රසායනික පොහොර තහනම් කිරීම: ‘නිවැරදි දේ වැරදි වේලාවක‘

රසායනික පොහොර ආනයනය සම්පූර්ණයෙන්ම නතර කරනු ලබන බව ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා අවධාරණය කළේය. ‘‘නමුත් රසායනික පොහොර භාවිතය මගින් වඩා හොඳ අස්වැන්නක් ලබා ගැනීමට හැකිය. කෙසේ වෙතත්, රසායනික පොහොර හේතුවෙන් වැව්, ජලාශ, ගංගා, ඇළ මාර්ග සහ භූගත ජලය දූෂණය වීමෙන් මිනිස් ජීවිතවලට සිදුවන අහිතකර ප්‍රතිඵල ලාභයට වඩා වැඩිය. රසායනික පොහොරවල බලපෑම වකුගඩු රෝග ඇතුළු බෝ නොවන රෝග රැසකට හේතු වී ඇති බව සෞඛ්‍ය අංශය පෙන්වා දී තිබේ. මෙම රෝගීන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා වන වියදම සහ මෙම රසායනික පොහොර නිසා මිනිස් ජීවිත කෙරෙහි ඇති කරන බලපෑම ඉහළ මට්ටමක පවතී. සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ඵලදායී පුරවැසියෙකු බිහි කිරීම සඳහා, විෂ රහිත හා සමබර ආහාර වේලක් ලබා ගැනීමට ජනතාවට ඇති අයිතිය රජය විසින් සහතික කළ යුතුය. ඉදිරියේදී රටේ කෘෂිකාර්මික අංශයේ කාබනික පොහොර පමණක් භාවිතා කිරීමට වගබලා ගන්නා බව‘‘ සිය ස්ථාවරය පැහැදිලි කරමින් ජනාධිපති රාජපක්ෂ මහතා පැවසීය.

ගොවීන් සඳහා සහනදායී පොහොර පැකේජය වෙනුවට කාබනික පොහොර ලබා දෙන බව ජනාධිපතිතුමා පැවසීය. පොහොර ආනයනය සඳහා වාර්ෂිකව වැය කරන ඇ.ඩො. මිලියන 400ක ජාතික ධනය ජනතාවගේ ජීවිත නංවාලීම සඳහා යොදා ගත හැකි බව ජනාධිපතිතුමා අවධාරණය කළේය.

ජනාධිපති මන්දිරයේ දී රාජ්‍ය සංස්ථා හා ව්‍යවස්ථාපිත මණ්ඩල ප්‍රධානීන් සමඟ පැවති රැස්වීමකදී ජනාධිපතිවරයා මෙම අදහස් හුවමාරු කර ගත් අතර රටේ කාබනික පොහොර නිෂ්පාදනය වැඩි කිරීමට අදාළ සියලු පාර්ශ්වයන් මැදිහත් විය යුතු බව පැවසීය. ගොවීන් සඳහා සහන පොහොර පැකේජය වෙනුවට කාබනික පොහොර ලබා දෙන බව ජනාධිපතිතුමා පැවසීය. පොහොර ආනයනය සඳහා වාර්ෂිකව වැයකරනු ලබන ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 400ක ජාතික ධනය ජනතාවගේ ජීවිත නංවාලීම සඳහා යොදා ගත හැකි බව ජනාධිපතිතුමා අවධාරණය කළේය. තමා ජනාධිපති ධුරයට තෝරා ගැනීමෙන් ප්‍රතිපත්තියේ වෙනසක් ජනතාව අපේක්ෂා කරන බවත් රට වෙනුවෙන් එම අභිලාෂයන් ඉටු කිරීම සඳහා සියලු දෙනාගේ සහාය අවශ්‍ය බව ද ජනාධිපති රාජපක්ෂ මහතා පැවසීය.

භුතානයේ කාබනික කෘෂිකර්මාන්තය මත පදනම් වන වී වගා බිමක්

‘‘කාබනික කෘෂිකර්මාන්තය‘‘ Organic agriculture (OA)  කෘෂිකර්මාන්තය වඩාත් තිරසාර කිරීම සඳහා වූ උපාය මාර්ගයක් ලෙස සැලකේ. ලොව පළමු 100% කාබනික රට බවට පත්වීමේ අභිලාෂකාමී ඉලක්කය භූතානය විසින් පිළිගෙන තිබේ. භූතානයේ මෑත කාලීන ගොවිපළ දත්ත විශ්ලේෂණය කිරීමෙන් සාම්ප්‍රදායික අස්වැන්නට වඩා කාබනික බෝග අස්වැන්න සාමාන්‍යයෙන් 24% කින් අඩු බව අපට පෙනී ගියේය. භූතානයේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයේ සැලකිය යුතු අඩුවීමක් මේ සමග සිදුව ඇති අතර එය එරට ආහාර සුරක්ෂිතභාවයට මෙන්ම කුටුම්භ ආදායම්වලට ද ඍජුව බලපා තිබේ.

වැදගත්ම දෙය නම්, ශ්‍රී ලංකාවේ ජනගහනයෙන් 25.5% ක් පමණ කෘෂිකර්මාන්තයේ නියැලී සිටින නමුත් දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයට මෙම අංශයේ දායකත්වය 7.3% තරම් අඩුය (2020 දත්ත). අඩු ඵලදායිතාව, ජලය සහ ඉඩම් පරිහරණ අකාර්යක්ෂමතාව සහ ඉහළ පශ්චාත්- අස්වැන්න පාඩු දිගු කාලයක් පුරා ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකර්මාන්තය හා බද්ධ වී පවතී. රසායනික පොහොර සම්පූර්ණයෙන් නැවැත්වීමට පෙර රජය වැඩි අවධානයක් යොමු කළ යුතු අංශ මේවාය.

