යුධ හමුදාවේ විවිධත්වයේ මෙගා කෘෂිකර්මාන්තය, වන වගාව, ගොවිතැන සහ පශු සම්පත් ව්‍යාපෘති

ජනාධිපති ප්‍රතිපත්තිය වන ‘සෞභාග්‍යෙ දෙක්මා’ රජයේ රාමුව සමඟ එහි සේනාංක සමඟ එක්ව කටයුතු කරන යුද හමුදාපතිගේ ‘තුරු මිතුරු නවරටක්’ හරිත මෙහෙයුම සාර්ථකව ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා යුද හමුදාවේ කෘෂිකර්ම හා පශු සම්පත් අධ්‍යක්ෂක මණ්ඩලය (ඩීඒඑල්) හොඳින් සූදානම් වී සිටී. ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානී සහ හමුදාපති ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වාගේ උපදෙස් පරිදි අධ්‍යක්ෂ බ්‍රිගේඩියර් අරෝෂ් රාජපක්ෂගේ සමීප අධීක්ෂණය යටතේ ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වාගේ උපදෙස් පරිදි රට පුරා විවිධ ප්‍රමාණයේ හා විවිධ වර්ගයේ කෘෂි පශු සම්පත් ව්‍යාපෘති ගණනාවක මේ වන විට නිරතව සිටී. , ඩීඒඑල්.

වෘත්තීයමය වශයෙන් සුදුසුකම් ලත් නිලධාරින් 76 දෙනෙකුගෙන් සහ සෙසු නිලයින් 1675 කින් සමන්විත වන අතර, හමුදාවේ කෘෂිකර්ම සහ පශු සම්පත් බලකාය, අගෝස්තු මස මුල් භාගය වන විට ඩීඒඑල් යටතේ නිත්ය බලඇණි 1 ක් සහ ස්වේච්ඡා බලඇණි 3 කින් සමන්විත වූ අතර, මේ වසරේ එහි අක්කර අක්කර 8,500 ක් දක්වා ව්යාප්ත වී තිබේ. වී, අඹ, පොල්, එලවළු, තල, ඉරිඟු, radරal් ඇට (උළුඳු), කහ, ආදිය වගා කිරීම සඳහා යුද හමුදාව සතු ඉඩම් ප්‍රමාණය.

2020 ජනවාරි 7 වෙනිදා විධිමත් ලෙස වැඩි කරන ලද ශ්‍රී ලංකා යුද්ධ හමුදා කෘෂිකර්ම හා පශු සම්පත් බළකායේ භට පිරිස් දැනට අන්දිපුලියන්කුලම (50), කන්දකාඩු (100) හමුදා ගොවිපල සහ මානික් ගොවිපල (50), අක්කර 300 ක මනික්හි පොල් වගා කරති. ගොවිපල, ආණ්ඩියාපුලියන්කුලම්, කන්දකාඩු, බල්ලාල සහ පලටුපාන, යාල (පැළ 19,500), අක්කර 500 ක අඹ (පැළ 19, 800), හමුදා ගොවිපල තුළ අක්කර 20 කට ආසන්න කහ, මැණික් ගොවිපලෙහි දෙමුහුන් තිරිඟු බීජ (අක්කර 25) සහ තල ඇට මැණික් ගොවිපල (අක්කර 50). ඩීඒඑල් ආයතනයේ ආරාධනයෙන් කෘෂිකාර්මික හා අපනයන සංවර්ධන මණ්ඩලය දිවයින පුරා පිහිටි එම ගොවිපල වල සේවය කරන හමුදා භටයින් සඳහා සිය විශේෂඥතාව, උපරිම විද්‍යාත්මක සහ වෙනත් උපදේශන අඛණ්ඩව ලබා දෙයි.

