කෘෂිකර්මාන්තයේදී වාසිදායක පළිබෝධනාශක ද ජෛව විද්‍යාත්මක පාලනය ද ?

රසායන පොහොර සහ කෘෂි රසායන සම්පූර්ණයෙන් තහනම් කරමින් 100%ක් කාබනික ගොවිතැනට යොමු වීමට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා තීරණය කිරීම ගැන රසායන පොහොර සහ පළිබෝධනාශක ගැන මෙතෙක් කාලයක් හෙළි නොකළ කරුණු හෙළි කිරීමේ ජාතික වගකීමක් අප හමුවේ තිබෙනවා. එනිසා මේ සම්බන්ධයෙන් ජාත්‍යන්තර වෙඩ්අඩවි සහ පර්යේෂණ වාර්තා අඛණ්ඩව පරිවර්තනය කිරීමට අප පියවර ගනිමින් සිටිනවා.

මේ ඒ ආකාරයෙන් ජාත්‍යන්තරව ප්‍රකාශයට පත් වූ ලිපියක්

‘‘පළිබෝධනාශක‘‘ කෘෂිකර්මාන්තය සම්බන්ධ සෑම සංවාදයකම එය උණුසුම් මාතෘකාවකි: සමහරු එයට පක්ෂය, තවත් සමහරු එයට විරුද්ධය. කිසිම අදහසක් නැති අය ද එමටව සිටිති. නමුත් ඇත්ත වශයෙන්ම, බොහෝ අය සතුව පළිබෝධනාශක සහ එහි හානිය ගැන එතඑම් දැනුමක් නැත.

පළිබෝධනාශක යන යෙදුම ඇත්ත වශයෙන්ම මදක් විකෘති අර්ථකථනයකට ලක්ව ඇති දෙයක් වන අතර බොහෝ විට වල් නාශක, කෘමිනාශක, දිලීර නාශක සමඟ අදහස් වේ.

තිහාසිකව, ‘‘පළිබෝධකයන් – pests  ‘‘ යනු ආහාර නිෂ්පාදකයෙකුගේ උත්සාහයට අහිතකර ලෙස බලපාන හෝ බෝග හෝ සත්ව නිෂ්පාදනයට බාධා කරන ඕනෑම දෙයක් ලෙස සරලව අර්ථ දක්වා ඇත.

පළිබෝධනාශක ගැන අපි නූතන අර්ථයෙන් (පසුගිය පරම්පරා කිහිපය තුළ) සිතීමට නැඹුරු වුවද, යථාර්ථය නම් “බෝග ආරක්ෂණය – crop protection ” ලෙසද හඳුන්වන පළිබෝධනාශකවලට ගොවිජන සමාජවල ඵලදායී භාවිතයේ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් ඇති බවයි. 

පළමුවන සහස්‍රයේ මුල් අවදියේදී රෝමානුවන් වල් පැලෑටි මර්දනයට ලුණු භාවිත කිරීමට පෙර පවා පුරාණ සුමේරියානුවන් ක්‍රි.පූ. 2500 කාල පරිච්ඡේදයේදී පිළිස්සූ සල්ෆර් මගින් කෘමීන් පාලනය කළ බව සොයා ගෙන ඇත. 

මේ අනුව අපට පැහැදිලි වන්නේ වර්තමානයේ අප කතා කරන, සංවාද කරන පළිබෝධනාශක යනු නූතන ධනවාදී, බහුජාතික සමාගම්වල නිෂ්පාදනයක් නොව මානව ඉතිහාසය පුරා කෘෂිකර්මාන්තය සමග අඛණ්ඩව ඉදිරියට ආ දැනුමක් / භාවිතයක් බවයි.

මේ තත්ත්වය තුළ පළිබෝධනාශක ගැන ඔබ දැනගත යුතුම මාතෘතා 05ක් ගැන කෘෂි විද්‍යාත්මක දැනුම අපි ඔබ හමුවේ තබන්නෙමු.

වටයන්න

1. පළිබෝධ නාශකයක් යනු කුමක්ද?

