් (කි.මී. 2.5) දුරින් පිහිටි සැන්ටා ක ru ස් කන්දකි. මුළු දර්ශනයම අඟහරුගේ ජෙසෙරෝ ආවාටය තුළ ඇත; කඳුකරයෙන් ඔබ්බට ඇති ක්ෂිතිජ රේඛාව මත ආවාටයේ දාරය දැකිය හැකිය.

පර්සෙවරන්ස් රෝවරයට එක් අඟහරු වසරක් සඳහා දළ වශයෙන් පෘථිවි අවුරුදු දෙකක් ක්‍රියාත්මක වීමට මූලික අරමුදල් ඇත.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.