මෙම සන්දර්භය තුළ, ජනාධිපතිවරයා විසින් මෙම ජාතික වශයෙන් වැදගත් කෘෂිකාර්මික විෂය පිළිබඳව තීරණයක් ගෙන ඇති අතර, වැරදි රේඛාවකින් පොහොර සම්පූර්ණයෙන් තහනම් කිරීම යමෙකුගේ නොහැකියාව පිළිබඳ මාර්ගෝපදේශ මත පදනම් විය හැකිය. එසේම එය කෘෂිකර්මාන්තයට බලපාන ඍණාත්මක බලපෑම් රාශියක් අතරින් ධනාත්මක බලපෑම් කිහිපයක් පමණක් සලකා බලයි. ගොවි ප්‍රජාව පමණක් නොව මේ රටේ පාරිභෝගික ප්‍රජාව ද වැදගත් වේ. ජනාධිපතිවරයා විසින් පමණක් ගත යුතු තීරණයක් ගැනීම ඉතා වැදගත් ය. අවසාන විශ්ලේෂණයේ දී, හොඳ විශ්වාසයකින් ගත් රැඩිකල් තීරණ ගොවියා කෙතෙන් පාරට ඇද දමන අතර එමඟින් දේශීය කෘෂිකාර්මික අංශයට දැඩි පහරක් එල්ල වනු ඇත.

පොහොර, පළිබෝධ නාශක සහ වල් නාශක තහනම

ප්‍රතිපත්ති සැලසුම් පිළිබදව පුළුල් අත්දැකීම් ඇති, මෙරට සිටින ඉතා ගෞරවනීය විශාරදයෙක් හා චින්තකයෙක් වන මහාචාර්ය රොහාන් සමරජීව මහතා රසායනික පොහොර සම්පූර්ණයෙන් තහනම් කිරීමෙන් ඇති විය හැකි අහිතකර බලපෑම් පිළිබඳව සටහන් කර ඇත. ‘‘සාකච්ඡාවකින් හෝ විද්‍යාත්මක පර්යේෂණයකින් තොරව රබර් මුද්‍රාව තැබූ පොහොර, පළිබෝධනාශක සහ වල් නාශක ආනයනය තහනම් කරන ලද කැබිනට් පත්‍රය ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිපත්තියේ පුළුල් වෙනසක් ඇති කරයි. පාරිභෝගිකයින්ට, ගොවීන්ගේ ජීවනෝපායන් සඳහා සහ කෘෂිකාර්මික හා ඒ ආශ්‍රිත අංශවල ආයෝජනය කර ඇති අය සඳහා එහි ඇඟවුම් අතිමහත්ය‘ යැයි ඔහු සදහන් කරයි.

20 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය තිබියදීත්, පාර්ලිමේන්තුව කොන් කිරීම සහ විශේෂඥතාවයෙන් යුත් රාජ්‍ය ආයතන නොසලකා හැරීම වැරදිය. කෘෂිකර්මාන්තය යනු බලය බෙදා හරින ලද විෂයයක් වන අතර, තේරී පත් වූ පළාත් සභා මන්ත්‍රීවරුන් නොමැති අවස්ථාවලදී පවා පළාත් සභාවල නිලධාරීන්ගෙන් උපදෙස් ලබා ගත යුතුය. ආයෝජන බලපෑමට ලක්වූවන්ගේ පෞද්ගලික දේපළ කෙරෙහි ඇති අනිසි බලපෑම් සැලකිල්ලට ගනිමින්, මූලික අයිතිවාසිකම්වල භාරකරුවන් ලෙස සහ සමානාත්මතාවයේ අනුග්‍රාහකයන් ලෙස ඔවුන් උසාවිවල අධිකාරිය ඉල්ලා සිටිනු ඇත.

“කැබිනට් පත්‍රය තරමක් අසාමාන්‍යයි. යෝජිත ක්‍රියාවන් සඳහා වන සම්පූර්ණ සාධාරණීකරණය ජනාධිපතිවරණ ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ නැංගුරම් ලා ඇත. අධ්‍යයන, කමිටු වාර්තා ආදිය සඳහා කිසිදු සඳහනක් ලබා දී නොමැත. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ දුර්වල පදනම මත ජාතික ප්‍රතිපත්තියක් ගොඩනැගීම මෝඩකමකි. සෑම ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයකම පොරොන්දු වල පරිදර්ශනය අඩංගු වේ

වෙනස් කිරීම සඳහා විධිවිධාන නොමැත

කැබිනට් පත්‍රය තරමක් අසාමාන්‍යය. යෝජිත ක්‍රියාවන් සඳහා වන සම්පූර්ණ සාධාරණීකරණය ජනාධිපතිවරණ ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ නැංගුරම් ලා ඇත. අධ්‍යයන, කමිටු වාර්තා යනාදිය සඳහා කිසිදු සඳහනක් ලබා නොදේ. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ දුර්වල පදනම මත ජාතික ප්‍රතිපත්තියක් ගොඩනැගීම මෝඩකමකි. සෑම ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයකම පොරොන්දු වල පරිදර්ශනය අඩංගු වේ. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ මූලික පරමාර්ථය වන්නේ එය ඉදිරිපත් කරන අපේක්ෂකයාට හෝ දේශපාලන පක්ෂයට ඡන්දය දීමට පුරවැසියන්ට ඒත්තු ගැන්වීමයි. ද්විතීයික අරමුණ වන්නේ නිශ්චිත ක්‍රියාවන් සඳහා නීත්‍යානුකූලභාවය ලබා ගැනීමයි. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනය දේශපාලනික විද්‍යාත්මක හෝ ක්‍රමානුකූල නොවේ. 

ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ නියැලී සිටින අය ක්‍රියාවලියේ පාරාන්ධතාවයට සාක්ෂි දරනු ඇති අතර, එක් දිනක් පිළිගත් දෙය ඊළඟ දවසේ අතුරුදහන් විය හැකි අතර “අවසන් කිරීමෙන්” පසුව පවා නව වගන්ති සහ කොන්දේසි අභිරහස් ලෙස දිස්විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, දායකත්වය ලබා ගත හැකි අතර, උපදේශන පවත්වනු ලැබුවද, අවසානයේදී “දුම්වලින් පිරුණු කාමර” යන හිතෝපදේශ කිහිපයකින් තීරණ ගනු ලැබේ. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනය බොහෝ දුරට දිශානතිය හා ප්‍රමුඛතා සැකසුම පිළිබඳ පුළුල් ලෙස ඇඟවුම් කරයි. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයක් සංවර්ධනය කිරීම සඳහා භාවිතා කරන පක්ෂග්‍රාහී හා පාරාන්ධ ක්‍රියා පටිපාටිය අනුව, දෝෂ සහ කළ නොහැකි පොරොන්දු වැළැක්විය නොහැක. එහෙත්, කැබිනට් පත්‍රිකාවට වෙනත් සාධාරණීකරණයක් නොමැති නිසා යමෙකු බැලිය යුතුය. උපුටා ගත් උපුටාගැනීම් මත පමණක් රඳා සිටිනවා වෙනුවට යෝජිත ක්‍රියාවන් ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ භාෂාවට නොගැලපේ.

ක්‍රමානුකූලව දෝෂ සහිතය

මහාචාර්ය සමරජීවට අනුව, පුළුල් බලපෑමක් ඇති ප්‍රතිපත්තියක් වෙනස් කිරීම සඳහා සැලකිලිමත් වීම හා ප්‍රවේශම් වීම අවශ්‍ය වේ. කැබිනට් පත්‍රය පවසන පරිදි මෙම වෙනස බොහෝ යහපත් වනු ඇත. අපගේ ආහාර ‘වසවිෂවලින්‘ දූෂණය වී ඇති බවට පුන පුනා ප්‍රකාශ කිරීම නිසා බොහෝ පාරිභෝගිකයින් රසායනික පොහොර හා පළිබෝධනාශක වලින් ඈත්වීමට සහාය වනු ඇත. නමුත් ඔවුන් ඉහළ මිල ගණන් හමුවේ දුෂ්කරතාවට පත්වනු ඇත. හෝටල් “කැත පලතුරු” පිළිගැනීමට අකමැති විය හැකි අතර. විශාල වශයෙන් අඩු කරන ලද අස්වැන්න සහ / හෝ නිෂ්පාදන පිරිවැයට වඩා ඉහළ මිලකට තම නිෂ්පාදන අලෙවි කිරීමට ඇති නොහැකියාව වගාකරුවන්ට ද පිළිගැනීමට සිදුවනු ඇත.

ප්‍රතිපත්තියේ මෙම හදිසි ආපසු හැරවීම නිසා විශාල හා කුඩා වගාකරුවන් වගා කිරීමට හෝ භූමියේ භෝග සඳහා සූදානම් කර ඇති ආයෝජන ආපසු අයකර ගැනීමට නොහැකි වීම ගැන අසතුටට පත්වනු ඇත.  ප්‍රතිපත්තියේ හෝ නීතියේ වෙනසක් පිළිබඳව රජය ප්‍රමාණවත් දැනුම් දීමක් කිරීම සාමාන්‍ය දැනීමකි. එවිට හානියට පත් පාර්ශ්වයන්ට පාඩු අවම කර ගනිමින් ඔවුන්ගේ ව්‍යාපාරික පරිචයන් සඳහා අවශ්‍ය වෙනස්කම් කළ හැකිය.

යහපත උදෙසා සිදුකරන ප්‍රතිපත්තිමය වෙනස්කම් මගින් හානියක් ද කළ හැකිය. වෙනත් රටවල හෝ මේ රටේ අදාළ සිද්ධීන් සොයා බැලීම ප්‍රතිපත්ති සම්පාදනය හා ක්‍රියාත්මක කිරීමේදී සිරිතකි. අවදානම් තක්සේරු කිරීම, සම පාර්ශවීය බලපෑම් හඳුනා ගැනීම සහ ඝණාත්මක ප්‍රතිඵල වළක්වා ගැනීම සඳහා නීති රීති සැකසීම රජයේ නිලධාරීන්ට හෝ අවශ්‍ය විශේෂඥ දැනුම ඇති බාහිර උපදේශකයින්ට කළ හැකිය. 

100%ක් කාබනික කෘෂිකර්මාන්තයට යොමු වූ ලෝකයේ ප්‍රථම රට බවට ලංකාව පත්වන බව ජනාධිපතිවරයා පවසයි. නමුත් සාර්ක් රටක් වන භූතානය 2008 දී 100%ක් කාබනික වීමට අදහස් කළ බව කර්සර අන්තර්ජාල සෙවුමකින් පෙනී යනු ඇත. එරට කාබනික කෘෂිකර්මාන්තයේ අත්දැකීම් ස්වාධීන විද්වතුන් විසින් තක්සේරු කර ඇති අතර සම-සමාලෝචනය කරන ලද සහ විවෘත විද්‍යාත්මක ප්‍රකාශනයක් වන PLOS ONE හි 2018 දී ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත (DOI = 10.1371 / magazine.pone.0199025). 

එහි සාරාංශයේ (The abstract) මෙසේ සඳහන් වේ: ‘‘මෙම අස්වැන්න හිඩැස් මත පදනම්ව, කෘෂි විද්‍යාත්මක කලාප, බෝග පෝෂ්‍ය පදාර්ථ හා ක්ෂේත්‍ර මෙහෙයුම් ඇතුළත් භූතානයේ කෘෂිකාර්මික අංශයේ සවිස්තරාත්මක නිරූපණයක් සහිතව ආර්ථිකය පුරා ගණනය කළ හැකි පොදු සමතුලිතතා general equilibrium (CGE) ආකෘතියක් යොදා ගනිමින් 100% කාබනික පරිවර්තන ප්‍රතිපත්තියේ බලපෑම අපි තක්සේරු කරමු. මෙම මූලාරම්භයේ සිටම කෘෂි රසායන මත යැපීම අඩු වුවද, භූතානයේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයේ සැලකිය යුතු අඩුවීමක්, විශේෂයෙන් කෘෂිකාර්මික නොවන කුටුම්භයන්ට සැලකිය යුතු සුභසාධන පාඩු සහ ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට අහිතකර බලපෑම් ඇති කරයි. ”

මෙයින් අදහස් කරන්නේ වෙනත් කිසිම රටක් කාබනික කෘෂිකර්මාන්තයට යා යුතු නැති බවද? මෙය එකම අධ්‍යයනයද? අන් අයගේ අත්දැකීම් දෙස බැලීමේ අරමුණ ඔවුන්ගෙන් ඉගෙනීමයි. මෙම අංශයේ පාරිභෝගිකයින්, වගාකරුවන් සහ වෙනත් අය කෙරෙහි ඇතිවිය හැකි අහිතකර බලපෑම් අවම කිරීමට සහ දේශීය තත්වයන්ට වඩාත් ගැලපෙන ප්‍රතිපත්තිය සැලසුම් කිරීමට උත්සාහ කිරීම වගකීම් විරහිත ය.

