X-Press Pearl මුහුදුබත් වීම ගැන ‘ජාත්‍යන්තර මාධ්‍යවල’දැඩි අවධානය

විශාල පාරිසරික ව්‍යසනයක භීතිය මධ්‍යයේ රසායනික ද්‍රව්‍ය පටවන ලද X-Press Pearl නෞකාව ශ්‍රී ලංකාවේ වෙරළට ඔබ්බෙන් ගිලී යමින් තිබෙන බව ලෝ ප්‍රකට බී.බී.සී ජාත්‍යන්තර වෙබ් අඩවිය අද (02) වාර්තා කළේය.

සිංගප්පූරුවේ ලියාපදිංචි භාණ්ඩ ප්‍රවාහන නෞකාවක් වන X-Press Pearl සති දෙකකට ආසන්න කාලයක් තිස්සේ ගිනිගනිමින් තිබෙන බවයි එම වාර්තාව සදහන් කරයි.

නැව ගිලුණහොත් සමුද්‍ර ජීවීන්ට සහ කොරල්පරවලට දැවැන්ත හානියක් සිදුවිය හැකි අතර එන්ජින් තෙල් ටොන් සිය ගණනක් මුහුදට කාන්දු වීම මගින් සිදුවන පරිසර විනාශය තව දුරටත් තීව්‍රර විය හැකිය. ශ්‍රී ලංකාව සහ ඉන්දීය නාවික හමුදාව පසුගිය දින කිහිපය තුළ ඒකාබද්ධව කටයුතු කර ඇත්තේ ගින්න නිවා දැමීමට සහ නැව කැඩී ගිලී යාම වැළැක්වීමට ය. නමුත් රළු මුහුද සහ මෝසම් සුළං මෙම මෙහෙයුමට බාධා ඇති කළේය.

සාගර දූෂණය අවම කිරීම සඳහා නැව ගිලෙන්නට පෙර ගැඹුරු මුහුදට ඇද දැමීමට උත්සාහ කරන නමුත් නෞකාවේ පසුපස ප්‍රදේශය ගිලී ගොස් ඇතැයි ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදා ප්‍රකාශක කපිතාන් ඉන්දික සිල්වා බීබීසීයට පැවසීය.

එක්ස්-ප්‍රෙස් පර්ල්
එක්ස්-ප්‍රෙස් පර්ල්

රටේ වඩාත් සුන්දර වෙරළ තීරයන්හි නිවහන වන මීගමුව නගරය අසල වෙරළබඩ ප්‍රදේශය දැනටමත් දින ගණනාවක් තිස්සේ තෙල් හා සුන්බුන්වලින් දූෂණය වී තිබේ.

මේ අතර, ධීවර රාජ්‍ය අමාත්‍යවරයා විසින් මීගමුව කලපුවේ සහ පානදුර සිට මීගමුව දක්වා මසුන් ඇල්ලීම වහාම අත්හිටුවා තිබේ. කලපුව සහ අවට ප්‍රදේශ සුන්බුන් වලින් සිදුවන හානිය අවම කිරීම සඳහා හෝ තෙල් කාන්දුවක් සිදුවුවහොත් ඒවා වළක්වා ගැනීම සඳහා හදිසි වැළැක්වීමේ පියවර ගෙන ඇති බවද ඔහු පැවසීය.

X-Press Pearl නෞකාවේ හිමිකාරීත්වය දරන සමාගම නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් රසායනික ද්‍රව්‍ය කාන්දුව පිළිබඳව නෞකාවේ කාර්ය මණ්ඩලය දැන සිටි බව සනාථ කළ නමුත් ගින්න හට ගැනීමට පෙර නෞකාවට කටාර් හෝ ඉන්දියාවට ොයාමට අවසර නොලැබුණු බව පැවසීය.

වෙනත් රටවල් දෙකක් විසින් ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙන් පසුව ශ්‍රී ලංකාව විසින් මෙම නෞකාව ශ්‍රී ලංකාවේ මුහුදු තීරයට ඇතුළු වීමට ඉඩ හැරීම මහජන කෝපයට හේතු වී තිබේ. පසුගිය සතියේ බේරාගත් නෞකාවේ කපිතාන්වරයාට එරෙහිව නිලධාරීන් විසින් පැමිණිල්ලක් ගොනු කර තිබේ.

නෞකාවේ කපිතාන්වරයාගෙන් සහ ඉංජිනේරුවරයාගෙන් පැය 14 කට වැඩි කාලයක් ප්‍රශ්න කළ බව ශ්‍රී ලංකා පොලිසිය පවසයි. කපිතාන්, ප්‍රධාන ඉංජිනේරු සහ අතිරේක ඉංජිනේරුවරයා රට හැර යාම වළක්වන ලෙස අධිකරණය නියෝගයක් ද නිකුත් කළේය.

කොළඹ වරායට ඇතුළු වීම සදහා ඔබ ඔබ්වෙන් නැංගුරම් සිටි සිංගප්පූරු ධජය සහිත බහාලුම් නෞකාවේ එහි එක් බහාලුමක රසායනික කාන්දුවක් හේතුවෙන් ගින්නක් හටගත් බව මුලින්ම වාර්තා විය.

ලොව විශාලතම නාවික මෙහෙයුම් සමාගමක් විසින් මෙහෙයවන ලද මීටර් 186 ක් දිග මෙම බහාලුම් නෞකාව 2021 මැයි 15 වන දින ඉන්දියාවේ හසිරා වරායෙන් නයිට්‍රික් අම්ලය ටොන් 25 ක්, තවත් රසායනික ද්‍රව්‍ය හා ආලේපන කිහිපයක් සහිත බහාලුම් 1486 ක් රැගෙන යාත්‍රා කරමින් සිටියදී මෙම විනාශයට මුහුණ පෑවේය.

බී.බී.සී වාර්තාවකි – සැකසුම – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.