මේ අතර, ස්වකීය ගෘහස්ත පරිභෝජනය සඳහා සහල් නිෂ්පාදනය කිරීමේ අරමුණින් එම භට පිරිස් යුධ හමුදා මූලස්ථානය වටා පිහිටි කන්දකාඩු ගොවිපල, මානික් ගොවිපල සහ ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර ප්‍රදේශය තුළ සෑම කන්නයකම වී වගා කිරීමේ කාර්යබහුල වී සිටිති. ඒවායින් සමහරක් වල අස්වැන්න නෙලාගෙන ඇති අතර එම සහල් වර්ග භටයින්ට හමුදා සේවා වනිතා ඒකකය විසින් පවත්වාගෙන යන සුභසාධන සාප්පු වලින් මිලදී ගත හැකිය. රසායනික හා පළිබෝධනාශක නොමැතිව එම කෙත්වල හොඳම තත්ත්වයේ වී ප්‍රභේද වගා කෙරේ.

එසේම, ඩීඒඑල් හි විශාල පශු සම්පත් ව්‍යාපෘතියක් වන කුකුළු ගොවිතැන දැන් පුළුල් වී ඇති අතර කඳකඩ, ගල්කන්ද, නිරවිය සහ බලල්ල යන යුද හමුදාව විසින් පාලනය කරන ගොවිපල වල ස්ථර කුකුළන් 25,000 කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් බිත්තර අවශ්‍යතාවය සපුරාලීම සඳහා ඇත. ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදාව. ස්ථර කුකුළන් ව්‍යාපෘතිය 2020 මැද භාගයේදී ආරම්භ කරන ලද අතර, නියමු පියවරක් වශයෙන් කුකුළු මස් 5,000 ක් නිපදවා ඉතා ඵලදායී ව්‍යාපෘතියක් බව සනාථ කර ඇත.

කන්දකාඩු හමුදා ගොවිපල සංකීර්ණයේ ඩීඒඑල් හි කෑමට කෑමට (එම්ආර්ඊ) සලාක පැකට් නිෂ්පාදන ක්‍රියාවලිය මේ අතර නව උසකට පැමිණ ඇති අතර එහි දෛනික නිෂ්පාදනය දිනකට ඇසුරුම් 1000 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර එමඟින් රටට විශාල විදේශ විනිමය ප්‍රමාණයක් අඩු විය. ආනයන පිරිවැය. වයනය සහ විජලනය කළ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් සමන්විත එම්ආර්ඊ ඇසුරුම් සාමාන්‍යයෙන් භාවිතා කරනුයේ කැලෑ වල පුහුණුව ලබන භටයින් හෝ දුර බැහැර ප්‍රදේශ වල සේවය කරන අය විසිනි.  

කිරි පැකට් සහ කිරි මුට්ටි වැනි කිරි නිෂ්පාදන ද පුරුද්දක් ලෙස කන්දකඩේදී නිශ්පාදනය කරන අතර පාරිභෝගිකයින් අතර ජනප්‍රිය වූ හමුදා භටයින්ගේ පරිභෝජනය සඳහා සියලුම හමුදා සේවා සේවා වෙළඳසැල් අතර නිතරම බෙදා හැරේ.

ඒ ආකාරයටම යාල, පලටුපානේ පිහිටි අයඩීන් මිශ්‍ර ආහාර පිසීමේ ලුණු නිෂ්පාදනය ආරම්භ කළ යුද හමුදා ගොවිපල සඳහා දැනටමත් එස්එල්එස් සහතිකය ලැබී ඇති අතර එම පැකට් යුද හමුදා කඳවුරු අතර බෙදා හැරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදා සේවා බලකායට ලබා දී දැනට තොගයක් විකුණනු ලැබේ. තවත් සහනාධාර අයිතමයක් ලෙස යුද හමුදා සාමාජිකයින්ට අවම මිලකට.