පළිබෝධ නාශකයක් යනු කුමක්ද යන්න ගැන එක්සත් ජනපද පාරිසරික ආරක්ෂණ ඒජන්සිය (U.S. Environmental Protection Agency – EPA) නිල අර්ථ දැක්වීමක් ඉදිරිපත් කරයි : “පළිබෝධ නාශකයක් යනු අදහස් කරන ඕනෑම පළිබෝධයක් වැළැක්වීම, විනාශ කිරීම, පලවා හැරීම හෝ අවම කිරීම සදහා භාවිතා කරන ඕනෑම ද්‍රව්‍යයක් හෝ මිශ්‍රණයකි‘‘

මීට අමතරව පළිබෝධ නාශක වෙනුවෙන් තවත් විවිධ අර්ථකථන ගණනාවක් තිබිය හැකිය.

සියලුම පළිබෝධනාශක නිෂ්පාදනවල සක්‍රීය හා නිෂ්ක්‍රීය අමුද්‍රව්‍ය (active and inert ingredients) අඩංගු වේ. සක්‍රීය අමුද්‍රව්‍යයක් (An active ingredient) පළිබෝධකය වැළැක්වීම, විනාශ කිරීම, පලවා හැරීම හෝ අවම කිරීම හෝ ශාක නියාමකය හෝ නයිට්‍රජන් ස්ථායීකාරක වේ. අනෙකුත් සියලුම අමුද්‍රව්‍ය ෆෙඩරල් නීතිය මගින් නිෂ්ක්‍රීය ලෙස සලකනු ලබන අතර, කාර්ය සාධනය, භාවිතාව සහ පාරිසරික පිළිගැනීම සලකා බැලීමේදී ඒවා වැදගත් වේ. එක්සත් ජනපද පාරිසරික ආරක්ෂණ ඒජන්සිය විසින් පළිබෝධ නාශක,

  1. සාම්ප්‍රදායික අමුද්‍රව්‍ය – conventional
  2. ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී – antimicrobial
  3. ජෛව පළිබෝධනාශක – biopesticides ලෙස ද වර්ගීකරණය කරයි. 

සාම්ප්‍රදායික අමුද්‍රව්‍ය වන්නේ ජීව විද්‍යාත්මක පළිබෝධනාශක සහ ක්ෂුද්‍ර ජීවී නාශක ය. ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී අමුද්‍රව්‍ය යනු බැක්ටීරියා, වෛරස් හෝ දිලීර ඇතුළු ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් විනාශ කරන හෝ මර්දනය කරන ද්‍රව්‍ය වේ. ජෛව පළිබෝධනාශක යනු ස්වභාවික ද්‍රව්‍ය වලින් ලබාගත් අමුද්‍රව්‍ය වන අතර බොහෝ විට ඒවායේ සගයන්ට වඩා අඩු විෂ සහිත මට්ටමක් ඇති නමුත් වැඩි නිෂ්පාදන ප්‍රමාණයක් යෙදීම අවශ්‍ය වේ.

නිෂ්ක්‍රීය අමුද්‍රව්‍ය අනිවාර්යයෙන්ම විෂ සහිත නොවේ. මෙම අමුද්‍රව්‍ය ද්‍රාවක ලෙස ක්‍රියා කරන අතර කේක් කිරීම හෝ පෙණ දැමීම වැළැක්වීම මගින් යෙදුම වැඩි දියුණු කරයි. ඒවා රාක්ක-ජීවිතාරක්ෂක විස්තාරක ලෙස සේවය කරන අතර පළිබෝධනාශක පිරිහීමෙන් ආරක්ෂා කරයි.


ඊජිප්ටිකන්-කෘෂිකාර්මික-බිතු සිතුවම්
රූපය matrioshka, Shutterstock

2. පළිබෝධනාශක පිළිබඳ කෙටි ඉතිහාසයක්

පළිබෝධනාශක භාවිතා කිරීම ගැන වාර්තාගත තොරතුරු හමුවන්නේ ක්‍රි. පු. 2500දී පමණ සුමේරියානු ජනයා (වත්මන් ඉරාකයේ) අතරිනි. සුමේරියානුවන් කෘමීන් පලවා හැර මරා දැමීමට සල්ෆර් සංයෝග භාවිතා කළහ. එම යුගයේදීම ඊජිප්තු හා චීන ගොවීන් ද ඖෂධ පැළෑටි සහ තෙල් වර්ග භාවිත කරමින් තම වගාවන් කෘමි උවදුරින් මුදවා ගත්හ. 

