අවුල් සහ ව්‍යාකූලත්වය: ඇෆ්ගන් රජයේ වියරු වැටුණු අවසන් පැය

තලේබාන් සංවිධානය බලයෙන් පහ කර වසර 20 කට පසු කාබුල් නගරයෙන් නව රජයක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

අධ්‍යාපනයෙන්, ජාත්‍යන්තර ආයෝඡනයෙන් සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අනාගතයක් ගැන බලාපොරොත්තු තබාගෙන වැඩුණු පරම්පරාවක් සඳහා එම රේඛාව කියවීම කිසිසේත් විශ්වාස කළ නොහැකි හැඟීමක් විය යුතුය.

එසේ නම් පසුගිය පාලනය මෙතරම් වේගයෙන් වැටුණේ කෙසේද? තලේබාන් සංවිධානය සිය පළමු ප්‍රධාන නගරය පාලනය කිරීමේ සිට දින 10 ක් තුළ කාබුල් නගරයට ළඟාවීම දක්වා ගමන් කළා.

එහෙත් ප්‍රාග්ධනය, එය වෙනස් යැයි උපකල්පනය කරන ලදී. බොහෝ නිරීක්‍ෂකයින් විශ්වාස කළේ සාකච්ඡා ගිවිසුමක් ඇති වන තුරු කාබුල් පැවැත්වෙනු ඇති බවයි. අගෝස්තු 15 ඉරිදා ඒ සියල්ල වෙනස් විය. පැය කිහිපයක් ඇතුළත ජනාධිපතිවරයා සහ ඔහුගේ ඉහළ නිලධාරීන් පලා ගියා. ඇෆ්ගන් හමුදාව සහ පොලිසියේ ඉතිරි වූ දේ ඔවුන්ගේ නිල ඇඳුම් වලින් වෙනස් වී සැඟවී සිටියහ.

දශක දෙකක් පුරාවට ඩොලර් ට්‍රිලියන ගණනක මිලිටරි ආධාරක සහ පුහුණුවක ආධාරයෙන් බටහිර පිටුබලය ලත් ඇෆ්ගනිස්ථාන රජය දිය වී ගොස් ය.

එහි සිටි අභ්‍යන්තරිකයින් සමඟ කළ සම්මුඛ සාකච්ඡා තුළින් බීබීසී ප්‍රවෘත්ති මඟින් අවුල්සහගත සහ කලබලකාරී පසුගිය පැය කිහිපය තුළ ඇෆ්ගනිස්ථාන රජය ලිහා ගත් ආකාරය පිළිබඳ වාර්තාවක් එකතු කර තිබේ.

අගෝස්තු 14, සෙනසුරාදා

අෂ්රෆ් ඝානි සහ වැඩබලන ආරක්ෂක ඇමති බිස්මිල්ලා ඛාන් මොහොමඩි 2021 අගෝස්තු 14 වන දින කාබුල්හි හමුදා බලකාය වෙත පැමිණියහ.
රූප ශීර්ෂයඅෂ්රෆ් ඝානි සහ වැඩබලන ආරක්ෂක ඇමති බිස්මිල්ලා ඛාන් මොහොමඩි 2021 අගෝස්තු 14 වන දින කාබුල්හි හමුදා බලකාය වෙත පැමිණියහ.

ඇෆ්ගනිස්ථාන ජනාධිපති අෂ්රෆ් ඝානිගේ අභ්‍යන්තර කවයේ මනෝභාවය කනස්සල්ලට පත් වූ නමුත් කලබල නොවූ බව උසස් ආරංචි මාර්ග බීබීසියට පැවසීය. අගනුවර සුරක්‍ෂිත කිරීම සඳහා සැලැස්මක් සකස් කර තිබූ අතර, හමුදා මාණ්ඩලික ප්‍රධානී ජෙනරාල් හයිබතුල්ලා අලයිසායි සහ ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ඉහළ පෙළේ එක්සත් ජනපද හමුදා නිලධාරියෙකු වන අද්මිරාල් පීටර් වාසිලි සමඟ සාකච්ඡා කරමින් සිටියේය. සැලසුමේ කේන්ද්‍රීය වූයේ නගර දොරටුවලින් පිටත තලේබාන් ඉදිරි ගමන නැවැත්වීම සඳහා වූ සාකච්ඡා ය.