එසේම, යුද්ධ හමුදාධිපතිතුමන් විසින් ආරම්භ කරන ලද ‘තුරුමිතු නව රටක්’ හරිත මෙහෙයුමට සමගාමීව යුද්ධ හමුදාවේ වන වගා කිරීමේ භූමිකාවන් මේ වන විටත් සාර්‍ථක බව ඔප්පු වී ඇති අතර විල්පත්තු වන රක්ෂිත කලාපය ඇතුළු රට පුරා ජාතික රුක් රෝපණ ව්‍යාපාර සඳහා දායක වී ඇත. වර්ෂාපතනය සාපේක්ෂව අඩු වන නැගෙනහිර, උතුරු සහ උතුරු මැද පළාත්වලට එය බලපෑමක් කර ඇත.

ජාතියේ නවතම එකතු කිරීම වන යුද හමුදාවේ කාබොනික් කොම්පොස්ට් පොහොර නිෂ්පාදන ක්‍රියාවලිය සඳහා දැන් බහුලව භාවිතා වන පසට නයිට්‍රජන් ප්‍රජනනය කිරීම සඳහා අවශ්‍ය විවිධ දුර්ලභ ශාකසාර medicineෂධ පැළෑටි සහ ග්ලයිඩිසිරියා පැලෑටි වගා කිරීම ද හමුදාවේ කෘෂි වනජීවී භූමිකාවන් ආවරණය කරයි. ජනාධිපති නියෝගයක් මත රජයේ ව්‍යාපෘති ගොඩනැගීම. 2021 මහ කන්නයේ දී භාවිතා කිරීම සඳහා දිවයින පුරා පිහිටි හමුදා කඳවුරු තුළ කාබනික පොහොර මෙට්‍රික් ටොන් 2500 ක් නිෂ්පාදනය කිරීමේ ක්‍රියාවලිය යුද හමුදාව විසින් ආරම්භ කර ඇති අතර එමඟින් නිෂ්පාදනය කරන පොහොර සාම්පල වල ගුණාත්මකභාවය තහවුරු කිරීම සඳහා කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවට භාර දෙනු ලැබීය.

මී මැසි මීපැණි නිෂ්පාදනය සඳහා වූ මීමැසි පාලනය කිරීමේ ව්‍යාපෘති මගින් ද ආකර්ෂණීය ප්‍රතිඵල ලැබී ඇති අතර මීමැසි පාලන යෝජනා ක්‍රම සඳහා දේශගුණික තත්ත්වයන් යෝග්‍ය වන අනෙකුත් ප්‍රදේශවලට එය ව්‍යාප්ත කෙරේ. ඉදිරි මහ කන්නයේ දී යුද හමුදාව විසින් කළමනාකරණය කරන ගොවිපල තුළ මුරුංගා, වුඩ් ඇපල්, දෙහි, සියඹලා පැළ 35,000 ක් පමණ වගා කිරීමට ද ඩීඒඑල් සැලසුම් කර ඇත. 

ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානී සහ යුද හමුදාපති ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා විසින් දෙන ලද තිරසාර මාර්ගෝපදේශන සහිත ඩීඒඑල් විසින් ආනයන සඳහා වන පිරිවැය අවම කිරීම, ස්වයං පරිභෝජනය සඳහා හැකි තාක් දුරට තමන්ගේම නිෂ්පාදන නිෂ්පාදනයක් හෝ වගා කිරීමක් හමුදාවෙන් අපේක්ෂා කරයි. අදාළ යාවත්කාලීන කරන ලද අංශ සහ නවීන තාක්‍ෂණ පිළිබඳ භට පිරිස් සඳහා දිගු කාලීන හා කෙටි කාලීන පාඨමාලා කෘෂිකර්මාන්තය හා පශු සම්පත් අධ්‍යක්ෂ බ්‍රිගේඩියර් අරෝෂ රාජපක්ෂගේ දැඩි අධීක්ෂණය යටතේ ප්‍රතිඵල පදනම් කරගත් එම ආකර්ෂණීය ව්‍යාපෘති ඉදිරියට ගෙන යාමට කැපවී සිටී. නිත්‍ය බලඇණි 1 ක සහ ස්වේච්ඡා බලඇණි 3 ක එහි කැපවූ භටයින්.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.