සෙමා ආයතනයේ නිලධාරීන් විසින් කාබනික වී වගාවක් පරීක්ෂා කරන අයුරු

රට තුළ පවා පූර්ව දැනුම පැවතියේ, අතුරලියේ රතන හිමියන්ගේ ඉල්ලීම පරිදි කාබනික ගොවිතැන ප්‍රවර්ධනය කිරීමට පසුගිය රජය ගත් උත්සාහයේ ව්‍යසනය නිසා ය. එය අවසන් වූයේ මහජන මුදල් විශාල වශයෙන් නාස්ති කිරීම සහ ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ආයතනය වන ‘සෙමා‘ වසා දැමීමෙනි. වත්මන් රජය එයින් ඉගෙන ගැනීමට උත්සාහ කළා නම් ඒ සියල්ල නාස්ති නොවනු ඇත. 

පාම් ඔයිල් තහනමෙන් රජය ආපසු හැරී ගොස් වෙනස් කළ යුතුව තිබූ බව පෙනේ. අදාළ සියලුම අමාත්‍යාංශවලට ඔවුන්ගේ ආදානය සඳහා කැබිනට් පත්‍රිකාවක් බෙදා හැරීම සහ එකඟතාවය දිනා ගැනීම සාමාන්‍ය ක්‍රියා පටිපාටියකි. මෙම ක්‍රියා පටිපාටිය අනුගමනය නොකරන විට සිදුවන්නේ කුමක්ද යන්න ආපසු ඇවිදීම හා වෙනස් කිරීම වේ.

මෙම තහනම ශ්‍රී ලංකාව තුළ පරිභෝජනය කරන ආහාර ද්‍රව්‍යවලට පමණක් බලපාන්නේ නැත. එය බහු අමාත්‍යාංශ යටතේ විෂයයන්ට ද බලපායි. එය ශාක පත්‍ර අපනයනය වැනි ආහාර නොවන කොටස් විනාශ කළ හැකිය. එය වේගයෙන් වර්ධනය වන පලතුරු හා එළවළු අපනයන කර්මාන්තයේ ගෙල සිර කිරීමට බොහෝ දුරට ඉඩ තිබේ. එවැනි සම පාර්ශවීය බලපෑම් ඇති කරන ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට ව්‍යවස්ථාදායකයට තෝරා ගත හැකිය. නමුත් එය අවම වශයෙන් ඒවා සලකා බැලිය යුතුය. මෙම කැබිනට් පත්‍රය එසේ නොවේ.

පේරාදේණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්යවරියක සහ වර්තමානයේ පාංශු විද්‍යා අංශයේ ප්‍රධානී ආචාර්ය වර්ෂි දන්දෙණිය පැවසුවේ සියලුම භෝග සඳහා අවශ්‍ය කාබනික පොහොර නිෂ්පාදනය වහාම කළ නොහැකි බවත් එය අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට නිෂ්පාදනය කිරීමට බොහෝ කාලයක් ගතවනු ඇති බවත්ය.

ප්‍රායෝගික නොවන දේශපාලනික තීරණයක්

රසායනික පොහොර සම්පූර්ණයෙන්ම තහනම් කිරීමේ දේශපාලන තීරණය දැන් ගොවීන් අතර ආරවුලක් ඇති කර තිබේ. වත්මන් යල සමය සඳහා රට පුරා ගොවීන් දැනටමත් පොහොර හිඟයකට මුහුණ දී ඇති බව වාර්තා වූ නමුත් බලධාරීන් කියා සිටියේ ප්‍රමාණවත් තොග ඇති බවයි. 

පසුගිය යහපාලන රජය 2016 දී “විෂ නොවන කෘෂිකර්මාන්තයක් – non-toxic agriculture” ” සඳහා දේශපාලන තීරණයක් ගත් අතර එම වැඩසටහන අසාර්ථක වූ ආකාරය සහ එම වැඩසටහන ක්‍රියාත්මක කිරීමට භාර දී තිබූ රාජ්‍ය ආයතනය වන ‘උපායමාර්ගික ව්‍යවසාය කළමනාකරණ ආයතනය Strategic Enterprise Management Institute (SEMA) පවා වසා දමන ලදී. කෘෂි රසායන ආනයනය තහනම් කිරීම ජනාධිපතිවරයා විසින් ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු ගොවීන් අවිනිශ්චිත හා ව්‍යාකූලත්වයට පත්වීමට අතීත අත්දැකීම් බොහෝය.

ශ්‍රී ලංකාවේ පේරාදේණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්යවරියක සහ වර්තමානයේ පාංශු විද්‍යා අංශයේ ප්‍රධානී ආචාර්ය වර්ෂි දන්දෙණිය

පේරාදේණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්යවරියක සහ වර්තමානයේ පාංශු විද්‍යා අංශයේ ප්‍රධානී ආචාර්ය වර්ෂි දන්දෙණිය පැවසුවේ සියලුම භෝග සඳහා අවශ්‍ය කාබනික පොහොර නිෂ්පාදනය වහාම කළ නොහැකි බවත් එය අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට නිෂ්පාදනය කිරීමට බොහෝ කාලයක් ගතවනු ඇති බවත්ය.

දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පසු හරිත විප්ලවය අතරතුර රසායනික පොහොර ගෝලීය වශයෙන් ප්‍රචලිත විය. ශාක අභිජනනය ඉහළ අස්වැන්නක් ලබා දෙන බෝග නිපදවයි. බෝග සඳහා ඉහළ අස්වැන්නක් සඳහා පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද අවශ්‍ය විය. මෙය ශාකවලට පහසුවෙන් අවශෝෂණය කරගත හැකි ඉහළ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහිත රසායනික පොහොර සඳහා ඉහළ වෙළඳපොළක් නිර්මාණය කළේය. වඩාත්ම ජානමය produc ලදායී ශාක සඳහා පවා රසායනික පොහොර සහාය අත්‍යවශ්‍ය විය. “ඒ අනුව හරිත විප්ලවයෙන් පසු වෙළඳපොළට පැමිණි ඉහළ අස්වැන්නක් සහිත බෝග හා රසායනික පොහොර ඒකාබද්ධ පැකේජයක් විය.

කෘෂි රසායන ශ්‍රී ලංකාවේ විශාල ගැටලුවක් වී ඇත්තේ කෙසේද?

ආචාර්ය දන්ඩෙනියා පවසන පරිදි, “ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකර්මාන්තයේ ඇති ප්‍රධාන ගැටළුවක් වන්නේ පොහොර නිර්දේශයන්ට පිටතින් පොහොර යෙදීමයි. ගොවීන් පොහොර අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීම හෝ අධික ලෙස භාවිතා කිරීම. වැඩිපුර පොහොර යෙදෙන විට ඒවා සෝදා ජල මූලාශ්‍රවලට එකතු කළ හැකිය. අදාළ පෝෂක අන්තර්ගතය ශාකයකට අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා වැඩි විය හැකිය. අරපිරිමැස්මෙන් භාවිතා කරන විට, ශාක නිසි පෝෂණය නොලැබීම බොහෝ රෝග වලට හේතු විය හැක. මෙම ක්‍රම දෙකම හානි කරයි. අඩු පොහොර යෙදීමෙන් ශාකයට පස හැකිතාක් දායක වන බැවින් පාංශු හායනය වේගවත් වේ. ” ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් ද ස්ථිර තීරණයක් ගත යුතු නම් ගොවිබිම් හා වගා කරන ලද භෝග භූගෝලීය වශයෙන් බෙදා හැරීම ඇතුළු බොහෝ සාධක නිසි ලෙස තක්සේරු කිරීම අවශ්‍ය වේ. 

ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකාර්මික ආර්ථිකය වී, එළවළු, වැවිලි සහ මල් වැනි විවිධ සිදුවීම් සමඟ සම්බන්ධ වේ. එම අංශ හා සම්බන්ධ වෙනම රාජ්‍ය සංස්ථා ද ඇත. එබැවින් ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකර්මාන්තය ආයතනික වශයෙන් ඉහළ ව්‍යුහාත්මක විෂයයකි. කාබනික පොහොරවල විවිධ ප්‍රභේද ද ඇත. එකතු කළ අඟුරු සහිත කාබනික පොහොරක් ඇත. එවැනි පොහොරවල ඇති කාබන් සමහර විට අවුරුදු සියයක් පමණ දිරාපත් නොවේ. ඉහත සඳහන් කළ පරිදි ගොවීන් නිර්දේශ නොතකා විවිධ අනුපාතයන්ට රසායනික පොහොර භාවිතා කරයි. ”

“අප සියල්ලන්ම වසංගත තත්වයක සිටින බැවින්, ලෝකයේ කිසිදු රජයක් මෙවැනි අර්බුදයකදී එවැනි තීරණයක් නොගනු ඇත. අවාසනාවකට මෙන්, අන්තරාදායක හා අත්තනෝමතික තීරණ නිසා ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණෙන ඕනෑම ආයෝජකයෙකු වළක්වනු ඇත. විදේශ තානාපති කාර්යාල ශ්‍රී ලංකාවේ ජීවිත හා මරණ ගැටළු සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ තීරණ ගැනීමේ අත්තනෝමතිකභාවය පිළිබඳව මේ වන විට බරපතල ලෙස සැලකිලිමත් විය යුතුය.

වෙළඳපොලේ පොහොර තිබීම සහ ගොවීන්ට ලබා ගත හැකි මුදල් ප්‍රමාණය පොහොර භාවිතය කෙරෙහි බලපාන වෙනත් වැදගත් සාධක බව ආචාර්ය දන්දෙණිය පෙන්වා දුන්නේය. ”ණය බර වැඩි වන විට පොහොර මිලදී ගැනීමේ ශක්තිය අඩු වෙනවා. පොහොර ඉතා ලාභදායී වුවද ගොවීන්ට එය අරපිරිමැස්මෙන් භාවිතා කරන්නේ කෙසේදැයි දැනුමක් නෑ. ගොවීන්ට කාබනික පොහොර හඳුන්වා දීමට පෙර රසායනික පොහොර භාවිතයේ විෂම චක්‍රය අප තේරුම් ගත යුතුයි‘‘

අනෙක් අතට, වර්තමානයේදී, ශ්‍රී ලංකාවට ආනයනය කරන ආහාරවල කාබනික අපවිත්‍ර ද්‍රව්‍ය ප්‍රමාණවත් ලෙස පරීක්ෂා නොකෙරේ. අවශ්‍ය දැනුම හා තාක්‍ෂණය ඇත්තේ ආයතන කිහිපයකට පමණි. එය ද ඉතා මිල අධික ය. අනෙක් වැදගත් කාරණය වන්නේ රසායනික පොහොර නැවැත්වීමෙන් පසු කෘෂිකර්මාන්තය සඳහා ප්‍රමාණවත් කාබනික පොහොර ශ්‍රී ලංකාවේ තිබේද යන්නයි. විකල්ප ක්‍රම ද ගෝලීය සන්දර්භය තුළ ඉතා සුළු පරිමාණයකින් භාවිතා වේ. 