ක්‍රි.පූ. 300 වන විට, චීන ජාතිකයන් පළිබෝධ වළක්වා ගැනීම සඳහා නිශ්චිත වේලාවක බෝග වගා කරමින් සිටි අතර, පළිබෝධකයන් පළවා හැරීම සදහා ඔවුන්ගේ ස්වාභාවික සතුරන් යොදා ගත්හ. (පැඟිරි වල පළිබෝධ හානි වලට කුහුඹුවන් පුහුණු කිරීම වැනි) ක්‍රි.ව. 1101 වන විට චීන ජාතිකයින් විසින් පළිබෝධ නාශකයක් ලෙස සබන් භාවිතා කළ හැකි බව සොයා ගන්නා ලදී.

1600 ගණන් වන විට ගොවීන් නිකොටින් (දුන්කොළ යුෂ) පළිබෝධ නාශකයක් ලෙස භාවිතා කරමින් සිටි අතර තවත් ඖෂධ පැළෑටි සහ ආසනික් ද මේ යුගයේ පළිබෝධ නාශකයක් ලෙස ප්‍රචලිත විය. (ආසනික් තවත් ශත වර්ෂ කිහිපයකට පසුව ප්‍රධාන පළිබෝධ නාශකයක් බවට පත්විය) 1930 ගණන්වල අග භාගය වන විට ඛනිජ තෙල්, ගල් අඟුරු තාර සහ වෙනත් අකාබනික සංයෝග වලින් කෘතිම පළිබෝධනාශක නිපදවනු ලැබීය.


ඇතුළත් කරන්න

3. පරිමාව සහ භාවිත සංඛ්‍යාලේඛන

අද වන විට ගෝලීය පළිබෝධ නාශක භාවිතය පවුම් බිලියනයකි. එක්සත් ජනපද කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවේ ‘රසායනික භාවිතය පිළිබද සමීක්ෂණය -2020ට අනුව  එම වසරේ බෝග සඳහා එක්සත් ජනපදයේ රෝපණය කළ සෝයා බෝංචි අක්කරවලින් 98%ක් වල් නාශක වල්නාශක භාවිතා කර ඇති අතර, දිලීර නාශක 20%ක් භාවිතා කර ඇත. සෝයා බෝංචි සඳහා යොදන ලද ඉහළම වල් නාශක වලට ග්ලයිෆොසේට් ඇතුළත් විය. 

නිෂ්පාදක මට්ටමින් ලෝක පළිබෝධ නාශක වියදම් 2012 දී ඩොලර් බිලියන 56 ක් විය. 2008 සිට 2012 දක්වා කාලය තුළ වල් නාශක සඳහා වන වියදම් දළ වශයෙන් 45%ක් විය. නිෂ්පාදක මට්ටමින් එක්සත් ජනපදයේ පළිබෝධ නාශක වියදම් 2012 දී ඩොලර් බිලියන 9ක් විය. එම වර්ෂයේම එක්සත් ජනපද වෙළඳපොළ වල් නාශක රාත්තල් මිලියන 678 ක්, කෘමිනාශක රාත්තල් මිලියන 64 ක්, දිලීර නාශක රාත්තල් මිලියන 105 ක් සහ ධූමකාරක රාත්තල් මිලියන 435 ක් භාවිතා කළේය.

1990 සිට 1991 දක්වා කාලය තුළ එක්සත් ජනපද පළිබෝධනාශක භාවිතා කරන්නන්ගේ වියදම ඩොලර් බිලියන 8.3 ක් වූ අතර එය ලෝක වෙළඳපොළෙන් තුනෙන් එකක් නියෝජනය කරයි. ෆෙඩරල් පළිබෝධනාශක නීතිය යටතේ ලියාපදිංචි වී ඇති විවිධ පළිබෝධනාශක නිෂ්පාදන 20,000 ක් පළිබෝධ නාශක භාවිතයට සම්බන්ධ වී තිබීම සිත්ගන්නා කරුණකි. 1991 දී එක්සත් ජනපදයේ මුළු පළිබෝධ නාශක භාවිතය පවුම් බිලියන 2.2 ක් පමණ විය.