රටේ විශාලතම පළාත වන හෙල්මන්ඩ් හි හිටපු ඇෆ්ගනිස්ථාන හමුදාපතිවරයෙකු වූ සාමි සදත් නව කාබුල් ආරක්ෂක කණ්ඩායමක නායකත්වය සඳහා කෙටුම්පත් කරන ලදී. සැලැස්ම වූයේ අවශ්‍ය නම් සටන් කිරීම, නමුත් ඉතා මැනවින් තලේබාන් සංවිධානය සමඟ සාමකාමී විසඳුමක් සඳහා උත්සාහ කිරීම ය. එය සාක්‍ෂාත් කරගත නොහැකි නම්, කාබුල් පාලනාධිකාරියට අවශ්‍ය වූයේ අවම වශයෙන් ඉවත් කිරීම් සඳහා කාලයක් මිලදී ගැනීමටය.

නමුත් ලුතිනන් ජෙනරාල් සදාත්ට ඔහුගේ ඉහළම කණ්ඩායම මුණගැසෙන විටත්, තලේබාන් ජාතිකයින් රටේ උතුරේ විශාලතම නගරය වන මසර්-ඊ-ෂරීෆ් අල්ලාගෙන නැගෙනහිර ජලලාබාද් නගරයට ගලා ඒමට පටන් ගත්හ. යන්තම් ගැටුමකින් නගර දෙකම බිඳ වැටෙමින් තිබුණි.

කාබුල් නගරය තමයි හිටගෙන සිටි අන්තිම නගරය.

අෂ්රෆ් ඝානි, හිටපු ශාස්ත්රාලික හා අයිඑම්එෆ් නිලධාරියෙක් 2014 සැප්තැම්බර් මාසයේ සිට ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ජනාධිපති ලෙස කටයුතු කර ඇත. ඇෆ්ගන් රජය තුළ විවේචකයන් අපට පැවසුවේ තලේබාන් තර්ජනය තක්සේරු කිරීමේ අවසන් සති කිහිපය තුළ ඔහු නිරතුරුවම අසමත් වූ බවයි.

නමුත් ඔහුගේ සිතේ ඉදිරියෙන්ම සිටියේ හිටපු ජනාධිපති මොහොමඩ් නජිබුල්ලාගේ ඉරණම බවට සැකයක් නැත. ඇත්තෙන්ම ඝානි මහතා ඉතිහාසයේ මේ මොහොත ගැන සඳහන් කරමින් පසුව ඉවත් වීමට හේතු පැහැදිලි කළේය .

1996 දී කාබුල් නගරය අල්ලා ගැනීමේදී නජිබුල්ලා තලේබාන් විසින් අල්ලා ගන්නා ලදී. තලේබාන් සටන්කාමීන් ඔහුව නවාතැන් ගෙන සිටි එක්සත් ජාතීන්ගේ සංකීර්ණයෙන් එළියට ඇද දමා වධ හිංසා කළහ. ඔහුව මරා දැමීමෙන් පසු ඔවුන් ඔහුගේ දේහය ජනාධිපති මන්දිරය අසල ඇති රථවාහන ආලෝකයක එල්ලා තැබූහ.

අගෝස්තු 15 ඉරිදා උදෑසන

ඇෆ්ගන් ජනතාව 2021 අගෝස්තු 15, කාබුල්හි අසීසි බැංකුව ඉදිරිපිට පෝලිම් ගැසී සිටියහ
රූප ශීර්ෂයඇෆ්ගන් ජනතාව 2021 අගෝස්තු 15, කාබුල්හි අසීසි බැංකුව ඉදිරිපිට පෝලිම් ගැසී සිටියහ

ඇෆ්ගන් මාළිගාවේ අවසන් පැය කිහිපය

දිවා කාලය උදා වෙත්ම තලේබාන් සටන්කාමීන් නගර දොරටුවලට පැමිණෙන බවට වාර්තා වීමත් සමඟම නිවැසියන් අතර අසහනය වැඩි වෙමින් පැවති අතර බැංකු සහ ගුවන් තොටුපල අසල පෝලිම් සෑදීමට පටන් ගෙන තිබුණි. එහෙත් ජනාධිපති ඝානිගේ අභ්‍යන්තර කවය තවමත් විශ්වාස කළේ තලේබාන් සංවිධානය බිඳවැටීමක් ආසන්න නොවන බවයි.

කාබුල්හි 19 වන සියවසේ බලවත් ජනාධිපති මන්දිරය වූ ආග් හි කාර්ය මණ්ඩලය සුපුරුදු පරිදි වැඩ සඳහා පැමිණියහ.