රසායනික පොහොර තහනම් කිරීමේ ප්‍රතිඵල

රසායනික පොහොර ආනයනය හා භාවිතය තහනම් කිරීමට පෙර වඩා විද්‍යාත්මක සාක්ෂි දෙස වැඩි අවධානයක් යොමු කළ යුතුව තිබුණි. රනිල් වැලිවිටියට අනුව, ‘‘අප සැවොම වසංගත තත්වයක සිටින බැවින් සමස්ත ජාතියක ජීවනෝපායට සහ එහි ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට බලපාන ආවේගශීලී තීරණ රජය විසින් නොගත යුතුය. ලොව පුරා සිටින සියලුම ජාතීන් ගෘහස්ථ ආහාර සුරක්‍ෂිතතාව සහතික කිරීම සඳහා උපරිම ප්‍රමුඛතාවය ලබා දී ඇත. සාගතයක් ඇති නොවී යම් කාල පරිච්ඡේදයක් තුළ ප්‍රධාන වශයෙන් කාබනික කෘෂිකර්මාන්තය වෙත ක්‍රමානුකූලව මාරුවීම සඳහා විද්‍යාඥයින් හා කෘෂිකාර්මිකයින් සමඟ සාකච්ඡා කර අවසන් තීරණය ගත යුතුව තිබුණි. සාම්ප්‍රදායික පොහොර මත යැපීම අවම කිරීම සඳහා ක්‍රමවේදයන් සකස් කළ හැකිය. දැනට පවතින තාක්‍ෂණයන් සමඟ සාම්ප්‍රදායික පොහොර භාවිතය ක්‍රමානුකූලව අඩු කළ හැකිය.

පොහොර රසායන විද්‍යාව නිසි ලෙස නිෂ්පාදනය කර කළමනාකරණය කරන්නේ නම්, එය දිලීර හා බැක්ටීරියා රෝග පාලනය කිරීමට පවා යොදා ගත හැකි අතර එමඟින් පළිබෝධනාශක භාවිතය අඩු කරයි. කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකාවට මේ ආකාරයේ තාක්‍ෂණයක් නොමැති අතර කෘෂිකාර්මික ජාතියක් වශයෙන්; මෙම තාක්ෂණයන් රටට ගෙන ඒම සඳහා ආයෝජකයින් ආකර්ෂණය කර ගැනීමට වහාම ක්‍රියා කළ යුතුය. 

කාබනික වල අභියෝග

සාම්ප්‍රදායික පොහොර හා සසඳන විට කාබනික පොහොර ශාක වලට ඉතා අඩු පෝෂණ අගයක් ලබා දෙන අතර එබැවින් විශාල ප්‍රමාණවලින් යෙදිය යුතුය. ගුණාත්මක කාබනික පොහොර සැකසීම සඳහා ලෝකයේ බොහෝ ද්‍රව්‍ය නොමැත, නිස්සාරණ ක්‍රම ද සීමිතය. කාබනික බව සහතික කිරීම සඳහා, බොහෝ යෙදවුම් පැමිණිය යුත්තේ සහතික කළ කාබනික ප්‍රභවයන්ගෙන් වන අතර එමඟින් ප්‍රභවයන් තවදුරටත් සීමා කරන අතර ඒවා වඩාත් මිල අධික වේ. 

නිදසුනක් ලෙස, නයිට්‍රජන් 46% ක් සහිත සාම්ප්‍රදායික යූරියා කිලෝග්‍රෑමයක් ඇමරිකානු ඩොලර් 0.08 කට මිලදී ගත හැකි අතර 12% නයිට්‍රජන් සහිත කාබනික ශාක පදනම් කරගත් නිෂ්පාදනයක් (මෙය ශාක පදනම් කරගත් කාබනික නයිට්‍රජන් වලින් ඉහළම අගයයි) ඇමරිකානු ඩොලර් 12.00 ක් පමණ වේ. එබැවින් යූරියා වල එකම නයිට්‍රජන් ප්‍රතිශතයක් ලබා ගැනීම සඳහා, ඔබ කාබනික පොහොර සමඟ යන්නේ නම් ඇමරිකානු ඩොලර් 50.00 කට ආසන්න මුදලක් වැය කළ යුතුය. මෙම අවස්ථාවේ දී, කාබනික නයිට්රජන් තෝරා ගැනීම 50 ගුණයක් වැඩිය. වගාකරුට හෝ ආහාර පාරිභෝගිකයාට මෙම අමතර වියදම දැරීමට නොහැකිය. 

තවත් උදාහරණයක් වන්නේ මොනොපොටෑසියම් පොස්පේට් monopotassium phosphate වන අතර එය පොටෑසියම් 34% ක් සහ පොස්පරස් 52% ක් කිලෝග්‍රෑමයකට ඇමරිකානු ඩොලර් 1.65 කි. පොටෑසියම් සහ පොස්පරස් යන දෙකම ආදේශ කිරීම සඳහා හොඳ ශාක පදනම් කරගත් කාබනික ද්‍රව්‍ය සොයා ගැනීම දුෂ්කර ය. ඔබට කෙල්ප් / මුහුදු පැලෑටි සාරය කිලෝග්‍රෑමයකට ඇමරිකානු ඩොලර් 12.00 බැගින් මිලදී ගත හැකි නමුත් එහි ඇත්තේ පොටෑසියම් වලින් 16-18% ක් පමණි. එබැවින් සාම්ප්‍රදායික එදිරිව කාබනික පොහොර සංසන්දනය කිරීමේදී පිරිවැය සැලකිය යුතු සාධකයකි. 

කාබනික යෙදවුම් භාවිතයෙන් නිපදවන්නේ නම්, කාබනික පසුබිමක නයිට්‍රජන් සහ පොස්පරස් ලබා දීම සඳහා මාළු, අස්ථි හා රුධිරය කාබනික ප්‍රභවයන් ලෙස සැලකේ. මේවා සතුන් මත පදනම් වූ බැවින් සෑම විටම සත්ව රෝග ඒ හා සම්බන්ධ ගැටළු තිබේ. කාබනික යෙදවුම් ආනයනය කිරීම පහසු හෝ ආරක්ෂිත නොවේ, මන්ද ආනයනය කරන රට එහි ජෛව විවිධත්වය ආරක්ෂා කළ යුතුය. මේවා ක්ෂුද්‍රජීවී මූලද්‍රව්‍ය රැගෙන යන ශාක හෝ සතුන් මත පදනම් වූ ද්‍රව්‍ය බැවින් ඒවා ආවේණික විශේෂයන්ට බරපතල තර්ජනයක් විය හැකිය. 