වසර ගණනාවක් තිස්සේ දළ රාත්තල් ප්‍රමාණය අඩු වීමට එක් හේතුවක් වන්නේ බීටී ඉරිඟු වැනි සමහර භෝග ජානමය වශයෙන් කෘමිනාශක ප්‍රෝටීන නිපදවීමට නිපදවීමයි. (බැසිලස් තුරින්ජියන්සිස්  Bacillus thuringiensisis නම් බැක්ටීරියා විශේෂය) ජානමය වශයෙන් වැඩි දියුණු කළ බෝග රැසක් ස්වභාවිකව කෘමිනාශක ප්‍රෝටීන් නිපදවීම නිසා කෘමිනාශක ඉසීමේ අවශ්‍යතාවය අඩු කිරීමට හේතු වී තිබේ. මීට අමතරව, සමහර වල් නාශක භාවිතය අවම කිරීම පාංශු ඛාදනය ද අවම කිරීමට හේතු වී ඇති අතර එමගින් මතුපිට පස් ටොන් බිලියන ගණනක් ඉතිරි කර ගත හැකි විය. වල් නාශක යෙදීමෙන් පිටත වල් පැලෑටි පාලනය කිරීමේ මූලික උපාය මාර්ගය වූයේ පස බුරුල් කිරීමයි.


නිවාස හිමියා-ඉසීම

4. පළිබෝධනාශක කෙතරම් භයානකද?

සියලුම පළිබෝධනාශක නිර්මාණය කර ඇත්තේ යම් ආකාරයක ජීවියෙකු මරා දැමීමට බව මතක තබා ගන්න, ඒ තාක් දුරට සියලු පළිබෝධනාශක පරිස්සමින් හැසිරවිය යුතුය. මෙම නිෂ්පාදනවල ප්‍රමුඛ නියාමකයින් අතර එක්සත් ජනපද පාරිසරික ආරක්ෂණ ඒජන්සිය ද සිටින අතර ඒවා මහජනයාට මුදා හැරීමට පෙර ඒවා පරීක්ෂා කරයි. අනුමැතිය සඳහා යෝජිත පළිබෝධ නාශකයක් තක්සේරු කිරීමේදී එක්සත් ජනපද පාරිසරික ආරක්ෂණ ඒජන්සිය අදාළ පළිබෝධ නාශක මිනිස් සෞඛ්‍යයට බලපාන ආකාරය හා ඒ හා සම්බන්ධ පාරිසරික බලපෑම තක්සේරු කරයි.


කාබනික ගොවිතැන

5. එක්සත් ජනපද කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අනුමත කරන ලද කාබනික විකල්ප

මහා පරිමාණ ගොවිතැන හෝ නිවාස හා උද්‍යාන වේවා, එක්සත් ජනපද කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව විසින් සිය සහතික කළ කාබනික වැඩසටහනේ කොටසක් ලෙස අවසර ලත් හා තහනම් ද්‍රව්‍යන්ගේ ජාතික ලැයිස්තුවක් පවත්වා ගෙන යයි. මෙම කාබනික පළිබෝධ නාශක ලැයිස්තුව ෆෙඩරල් රජය විසින් යාවත්කාලීන කරනු ලබන්නේ යූඑස්ඩීඒ හි ජාතික කාබනික වැඩසටහන විසින් බෙදාහරින්නන්, හසුරුවන්නන්, පරිසරවේදීන්, විද්‍යාඥයින් සහ පාරිභෝගික ක්‍රියාකාරීන් සමඟ අඛණ්ඩව තීරණ ගැනීමේ ක්‍රියාවලියක කොටසක් ලෙස ය.

මෙම වැඩසටහනේ අරමුණු අතර ප්‍රධාන වන්නේ පාරිභෝගිකයාට මෙන්ම පරිසරය ද ආරක්ෂා කර ගැනීමයි. හවුල්කරුවන් කෘතිම-නිදහස් ලැයිස්තුවක් සඳහා වෙහෙසෙන අතර, USDA ජාතික කාබනික වැඩසටහන සඳහා අනුමැතිය ලබා දෙන සමහර කෘතිම ද්‍රව්‍ය තිබේ. 