ජනාධිපතිවරයාගේ ඉහළම සහායකයෙකු වන සලාම් රහීමි විසින් පෙරේදා තැරැව්ව කරන ලද ගිවිසුමක් තුළින් විශ්වාසය තහවුරු වනු ඇත. ඝානි මහතාට සමීප මූලාශ්‍රයකට අනුව, රහීමි මහතා තලේබාන් සංවිධානය සමඟ ආපසු චැනල් සන්නිවේදනයේ යෙදී සිටි අතර, තාවකාලික බලයක් සඳහා කණ්ඩායම බලහත්කාරයෙන් නගරය අත්පත් කර ගැනීමෙන් වළකින බවට එකඟතාවක් ලබා ගැනීමට සමත් විය- බෙදා ගැනීමේ ගනුදෙනුව. එමඟින් විදේශිකයින් සහ තර්ජනයට ලක්ව සිටින අය තවදුරටත් ගුවන් තොටුපලේදී ඉවත් කර ගැනීමට ඉඩ සැලසේ. සමගි රජයක් තැරැව් කිරීම සඳහා කටාර්හි මේ වන විටත් සාකච්ඡා පැවැත්වීම සඳහා කාලය මිලදී ගනු ඇත.

අෂ්රෆ් ඝානි 2021 අගෝස්තු 15 වන දින ෆේස්බුක් වීඩියෝ පටයක පෙනී සිටියේය
රූප ශීර්ෂයඅෂ්රෆ් ඝානි 2021 අගෝස්තු 15 වන දින ෆේස්බුක් වීඩියෝ පටයක පෙනී සිටියේය

කාබුල්හි වැසියන් සහතික කිරීමේ උත්සාහයක් වශයෙන්, ඝානිගේ කණ්ඩායම ඉරිදා නිල ජනාධිපති ෆේස්බුක් පිටුවේ වීඩියෝවක් පළ කළ අතර, නගරයේ ආරක්‍ෂාව පිළිබඳව ඔහුගේ අභ්‍යන්තර කටයුතු ඇමති සහ අනෙකුත් ආරක්ෂක නිලධාරීන් සමඟ සාකච්ඡා කරන අයුරු දැක්වේ. එහි දැක්වෙන්නේ ඔහු සැරසුණු ලී මේසයක් අසල හිඳගෙන, ඔහුගේ ඇමතිවරයා සමඟ ස්පීකර් දුරකථනයෙන් කතා කරන ආකාරයයි. තලේබාන් සංවිධානය සමඟ ගිවිසුමක් ඇති කර ගත යුතු බවත්, කාබුල්හි ඇති වන ඕනෑම ගැටුමක් වළක්වා ගත හැකි බවත් ක්ලිප් එක මඟින් පෙනෙන්නට තිබුණි.

නමුත් ඔහුගේ සියලු ජ්‍යෙෂ්ඨ ඇමතිවරුන් සහතික කර ගැනීමට මෙය ප්‍රමාණවත් නොවන බව පෙනේ. බීබීසී ආරංචි මාර්ග පවසන්නේ ජනාධිපතිවරයාට ඔහුගේ ඉහළ කණ්ඩායමේ සෙසු සාමාජිකයින් සමඟ සම්බන්ධ වීම දුෂ්කර වූ බවයි. ඔහුගේ උප ජනාධිපති අම්රුල්ලා සාලේ ඒ වන විටත් කාබුල් නගරයට සැතපුම් 30 ක් someතින් පිහිටි පන්ජීර් නිම්නයට පලා ගොස් ඇති අතර ආරක්‍ෂක ඇමති බිස්මිල්ලා ඛාන් සම්බන්ධ කර ගැනීමට නොහැකි විය. සැලැස්ම හෙළිදරව් වීමට පටන් ගෙන තිබුණි.

කෙටි ඉදිරිපත් කිරීමේ අළු රේඛාව

මේ අතර ඉස්ලාමාබාද් වෙත යන වාණිජමය ගුවන් යානයක් අල්ලා ගැනීම සඳහා ඉහළ පෙළේ ඇෆ්ගන් දේශපාලනඥයින් දුසිමක පමණ කණ්ඩායමක් ගුවන් තොටුපල බලා යති. මෙම කණ්ඩායමට මහජන සභාවේ කථානායක මිර් රහ්මාන් රහ්මානි සහ හිටපු උප ජනාධිපති කරීම් කලීලි ඇතුළත් වූහ.

නියෝජිත කණ්ඩායමේ එක් සාමාජිකයෙකු වන කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරියෙකු වන ෂකිබ් ෂරීෆි, ඔවුන්ගේ සංචාරය ඉවත් කිරීමක් යැයි පසුව පළ වූ මාධ්‍ය වාර්තා ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

“අපේ අරමුණ වූයේ පකිස්ථානු රජයට මැදිහත් වී ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ලේ වැගිරීම් වලක්වා ගැනීමට ඒත්තු ගැන්වීම බව ඔහු පැවසීය.