ආහාර සුරක්‍ෂිතතාවයට විශාල අභියෝගයක

රසායනික පොහොර ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීම සමහරුන්ට අර්ථවත් වන අතර අනෙක් අයට එසේ නොවේ. කෙසේ වෙතත් එහිදී ආහාර සුරක්‍ෂිතතාවයට දුරදිග යන ඇඟවුම් ඇත. රසායනික පොහොර තහනම ක්‍රියාත්මක කළහොත් නුදුරු අනාගතයේ දී කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදනයේ විශාල අඩුවීමක් සිදුවනු ඇති අතර එමඟින් නිෂ්පාදනවල ඌනතාවයන් සහ පෙර නොවූ විරූ මිල ඉහළ යාමක් ඇති වන අතර ආනයනවල සැලකිය යුතු වැඩි වීමකින් තොරව ජනගහනය පෝෂණය කිරීමට අපට නොහැකි වනු ඇත.

වර්තමාන විනිමය අනුපාතය යටතේ අපට දැනට නිෂ්පාදනය කළ හැකි ප්‍රමාණයට වඩා අඩු මුදලකට සෑම ආහාර ද්‍රව්‍යයක්ම ආනයනය කළ හැකි අතර, මෙම ප්‍රතිපත්තිය ක්‍රියාත්මක කරන්නේ නම්, දේශීය පිරිවැය හා මිල හා ආනයනයට එදිරිව තුන් ගුණයකට වඩා වැඩි වනු ඇති බව ඔබට පෙනෙනු ඇත. ආහාර ආනයනය කිරීම තහනම් කළහොත් ජනතාව සාගින්නෙන් පෙළෙනු ඇත.

ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින්ට ආර්ථික විද්‍යාවේ මූලික කරුණු වන සැපයුම සහ ඉල්ලුම මග හැරී ඇත. මෙම සරල සූත්‍රය මිල, උපයෝජ්‍යතාව, නිෂ්පාදනය සහ පරිභෝජනය තීරණය කරයි. යෙදවුම් ලබා ගැනීමේ හැකියාව හෝ නොමැතිකම පිළිබඳ රජයේ ප්‍රතිපත්තියේ සාන්ද්‍රණය සැපයුමට බලපාන අතර ඉල්ලුම නොවෙනස්ව තබා ගනිමින් ජනතාව අතර අතෘප්තියක් ඇති කරයි; ඉල්ලුම වෙනස් කළ යුතු අතර එය දිගුකාලීන අපේක්ෂාවකි.

තමන් වස පානය කරන බව විශ්වාස කරන සහ මෙම තහනම හොඳ දෙයක් යැයි සිතන ගොවි නොවන පාරිභෝගිකයින්ගේ නොදැනුවත්කම පුදුම සහගතය. ඔවුන් සිතන්නේ ඔවුන් ගෙවිය යුතු මිල ගණන් නොසලකා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර පරිභෝජනය කරනු ඇති බවයි, එයින් අදහස් කරන්නේ ඔවුන් අද පරිභෝජනය කරන දේවලින් සුළු ප්‍රමාණයක් ලබා ගැනීමට නොහැකි වනු ඇති බවයි.

මිල ගණන් ඉහළ යාම හමුවේ ආර්ථික හැකියාව ඇති ස්වල්ප දෙනෙකුට ආහාර සඳහා මුදල් ගෙවිය හැකි වන අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස කැරලි කෝලාහල හෝ ගොවිපල නිෂ්පාදන සොරකම් කිරීම සිදුවිය හැකිය. ජාතියක් වශයෙන් අප ප්‍රමාද වන තුරු ක්‍රියාවන්ගේ ප්‍රතිඵල අපේක්ෂා කිරීම ඉතා නරක ය.

මේ තීරණය සම්බන්ධයෙන් රාජ්‍ය නිලධාරීන්ගේ මැදිහත්වීමක් නොමැත, මන්ද කිසිවෙකුට එය සාකච්ඡා කිරීමට අවශ්‍ය නැති නිසා එය තවත් ගැසට් නිවේදනයක් පමණක් වන අතර එය අවසාන මොහොතේදී ආපසු හරවනු ඇත. මේ ආකාරයේ අවිනිශ්චිතතාව රටේ ආහාර සුරක්‍ෂිතතාවයට හේතු නොවේ. කුලී නිවැසියන්ගෙන් පරිශුද්ධ වීම සඳහා හිමිකාරිත්වයට ඇති අයිතිය සමඟ ආරම්භ වන ප්‍රතිපත්තිමය පියවරයන් පළමු පියවර වේ. ජාතික ආරක්ෂාව සඳහා අත්‍යවශ්‍ය අංගයක් වන බැවින් ආහාර සුරක්‍ෂිතතාවය ජාතික ආරක්ෂාවට මග පාදයි.

හොඳම විකල්පය  

රජය විසින් කැබිනට් පත්‍රය ක්‍රියාත්මක කිරීම අත්හිටුවිය යුතු අතර ආහාර සුරක්ෂිතතාව සහ පාරිසරික සංරක්ෂණය සහතික කිරීමේ අරමුණු සාක්ෂාත් කර ගැනීමේ ප්‍රායෝගික ක්‍රමවේදයක් පිළිබඳව නැවත වාර්තා කිරීම සඳහා බාහිර විශේෂඥයින් සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීමේ බලය ඇති අන්තර් අමාත්‍යාංශ කමිටුවක් පත් කළ යුතුය. වෙනස්කම් වල සංකීර්ණත්වය සහ සම පාර්ශවීය බලපෑම් සැලකිල්ලට ගෙන නියමු අධ්‍යයනයක් කිරීම වඩාත් සුදුසුය. විශාල වැඩසටහන් නිර්මාණය එම අධ්‍යයන මත පදනම් විය යුතුය. 