කාබනික හෝ ස්වාභාවික ද්‍රව්‍ය කෘතිම නොවන නිසා නිවැරදි ලෙස භාවිතා කරන්නේ නම් ඒවා මාරාන්තික නොවන බව පාරිභෝගිකයින් මතක තබා ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ. පළිබෝධ නාශකවල මූලික අරමුණ වන්නේ පළිබෝධකයන් අඩු කිරීමයි.


ඉගෙන ගැනීමට තවත්

ගොවිතැන සඳහා පළිබෝධනාශක හා රසායනික ද්‍රව්‍ය භාවිතය නිරන්තරයෙන් උණුසුම් මාතෘකාවක් වන අතර එය ප්‍රචලිත කිරීමට මුදල් අවශ්‍ය තරම් පොම්ප කරනු ලැබේ. බොහෝ දේ මෙන්ම සත්‍යය ද ගැටගැසී ඇත. රවුන්ඩ්අප් වැනි නිෂ්පාදන නොමැතිව මහා පරිමාණ කෘෂිකර්මය කළ නොහැකි බව විශේෂඥයින් ඔබට කියනු ඇත. සීසෑමෙන් බිම කැඩීමේ ක්‍රියාවලියකින් තොරව බීජ කෙලින්ම පසට රෝපණය කිරීම වැදගත් ක්‍රියාවලියකි. පස යට ඇති පස් ස්ථරවල පාංශු සෞඛ්‍යය සම්බන්ධයෙන් මෙයින් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ බොහෝය. එය පාංශු ඛාදනය වැළැක්වීට හේතුවකි. මීට අමතරව ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් බිලියන ගණනක් පස යට වැඩ කරමින් සිටින අතර, දැඩි පරිසරයෙන් ඔවුන් ආරක්ෂා වේ. මෙය අත්‍යවශ්‍යයෙන්ම ස්ථිර ආවරණ බෝගයක් නිර්මාණය කරයි.

බොහෝ දෙනා කියවා ඇති පරිදි, පිළිකා පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර පර්යේෂණ ආයතනය (IARC) සහ තවත් අය රවුන්ඩ් අප් හි ක්‍රියාකාරී සංඝටකයක් වන ග්ලයිෆොසේට් “පිළිකා කාරකයක්” ලෙස නම් කර ඇති අතර, පුද්ගලයින් 125,000ක් පමණ ඔවුන්ට එරෙහිව නඩු පවරා තිබේ.

කෘෂිකර්මාන්තය සහ මහා පරිමාණ ආහාර අවශ්‍යතාව පවතින තාක් කල් ගොවීන් පළිබෝධකයන් සමඟ පොරබදනු ඇත. වඩා හොඳ නිෂ්පාදන හා සේවාවන් අපේක්ෂා කරන පර්යේෂකයන්ගේ සහ උපදේශකයින්ගේ අතීත කාර්යයට ස්තූතිවන්ත වන පරිදි අද ආරක්ෂක ප්‍රමිතීන් සහ ක්‍රියාමාර්ග ක්‍රියාත්මක වේ. මෙම රසායනික ද්‍රව්‍ය භාවිතා කිරීමට සැලසුම් කරන පුද්ගලයින් සැමවිටම වගකීමෙන් යුතුව ක්‍රියා කළ යුතුය, ආරක්ෂාව මතකයේ තබා ගත යුතුය, සහ සැපයුම්කරුගේ උපදෙස් අනුගමනය කළ යුතුය. නමුත් නීතියක් ලෙස, යම් ආකාරයක පළිබෝධ නාශකයක් නොමැතිව වාණිජ කෘෂිකර්මාන්තය කළ නොහැකි බව මතක තබා ගැනීම වැදගත්ය. ලෝක ජනගහනය බිලියන 8ට ආසන්න බැවින් රෝමවරුන් මෙන් පෘථිවියට ලුණු දැමීම විකල්පයක් නොවේ.

සැකසුම – තුෂාර වල්ගම

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.