නමුත් ජනාධිපති ඝානි ඔවුන් හැර යාමට කැමති වූයේ නැත. “පකිස්ථානයේ බලයෙන් ඔහු ඉවත් කර ගැනීමට හැකි වන පරිදි අපි ගිවිසුමක් සාකච්ඡා කර සාකච්ඡා කරාවි යැයි ඔහු බිය වූ අතර, ඔහු අපට යන්නට සම්පුර්ණයෙන්ම විරුද්ධයි” යනුවෙන් ෂරීෆි මහතා පැවසීය.

නිරීක්‍ෂකයින් යෝජනා කර ඇත්තේ පාර්ලිමේන්තු කථානායකවරයාට රට හැර යාමට ඉඩ දීමෙන් තවදුරටත් භීතිය ඇතිවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා ජනාධිපතිවරයා උනන්දුවෙන් සිටින්නට ඇති බවයි.

ෂරීෆි මහතා විස්තර කළේ ඔහු සහ දූත පිරිසේ අනෙක් අය ගුවන් තොටුපල වෙත යන විට නගරයේ විශාල භීතියක් ඇති වන අවස්ථාවක් දුටු බවයි.

ග්‍රිඩ්ලොක්, තලේබාන් සංවිධානය 2021 අගෝස්තු 15, කාබුල් නගරයට ආසන්නයට ඇතුළු වීමට පටන් ගනී
රූප ශීර්ෂයග්‍රිඩ්ලොක්, තලේබාන් සංවිධානය 2021 අගෝස්තු 15, කාබුල් නගරයට ආසන්නයට ඇතුළු වීමට පටන් ගනී

“තලේබාන් සංවිධානය දොරටුව අසල සිටින බව අපට ආරංචි වූ නමුත් ඔවුන් නගරයට ඇතුළු වීමට මෙතරම් ඉක්මන් වේ යැයි නොසිතුවෙමු. පෙර දින රාත්‍රියේ අප දැඩි කලබලයට පත් වූ අතර, අපි ආයුධ අප අසල තබාගෙන නිදා ගත්තෙමු.

“ඩොලර් පිටතට ගැනීමට මිනිසුන් දිව යන විට බැංකුවලින් පිටත පෝලිම් දක්නට ලැබුණි; මිනිසුන් ඇතුළට යාමට උත්සාහ කරන විට ගුවන් තොටුපලේ පෝලිම් දක්නට ලැබුණි; විශාල තදබදයක්.”

ගමනාගමනය කෙතරම් නරකද යත්, අනෙක් අය වෙන වෙනම ගමන් කරමින් සිටි හිටපු උප ජනාධිපති කලීලිට එළියට බැසීමට සහ නියමිත වේලාවට ගුවන් තොටුපළට යාමට විනාඩි 15 ක පයින් යාමට සිදු විය.

වරක් ගුවන් තොටුපලේදී, කණ්ඩායමට තලේබාන් අත්තිකාරම් වාර්තා කරමින් නිරන්තර යාවත්කාලීන කිරීම් ලැබෙමින් තිබුණි.

“තලේබාන් ත්‍රස්තවාදීන් නගරයේ ප්‍රධාන ස්ථාන අල්ලා ගත් බවට අපට වාර්තා වන සෑම මිනිත්තුවකම එය බිය ගෙන දෙන සුළු විය.”

ගුවන් තොටුපල ඇතුළත, ඇණවුමේ සියලු සමානකම් බිඳ වැටී තිබුණි.

කාබුල් ගුවන් තොටුපල, 2021 අගෝස්තු 15
රූප ශීර්ෂය2021 අගෝස්තු 15 වන දින කාබුල් ගුවන් තොටුපළට මිනිසුන් පැමිණෙති

බීබීසී වාර්තාකරුවෙකු දුටුවේ අන්තිමට ඉතිරිව තිබූ වාණිජ ගුවන් ගමන් සඳහා ටිකට් පත සඳහා මිනිසුන් පොරබදින බවයි. පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්, ගායකයින් සහ වෙනත් ප්‍රභූවරුන් පැමිණ ඔවුන්ගේ ස්ථානය ලබා ගත් හෙයින්, ඒ වන විටත් ඒවා සුරක්‍ෂිත කර තිබූ සමහර අය ලැයිස්තුවට බාධා කළහ.