විකල්පය සඳහා වඩාත් සුදුසු විකල්පය 

රජය වගකීමෙන් යුතුව කටයුතු නොකරන්නේ නම්, විපක්ෂය විසින් තේරීම් කාරක සභාවක් හෝ අවම වශයෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ විවාදයක් ඉල්ලා සිටිය යුතුය. පාර්ශවකරුවන් අධිකරණය වෙත යා යුතුය. අපගේ ආහාර සහ අපගේ ජීවනෝපායන් සමඟ සෙල්ලම් කිරීමට අත්හදා බැලීම් කිරීමට ඉඩදිය නොහැකිය.

අවසන් සටහන්

අප සියල්ලන්ම වසංගත තත්වයක සිටින බැවින්, ලෝකයේ කිසිදු රජයක් මෙවැනි අර්බුදයකදී එවැනි තීරණයක් නොගනු ඇත. අවාසනාවකට මෙන්, මෙවැනි අන්තරාදායක සහ අත්තනෝමතික තීරණ, ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණෙන ඕනෑම ආයෝජකයෙකු වළක්වනු ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ තානාපති කාර්යාල මේ වන විට ශ්‍රී ලංකාවේ තීරණ ගැනීමේ අත්තනෝමතිකභාවය පිළිබඳව බරපතල ලෙස සැලකිලිමත් විය යුතුය. වර්ධනය වන මෙම ව්‍යසනය සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපතිවරයාගේ උපදේශකයින් පූර්ණ වගකීම සහ වගවීම ගත යුතුය. ජාතික ආරක්ෂාවට විශාල තර්ජනයක් වන මෙම සමස්ත කතාවම අවසන් වනු ඇත.

2014 දී භූතානයේ පැවති ජාත්‍යන්තර කාබනික කෘෂිකාර්මික ව්‍යාපාර සම්මේලනයේ ගෝලීය සමුළුවේදී (the global conference of the International Federation of Organic Agriculture Movements (IFOAM) ගෝලීය සමුළුවේදී එරට කෘෂිකර්ම අමාත්‍යවරයා ප්‍රකාශ කළේ තම රටේ ඉලක්කය 2020දී 100%ක් කාබනික කෘෂිකර්මාන්තය කරන රටක් බවට පත්වීම බවයි. 2020 වන විට 100% කාබනික කෘෂිකාර්මික රටක් වීමේ භූතානයේ ඉලක්කය 2035 දක්වා තල්ලු විය.

තවත් නිදසුනක් ලෙස නෙදර්ලන්තයේ කාබනික ගොවිතැන දිගුකාලීන සැලැස්මක ප්‍රතිඵලයකි. ශ්‍රී ලංකාවේ ද මේ සියල්ල කළ යුත්තේ කෘෂිකර්මාන්තයෙන් ජීවනෝපාය කරන ගොවියා සමඟ ය. ඉහත සියලු ආනුභවික දත්ත, විශේෂඥයන්ගේ අදහස් සහ විද්‍යාත්මක සාධකවලින් පෙනී යන්නේ ජනාධිපතිවරයාගේ නිවැරදි දෙය වැරදි මාර්ගයක පවතින බවයි. මගේ මතය අනුව, පොහොර ප්‍රශ්නය ආහාර සුරක්‍ෂිතතාවයට හා ජාතික ආරක්ෂාවට බෙහෙවින් තීරණාත්මක බැවින් නියෝගය ආපසු හැරවිය යුතු අතර වසර 10-15 විද්‍යාත්මක වැඩසටහනක් සඳහා රජය සැලසුම් කළ යුතුය. ජනාධිපතිගේ උපදේශකයින් නිවැරදි දේ වැරදි ලෙස නොව නිවැරදි දේ කිරීමට ඉගෙන ගත යුතුය.

නිර්දේශ 

ස්වාධීන තෙවන පාර්ශවීය පර්යේෂණ මත පදනම්ව තීරණ ගැනීමට ජනාධිපතිවරයාට නිර්දේශ කිරීමට මම කැමැත්තෙමි. පර්යේෂණ සහ දත්ත ස්වාධීන හා අපක්ෂපාතී විය යුතුය. මෙම ක්‍රියාවලිය ක්‍රියාත්මක නොකර, තීරණ ගැනීමේ ක්‍රියාවලීන් සඳහා දත්ත භාවිතා කිරීම දුෂ්කර වනු ඇත. මෙවැනි තීරණයක් ගැනීමේදී විද්‍යාත්මක කරුණු විවේචනාත්මකව වැදගත් වන අතර ගනු ලබන ව්‍යසනකාරී තීරණය ඉක්මනින් නිවැරදි වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරමු. කාබනික ද්‍රව්‍ය සමාලෝචන ආයතනය (https://www.omri.org/) වැනි ජාතික ආයතනයක් පිහිටුවීමට ද අවසාන වශයෙන් නිර්දේශ කිරීමට කැමැත්තෙමි. නියාමන ආයතනයක් ලෙස මෙම ආයතනය කාබනික කෘෂිකාර්මික අංශයක් සංවර්ධනය කිරීම සඳහා මාර්ගෝපදේශ හා ප්‍රොටෝකෝල සකස් කරනු ඇත. 

මේජර් ජනරාල් බෙනිෆස් පෙරේරා

ලේඛකයා ජාත්‍යන්තර 
පර්යේෂකයෙකු හා ලේඛකයෙකු වන අතර,
නැගෙනහිර පළාතේ සහ වන්නි කලාපයේ හිටපු ආරක්ෂක හමුදාපති
සහ හිටපු ශ්‍රී ලංකා සිංහ 
රෙජිමේන්තු අණදෙන නිලධාරී

ඩේලි මිරර් වෙබ් අඩවියේ පසුගිය ජූනි 21 වැනි දින පළ වූ වාර්තාවක පරිවර්තනයකි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *