සාධාරණ වෙළඳාම සඳහා ප්‍රමිතීන් හරහා කුළුබඩු වෙළඳපොළවල් රසවත් කිරීම

Codex Alimentarius ආහාර ප්‍රමිතීන් පාරිභෝගික විශ්වාසය ඉහළ නංවන අතර ගොවීන්ට සහ නිෂ්පාදකයින්ට විවෘත වෙළඳපොළවල් වැඩි කරයි

කුළුබඩු අපගේ භාෂාවන්, ප්‍රියතම ගීත හෝ ක්‍රීඩා කණ්ඩායම් මෙන්ම අපගේ සංස්කෘතික අනන්‍යතාවයේ කොටසකි. නමුත් අපේ දේශීය වෙළෙඳපොළෙන් අප මිලදී ගන්නා කුඩා කුළුබඩු වල හානිකර පළිබෝධනාශක හෝ වෙනත් අපවිත්‍ර ද්‍රව්‍ය අඩංගු නොවන බව වර්තමාන පාරිභෝගිකයින්ට කෙතරම් විශ්වාස කළ හැකිද? තවද මෙම රස වර්ග වගා කරන ගොවීන්ට යහපත් ජීවනෝපායක් උපයා ගැනීම සඳහා ගෝලීය වෙළඳ පද්ධතිය තුළ සැරිසැරීමට හැක්කේ කෙසේද?

Codex Alimentarius Commission විසින් මෙම මාසයේ විසඳනු ලබන ගැටළු කිහිපයකි. Codex Alimentarius හෙවත් “ආහාර සංග්‍රහය” (Food Code) හි සම්පාදනය කර ඇති ගෝලීය ආහාර ප්‍රමිතීන් අධීක්ෂණය කරන මෙම කොමිසම, බහුලව භාවිතා වන කුළුබඩු සහ සූපශාස්ත්‍ර ඖෂධ පැළෑටි කිහිපයක් පිළිබඳ නව ප්‍රමිතීන් අනුගමනය කරයි: ඔෙරගනයෝ, වියළි ඉඟුරු, කරාබු නැටි සහ බැසිල් ඒ අතර වේ.

පළිබෝධනාශක මට්ටම් මෙන්ම , නිෂ්පාදනයේ විවිධ අවස්ථා වලදී කුළුබඩු වලට රිංගා ගත හැකි සැල්මොනෙල්ලා සහ බැසිලස් සෙරියස්  (Bacillus cereus) වැනි ක්ෂුද්‍රජීවී අපවිත්‍ර ද්‍රව්‍ය කෙරෙහි ද නිර්ණායක අවධානය යොමු කරයි.

මේ වන විට, වියළි කළු, සුදු සහ කොළ ගම්මිරිස්, දුරු සහ වියළි සුදුළූණු ඇතුළු කුළුබඩු සහ සූපශාස්ත්‍ර ඖෂධ පැළෑටි ගණනාවක් සඳහා ආරක්ෂාව සහ තත්ත්ව ප්‍රමිතීන් සකස් කර ඇත. කුළුබඩු සහ සූපශාස්ත්‍ර ඖෂධ පැළෑටි පිළිබඳ කෝඩෙක්ස් කමිටුව (Codex Committee CCSCH) හඳුනාගෙන ඇති කුළු බඩු සහ සූපශාස්ත්‍ර ඖෂධ පැළෑටි 116 ආවරණය කිරීමට තව ටිකක් කල් ගතවනු ඇත.

නමුත් ක්‍රියාවලියේ සැබෑ වැදගත්කම පවතින්නේ විවිධ ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන්ට අනුකූලව පිළිවෙළක් ගෙන ඒම සහ කුළුබඩු වගා කරන්නන්ට ඔවුන්ගේ ගුණාත්මක නිෂ්පාදන සඳහා සාධාරණ මිලක් ලබා ගත හැකි වෙළඳපළ වෙත ප්‍රවේශ වීමට හැකිවීමයි.

කෝඩෙක්ස් ප්‍රමිතීන් වැදගත් වන්නේ ඒවා විවිධ ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන් පෙළගැස්වීමට උපකාර වන නිසාත්, කුළුබඩු වගා කරන්නන්ට පැහැදිලි බවක් ලබා දෙමින් ඔවුන්ට සාධාරණ මිල ගණන් ලබා ගත හැකි වෙළඳපල වෙත ප්‍රවේශ වීමට හැකි වන නිසාත් ය

බොහෝ කුළුබඩු අපගේ පිඟාන වෙත ඔවුන්ගේ ගමන ආරම්භ කරන්නේ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල කුඩා ගොවිපළවල් වලිනි. ඒවා පෙරීම සහ සමහර විට රෝග කාරක ඉවත් කිරීම සඳහා ප්‍රකිරණය වැනි ක්‍රමවල විවිධ අදියරයන් හරහා ගමන් කරයි.

පාරිභෝගිකයා සැනසීමට මෙන්ම, කුළුබඩු සඳහා ප්‍රමිති සැකසීමේ ක්‍රියාවලිය වගාකරුවන්ට වැදගත් ලාභාංශයක් ලබා දෙනු ඇතැයි CCSCH හි සභාපති ඉන්දියාවේ සුදර්ශන් පවසයි. එය “මෙම නිෂ්පාදනවල කුඩා නිෂ්පාදකයින්ට විශ්වාසය ලබා දෙන අතර වෙළඳපළ ප්‍රවේශය සඳහා පහසුකම් සපයනු ඇත, විශේෂයෙන්, සියලුම කලාපවල සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් කිහිපයකට.”