වැඩි කල් නොගොස් දේශසීමා නිලධාරීන් සහ ගුවන් තොටුපල ආරක්ෂක නිලධාරීන් අතුරුදහන් වීමට පටන් ගත් අතර, ඔවුන්ගේ ස්ථාන මිනිසුන් රහිතව තබා ගත් අතර මගීන් තිරගත නොකළහ. මිනිස්සු තාර පාරට වත් කරන්න පටන් ගත්තා.

අවසානයේදී නියෝජිත පිරිස සිය පාකිස්තාන ජාත්‍යන්තර ගුවන් සේවයට සම්බන්ධ වූහ. නමුත් ගුවන් යානය ගුවන් ගත නොකරන ලෙස නියෝග කළ අතර වැඩිදුර උපදෙස් බලාපොරොත්තුවෙන් සිටින්න.

“ඕනෑම මොහොතක තලේබාන් සටන්කාමීන්ට ගුවන් තොටුපල අල්ලා ගත හැකි යැයි අපි සිතුවෙමු,” ෂරීෆි මහතා පැවසීය. “අප සතුව තිබූ දේ උපයෝගී කරගනිමින් ඔවුන් ගුවන් යානයට ගොඩ වුවහොත් අපව ආරක්‍ෂා කර ගැනීමට ක්‍රම ගැන අපි කල්පනා කළෙමු. මට භාවිතා කළ හැකි එකම බර ලැප්ටොප් බැටරියයි.”

ඉරිදා දහවල්

ජනාධිපති මන්දිරය වෙත ආපසු යන විට තත්වය ද නරක අතට හැරෙමින් තිබුණි. ඝානි මහතා තවමත් දැඩි උත්සාහයක යෙදී සිටි අතර ඔහුගේ ආරක්ෂක හා අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශවල ඉහළ නිලධාරීන් වෙත යාමට සුළු උත්සාහයක් ගත් නමුත් සුළු සාර්ථකත්වයක් දක්නට ලැබුණි.

රජයේ ඉහළ පෙළේ නිලධාරියෙක් බීබීසියට පැවසුවේ: “මුළු රජයේ යාන්ත්‍රණයම කඩා වැටී ඇති අතර උසස් නිලධාරීන් ඇතුළු මිනිසුන් කණ්ඩායම් වලට බෙදී ඇති බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි. මෙම කණ්ඩායම් කිසිවක් අනෙක් අය ගැන කිසිවක් නොදැන සිටියහ.

“අපි වලව්වෙන් යම් මඟ පෙන්වීමක් බලාපොරොත්තු වෙමු. නමුත් කිසිවක් පැමිණියේ නැත.”

ඝානි මහතා වටා ඇති කවය වඩ වඩාත් කුඩා වෙමින් හුදෙකලා වෙමින් පැවතුනි. ඝානි මහතා සමඟ ප්‍රධාන තීරණ ගත් අනෙක් පුද්ගලයින් වූයේ ඔහුගේ ජාතික ආරක්ෂක උපදේශක හම්දුල්ලා මොහිබ් සහ ඔහුගේ කාර්ය මණ්ඩල ප්‍රධානී ෆාසල් ෆස්ලි පමණක් බව බීබීසීයට ආරංචි මාර්ග කිහිපයක් පැවසීය.

38 හැවිරිදි මොහිබ් මහතා, බටහිර අධ්‍යාපනය ලැබූ එක්සත් ජනපදයේ හිටපු ඇෆ්ගනිස්ථානු තානාපති, සමහර විට ඝානි මහතාගේ විශ්වාසවන්ත සහායකයා විය හැකිය. ඔහුට හමුදා හෝ ආරක්‍ෂක පසුබිමක් නොතිබුණද, ඝානි මහතා 2018 දී ඔහුගේ ජාතික ආරක්‍ෂක උපදේශකවරයා වශයෙන් ඔහු පත් කළ අතර තීරණාත්මක මිලිටරි තීරණ ඔහු භාර කළේය.

වලව්වේ අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග අපට පැවසුවේ දහවල් දොළහට පමණ මොහිබ් මහතා බලහත්කාරයෙන් ඉවත් කිරීමක් සඳහා තල්ලු කිරීමට පටන් ගත් බවයි. පැයකට පෙර මාලිගාවෙන් පිටත වෙඩි හ been ඇසුණි. එහි සිටි අය පවසන පරිදි ඝානි මහතාම පිටව යාමට මැලි විය. ඔහුගේ ජීවිතයට තර්ජනයක් ඇතැයි මොහිබ් මහතා ජනාධිපතිවරයාට පැවසීය.

