වස විස ප්‍රතික්ෂේප කරන ඔබට ‘ස්වාභාවික ඩියෝඩ්‍රන්ට් 5ක්‘

කෘත්‍රිම රූපලාවන්‍ය නිෂ්පාදනවලට තිබෙන ගෝලීය ඉල්ලුම ක්‍රමයෙන් හැකිලෙමින් තිබෙනවා. ධනවත් රටවල වගේම ධනවත් පුද්ගලයින් දැන් ස්වභාවික අමුද්‍රව්‍ය වෙත වැඩි වැඩියෙන් යොමු වෙනවා. ඊට බලපාන ප්‍රධාන කරුණ ‘සෞඛ්‍ය ආරක්ෂාව‘යි. නැතහොත් කෘත්‍රිම නිෂ්පාදනවලින් විවිධාකාරයේ ගැටලු ඇති වීමයි.

මේ තත්ත්වය බොහෝ දෙනෙක් ශරීරයේ දුර්ගන්ධය ඉවත් කිරීමටනිතර නිතර භාවිතා කරන ශරීර සුවදකාරයක් වන ‘ඩියෝඩ්‍රන්ට්‘  Deodorants සම්බන්ධයෙන් වඩාත් බලපෑම් කර තිබෙනවා. ඊට හේතුව එය සිරුරේ අතිෂය සංවේදී ඉන්ද්‍රියන් හා සම්බන්ධ වීමයි.

සාම්ප්‍රදායික ඩියෝඩ්‍රන්ට් වල අඩංගු පැරබීන් සහ ඇලුමිනියම් වැනි අමුද්‍රව්‍ය ශරීරයට හානිකර යැයි විශ්වාස කරනවා. ඔබ දැන් සාම්ප්‍රදායික / කෘත්‍රිම ඩියෝඩ්‍රන්ට්වලට විකල්ප සෙවීමට සූදානම් නම්, ශරීර ගන්ධය පාලනය කිරීම සඳහා භාවිතා කළ හැකි ස්වාභාවික අමුද්‍රව්‍ය ඕනෑ තරම් සොයා ගත හැකියි. ඒ ගැන නිවැරදි වැඩි විස්තර දැනගැනීමට මෙම ලිපිය අවසන් වන තෙක් කියවන්න!

දෙහි යුෂ

දෙහි යුෂ

ලෙමන් යුෂ වල ඇති සිට්රික් අම්ලය ස්වභාවිකව ප්‍රතිබැක්ටීරීය වේ. ගන්ධය ඇති කරන බැක්ටීරියා තුරන් කිරීම සඳහා කපු රෙදිකඩක් භාවිතයෙන් නැවුම් මිරිකා ලෙමන් යුෂ ඔබේ කකුල් හෝ දහඩිය ඇති ප්‍රදේශවලට ගල්වන්න. රැවුල බෑමෙන් පසුව හෝ පිළිස්සුම් හා කැපුම් තුවාල ඇති විට එය භාවිතයෙන් වළකින්න.

බේකින් සෝඩා Baking Soda

බේකින් සෝඩා

ඔබ මෙය මුළුතැන්ගෙයි අවශ්‍යතා රැසක් සදහා භාවිතා කරන බව අපි දන්නවා. නමුත් එය විශිෂ්ට සනීපාරක්ෂක නිෂ්පාදනයක් වන බව ඔබ නොදන්නා බව නම් සහතිකයි. බ්කිං සෝඩා ටිකක් ගෙන වතුර සමග මිශ්‍ර කර පේස්ට් එකක් සාදා, කකුල් වල ආලේප කර වියළීමට ඉඩ හරින්න. විකල්පයක් ලෙස, එක් කොටසක් බේකිං සෝඩා සහ කොටස් හයක් බඩ ඉරිඟු භාවිතා කරමින් ඔබේම පවුඩර් මිශ්‍රණයක් සාදන්න.  ‍බේකිං සෝඩාහි අධික ක්ෂාරීයතාව සහ ශරීරයේ ස්වාභාවික ආම්ලිකතාවය සමේ කෝපයක් ඇති කළ හැකි බැවින් සංවේදී සමක් (sensitive skin) ඇති අයට මෙය විශේෂයෙන් උපකාරී වේ.

ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි Apple Cider Vinegar

ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි

ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි ස්වාභාවික ඩියෝඩ්‍රන්ට් සඳහා හොඳ විකල්පයකි. භාවිතා කිරීම සඳහා, සමානව ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි සහ ජලය මිශ්‍ර කරන්න. කපු තුවායක් භාවිතයෙන් කකුල් සහ ඉඟටිය ආදිය මතට ආලේප කරන්න. විනාකිරි-ජල මිශ්‍රණය ඉසින බෝතලයක ද ගබඩා කළ හැකිය.

මායාකාරිය හේසල්Witch Hazel

මායාකාරිය හේසල්

මෙම බහුකාර්ය අමුද්‍රව්‍යය ස්වාභාවික කහට ද්‍රව්‍යයක් වන අතර ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන (anti-inflammatory) ගුණ ඇත. මායාකාරියන්ගේ ලා දුඹුරු පැහැය ඩියෝඩ්‍රන්ට් ලෙස ක්‍රියා කරන්නේ සමෙන් අතිරික්ත තෙතමනය ඉවත් කර ගන්ධය ඇති කරන බැක්ටීරියා විනාශ කිරීමෙනි. එය කිසිදු අපද්‍රව්‍යයක් ඉතිරි නොකරයි. භාවිතා කිරීම සඳහා, කපු බෝලයක් හෝ රෙදි කැබැල්ලක් භාවිතයෙන් ඔබ කැමැති ප්‍රදේශවල Witch Hazel ආලේප කරන්න. එය ඉක්මණින් වියළී යන බැවින්, ඔබට එය නැවත නැවත යෙදීමට සිදුවේ.

පොල් තෙල්

පොල් තෙල්

පිරිසිදු පොල්තෙල් ප්‍රතිබැක්ටීරීය හා ප්‍රතිවෛරස් කාරකයක් වන අතර ගන්ධය ඇති කරන බැක්ටීරියා තුරන් කිරීමේදී එය විශිෂ්ඨ ලෙස ක්‍රියාකරයි. ඔබ කළ යුත්තේ පීඩාවට පත් ප්‍රදේශවලට පොල්තෙල් ටිකක් ආලේප කිරීමයි. ඔබේ ඇඳුම් ඇඳීමට පෙර ඒවා සමට පොඟවා ගැනීමට කාලයක් ලබා දෙන්න. එසේ නොවුණහොත් ඇදුම් මත පැල්ලම් ඇති වීමේ අවදානමක් ඇත.

තවත් DIY පිළියමක් වන්නේ පොල්තෙල් සහ ෙබ්කිං සෝඩා මිශ්‍ර කර ඔබට අවශ්‍ය පරිදි ගබඩා කර ආලේප කළ හැකි පේස්ට් එකක් සාදා ගැනීමයි. මිශ්‍ර කිරීමට අවශ්‍ය තරම් පොල්තෙල් සමඟ ඔබට බේකිං සෝඩා සහ බඩ ඉරිඟු සමාන ප්‍රමාණවලින් ගත හැකිය; භාවිතා කිරීමට පෙර ශීතකරණයේ සැකසීමට ඉඩ දෙන්න.

ෆෙමිනා ඇසුරිණි – සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.