“තලේබාන් සංවිධානය යමින් සිටින බවත් ඔවුන් ඔහුව අල්ලා මරා දමන බවත් මොහිබ් ඝානිට පැවසුවා. ඔහු දැඩි කනස්සල්ලට පත්ව සිටියේය” යනුවෙන් මාලිගාවේ අභ්‍යන්තරිකයෙකු පැවසීය.

මේ අතර, කාබුල් නගරය පුරා දැඩි අවිනිශ්චිත බවක් දැනෙන්නට පටන් ගෙන තිබුණි.

2021 අගෝස්තු 15 වන දින කාබුල් නගරයට ආසන්න ලග්මන් පළාතේ තලේබාන් සටන්කරුවන්
රූප ශීර්ෂය2021 අගෝස්තු 15 කාබුල් නගරයට ආසන්න ලග්මන් පළාතේ තලේබාන් සටන්කරුවන්

එක් නිවැසියෙක් බීබීසීය වෙත මෙසේ පැවසීය: “මම කාර්යාලයේ සිටියෙමි, සහ 14:00 ට පමණ, සමාජ මාධ්‍ය තුළ නගරය තුළ තලේබාන් සටන්කරුවන්ගේ පින්තූර පිරී තිබුණි. සගයන් පිටව යාමට සිය දේ රැස් කිරීමට පටන් ගත්හ. අපි කතා කළේ නැත එකිනෙකා

ජනාධිපතිවරයාගේ පුද්ගලික ආරක්‍ෂක නිලධාරින් ඔහු ඉවත් වීමේ සැලැස්මට විරුද්ධ බව බහු ආරංචි මාර්ග යෝජනා කරයි. ජනාධිපති ඝානි, ඔහුගේ බිරිඳ සහ ඔහුගේ සහයකයින් රැගෙන යාමට හෙලිකොප්ටර් යානා තුනක් මාලිගාවට පැමිණි විට, නැවේ සිටි අය සහ රැඳී සිටි ආරක්ෂකයින් අතර තල්ලු කිරීම සහ කෑ ගැසීම සිදු විය.

මිනිසුන් හෙලිකොප්ටරයට ගොඩ වෙද්දී බෑග් බිම හෙළූ බව සාක්ෂිකරුවන් වාර්තා කරයි. මෙම ගිණුම් සත්‍යාපනය කිරීමට නොහැකි වූවත්, ආරක්ෂකයින්ට ගෙවීමට භාවිතා කළ මුදල් වල මේවායේ අඩංගු බව සමහර වාර්තා යෝජනා කළේය. ගානි මහතාම, එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයෙන් පසුව පණිවිඩයක් යවා, ඔහු සැලකිය යුතු මුදල් ප්‍රමාණයක් දී රට හැර ගිය බවට වන චෝදනා ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

15.30 ට පමණ ජනාධිපති ඝානි සහ මොහිබ් සහ ෆස්ලි මහතා ඇතුළු ඔහුගේ සමීපතමයින් හෙලිකොප්ටර් යානයෙන් මාළිගාවෙන් පිටව ගියහ.

ඔවුන් පියාසර කළේ උස්බෙකිස්තානයේ ටර්මෙස් වෙත, පසුව එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය වෙත ය. පැය කිහිපයකට පසු, ලොව පුරා බැබළුණු රූප වලින්, ජයග්‍රාහී නමුත් පැහැදිලිව පුදුමයට පත් වූ තලේබාන් සටන්කරුවන් ජනාධිපති ඝානි පැය කිහිපයකට පෙර වාඩි වී සිටි ජනාධිපති මන්දිරයේ එකම මේසය මත ඡායාරූප ගත කරන ලදී.

තලේබාන් සටන්කාමීන් 2021 අගෝස්තු 15, කාබුල්හි ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ජනාධිපති මන්දිරයේ පාලනය සියතට ගත්හ
රූප ශීර්ෂයතලේබාන් සටන්කාමීන් ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ජනාධිපති මන්දිරය වන කාබුල්හි බලය සියතට ගත්හ – ඝානි මහතාගේ පොත තවමත් එම ස්ථානයේ ඇත

ඝානි මහතාගේ උදෑසන සම්මන්ත්‍රණ ඇමතුමේදී මේසය මත තිබූ පොතක් තවමත් එහි තිබූ අතර එම පිටුවේම පිටු සලකුණු කර ඇත – ස්පර්ශ නොකළ බවක් පෙනේ. නමුත් දැන් තලේබාන් සංවිධානය නව පරිච්ඡේදයක් ආරම්භ කරමින් සිටියේය.

කෙටි ඉදිරිපත් කිරීමේ අළු රේඛාව

ආපසු ගුවන් තොටුපලේදී, රජයේ අනෙකුත් ඉහළ පෙලේ අය බලා සිටියහ. ඝානි මහතා පැන යාමේ ආරංචිය තවමත් පෙරී නොතිබුණි.

“ඇමතිවරුන් ඇතුළු ඉතා උසස් නිලධාරීන් දුසිමක් දුසිම් ගණනක් මට ගණන් කළ හැකි අතර තාර පාර අසල වාඩි වී බලා සිටිනවා” යැයි රජයේ උසස් නිලධාරියෙක් පැවසීය. “සියලු දෙනාම එකිනෙකාගෙන් විමසුවේ ජනාධිපති ඝානිගේ කොහේද යන්න ගැන ය. නමුත් ඔහු කොහේදැයි කිසිවෙකු නොදන්නා බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි.”

සමුළුවේදී, පකිස්ථානු ගුවන් සේවයේ පීකේ 6250 දරන ෂරීෆි මහතා සහ ඔහුගේ අනෙකුත් නියෝජිතයින් එහි මගීන් මුලින්ම ගොඩ වී පැය හතරහමාරකට පසුවත් අතරමංව සිටියහ. සිවිල් ගුවන් ගමනාගමනය පාලනය නිහ. විය.

නියමුවාට තීරණයක් ගැනීමට සිදු විය.

ගුවන් තොටුපල හරහා මිලිටරි පැත්තෙන් චිනූක් හෙලිකොප්ටර් යානා සහ අනෙකුත් එක්සත් ජනපද හමුදා ගුවන් යානා අඛණ්ඩව පිටත් විය.

පසුව ගුවන් නියමුවා වූ මක්සූද් බජරානි අවසරයක් නොමැතිව ගුවන් ගත වන ලෙස ඉල්ලා සිටි අතර එම ක්‍රියාවෙන් පසුව ඔහු පාකිස්තානයේ වීරයෙකු ලෙස ප්‍රශංසාවට පත් විය. ඔහු ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ය වෙත කියා සිටියේ ඔහු හමුදා ගුවන් යානා දෙකක් ධාවන පථය පසුපස ගිය බවයි.

ෂරීෆි මහතා ඇෆ්ගන් නියෝජිත පිරිසේ සහන විස්තර කළේය.

“අවසානයේදී අප ගුවන් ගත වීම ගැන අපි ඉතාමත් සතුටු වූ නමුත්, ඒ සමඟම අපි දුකට පත් වුනෙමු, මන්ද අපට ආපසු පැමිණිය හැක්කේ කවදාදැයි නිශ්චිතව නොදන්නා බැවිනි.”

ජනාධිපතිවරයා ඒ වන විටත් පලා ගොස් ඇති බව ඔවුන් ඒ වන විට දැන සිටියේ නැත.

කෙටි ඉදිරිපත් කිරීමේ අළු රේඛාව

දින කිහිපයකට පසු, ජනාධිපති ඝානි එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ සිට ෆේස්බුක් හි සජීවීව පෙනී සිටි අතර එහිදී ඔහුට “මානුෂීය හේතූන් මත” රැඳී සිටීමට අවසර ලැබුණි.

අවශ්‍ය මොහොතේ ඔහු තම රට හැර ගිය බවට විවේචන එල්ල වීමෙන් පැහැදිලිවම සිත් තැවුලට පත් වූ ඔහු එම වාර්තාව නිවැරදි කිරීමට උත්සාහ කළේය.

“කාබුල් හැර යාම මගේ තීරණයක් නොවේ. එය මගේ සමීප ආරක්‍ෂක කණ්ඩායමේ තීරණයක්. මම රැඳී සිටියා නම් ලේ වැගිරීමක් සිදු වන්නට ඉඩ තිබුණි,” ඔහු පැවසීය.

“මීට වසර 25 කට පෙර ඇෆ්ගනිස්ථානයේ සිදු වූ දේ නැවත සිදු වීමට නියමිතයි. ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ජනතාවගේ ඇස් ඉදිරිපිටම මම එල්ලී මැරෙන අතර මෙය අපේ ඉතිහාසයේ බිහිසුණු ව්‍යසනයක් වනු ඇත.”

කෙටි ඉදිරිපත් කිරීමේ අළු රේඛාව

එම ඉරිදා දහවල් තලේබාන් සංවිධානය කාබුල් අල්ලා ගත් වේගය සමහරු පුදුමයට පත් කළ අතර, රටේ වෙනත් තැනක හෝඩුවාවන් තිබුණි.

එක් දකුණු පළාතක් තලේබාන් සංවිධානයට යටත් වීමට හේතු වූ දේශීය සාකච්ඡා පිළිබඳව බීබීසී ප්‍රවෘත්ති යම් අවබෝධයක් ලබාගෙන තිබේ.

පාකිස්තානයේ මායිමේ සාබුල් පළාතේ තලේබාන් ප්‍රභවයක් පැවසුවේ 2014 දී ඇමරිකාව එම පළාතෙන් ඉවත් වීම නිසා ඇෆ්ගන් හමුදාවට ද්‍රව්‍යමය ආධාර නොලැබුණු බවයි.

“ඇමරිකානු හමුදා සාබුල් වෙත පැමිණි විට ඔවුන් වෘත්තීයමය මුරපොලවල් සහ කඳවුරු වල නියුක්ත වූහ. නමුත් ඔවුන් යන විට ඇෆ්ගන් හමුදාවට මේවා කළමනාකරණය කර සැපයීමට නොහැකි විය. තලේබාන් සංවිධානය ඔවුන්ගේ සැපයුම් මාර්ග කපා හැර ඔවුන්ට ක්රියා කිරීමට නොහැකි විය” සාබුල් හි ෂින්කායි දිස්ත්‍රික්කයේ තලේබාන් සාකච්ඡා කණ්ඩායමක් බීබීසියට පැවසීය.

ග්‍රාමීය ප්‍රදේශ බොහෝමයක් දැනටමත් පාලනය කර තිබූ තලේබාන් සටන්කාමීන් ක්‍රමයෙන් මුරපොලවල් අත්පත් කර ගත් අතර ඇෆ්ගනිස්ථාන හමුදා නැවත ඔවුන්ගේ බැරැක්ක තුළට ගෙන යාමට බල කෙරුනි. 2021 ජුනි මැද භාගය වන විට සාබුල්හි තත්වය පැහැදිලිවම තලේබාන් සංවිධානයට වාසිදායක විය.

“අපේ දේශීය සම්ප්‍රදායන්ට අනුව ජිර්ගා (ගෝත්‍රික හමුව) සමඟ සාකච්ඡා කිරීමට අපි තීරණය කළා,” ආරංචි මාර්ග බීබීසියට පැවසීය.

ප්‍රාදේශීය තලේබාන් අණ දෙන නිලධාරී මුක්ලිස් සහ සබුල්හි නියෝජ්‍ය අධිපති ඉනායතුල්ලා හොතාක්ගේ නායකත්වයෙන් ජුනි 15 දින සිට දින දෙකක් පුරා සාකච්ඡා පැවැත්වූ අතර සෑම පැත්තකින්ම දුසිම් ගණනක් නියෝජිතයින් සහභාගී වූහ. මේසය මත ප්‍රධාන මාතෘකා දෙකක් තිබුනි – ඇෆ්ගන් හමුදා භටයින්ගේ ආරක්ෂාව සහතික කරන්නේ කෙසේද සහ තලේබාන් සංවිධානය සහ ප්‍රදේශවාසීන් අතර ආයුධ බෙදන්නේ කෙසේද යන්න.

පසු දින ගිවිසුමකට එළඹුණු අතර, ඇෆ්ගන් හමුදා සහ ආයුධ තලෙයිබාන්වරුන්ට භාර දීමට වැඩිහිටියන් එකඟ වූ අතර ඔවුන් විසින් පළාත් අගනුවර වන ක්ලාත් වෙත ආරක්ෂිතව ගමන් කරන බවට සහතික විය. සොල්දාදුවන්ට ඇෆ්ගනිස්ථානුවන් 5000 ක් (ඩොලර් 55 ක් පමණ) බැගින්, පුද්ගලික ආරක්ෂාව සඳහා එක් සැහැල්ලු ආයුධ බැගින් සහ නගරය ඉවත් කිරීමට ප්‍රමාණවත් වාහන ද ලැබුණි. සිය ගණනක් ඇෆ්ගනිස්ථාන හමුදා භටයන් සිය ගණනක් ජුනි 16 දා තලෙයිබාන් හමුදාව යටතේ කාලාට් වෙත යාමට ෂින්කායි බලා පිටත් වූහ.

අපේ මූලාශ්‍රය පවසන්නේ සාබුල්හි තවත් ප්‍රාදේශීය බැරැක්ක කිහිපයක් එකින් එක සමාන එකඟතාවයන්ට පැමිණ ආරක්‍ෂිතව ගමන් කිරීම සහතික කළ බවයි.

දින කිහිපයකට පසු කාබුල් ද වැටෙනු ඇත.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.