ප්‍රමිති: වෙළඳාම සඳහා යතුරක්

කෝඩෙක්ස් කුළුබඩු ප්‍රමිති කමිටුවේ ගාමක බලවේගයක් සහ සත්කාරක රටක් වූ ඉන්දියාව 2020-2021 දී ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 3.6කට වඩා වැඩි වටිනාකමකින් යුත් කුළුබඩු අපනයනය කර ඇත. ලබන වසරේ වටිනාකම ඩොලර් බිලියන 5 දක්වා වැඩි කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බව ඉන්දීය නිලධාරීහු පවසති.

අනෙකුත් රටවල් ද සිය කුළුබඩු අපනයනය ඉහළ නැංවීමේ විශාල විභවයක් දකියි. “නයිජීරියාවේ කුළුබඩු කර්මාන්තය, භාවිතයට නොගත් රන් ආකරයක්” යනුවෙන් එරට මාධ්‍යවල මෑත කාලීන එක් ලිපියක සිරස්තලය ප්‍රකාශ කළේය.

එහෙත් ගෝලීය වශයෙන් පිළිගත් ප්‍රමිතීන් තිරසාර වෙළෙඳ ව්‍යාප්තිය සඳහා වූ අපේක්ෂාවන් සඳහා තීරණාත්මක වේ. ඔවුන් නොමැතිව, කුළුබඩු වගා කරන්නන් බොහෝ විට තම තොග අපනයනය සඳහා ප්‍රතික්ෂේප කරන විට සහ අඩු ඉල්ලුමක් ඇති වෙලඳපොළවල් සඳහා පොරබැදීමට සිදු වූ විට පාඩු අත්විඳිය හැකිය.

කෝඩෙක්ස් ප්‍රමිතීන්ට අනුගත වීම “වර්තමාන දැනුම සහ වර්තමාන භාවිතයන් පිළිබිඹු කිරීම සඳහා” කර්මාන්තයට මග පෙන්වන ආහාර සුරක්ෂිතතා නිලධාරීන් සහ විශේෂඥයින් විසින් සකස් කරන ලද “මාර්ගෝපදේශ හෝ පුහුණු ලේඛන යාවත්කාලීන කිරීම” ඇතුළත් වේ.

ඉන්දියාවේ සමහර කුළුබඩු වගා කරන්නන් කෘෂිකාර්මික යෙදවුම් වඩාත් විචක්ෂණශීලීව භාවිතා කිරීමට සහ ජාත්‍යන්තර සම්මතයන්ට අනුකූලව පළිබෝධනාශක භාවිතය පවත්වා ගැනීමට උපකාර කිරීම සඳහා FAO සහ අනෙකුත් ජාත්‍යන්තර සංවිධානවල සහාය ඇතිව පුහුණුව ලබා ඇත. එමඟින් ඔවුන්ට අස්වැන්න වැඩි කළ හැකි නමුත් ප්‍රමුඛ වෙළඳපොළට අපනයනය කිරීමේ අවස්ථාවන් කඩාකප්පල් කළ හැකි රසායනික ද්‍රව්‍යවලට යොමු වීමට වඩා ප්‍රමිතීන්ට ගරු කරයි.

Codex Alimentarius හි මෙහෙවර වන්නේ පාරිභෝගිකයින්ගේ සෞඛ්‍යය ආරක්ෂා කිරීම සහ ආහාර වෙළඳාමේ සාධාරණ භාවිතයන් සහතික කිරීම, රටවල ආර්ථිකයන් සහ ගොවීන්ගේ ජීවනෝපායන් නංවාලීමයි. 

CCSCH යනු කෝඩෙක්ස් යටතේ මෑතකදී පිහිටුවන ලද භාණ්ඩ කමිටුව වන අතර, එහි මෙහෙවර පාරිභෝගිකයින්ගේ සෞඛ්‍යය ආරක්ෂා කිරීම සහ ආහාර වෙළඳාමේ සාධාරණ භාවිතයන් සහතික කිරීම, රටවල ආර්ථිකයන් සහ ගොවීන්ගේ ජීවනෝපායන් නංවාලීමයි.

කෝඩෙක්ස් අලිමෙන්ටේරියස් කොමිෂන් සභාවම 1963 දක්වා දිව යයි. එහි ප්‍රමිතීන්ට පදනම් වූ විද්‍යාත්මක උපදෙස් සැපයීම සඳහා FAO සහ ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය එක්ව කටයුතු කරයි.

තීරනාත්මක ලෙස, වෙළඳ දෘෂ්ටිකෝණයකින්, ලෝක වෙළඳ සංවිධානය විසින් එහි තීන්දු වලදී කෝඩෙක්ස් ප්රමිතීන් මිණුම් සලකුණු ලෙස පිළිගනු ලැබේ. “රටකට ප්‍රමිතීන්ට අභියෝග කිරීමට අවශ්‍ය නම්, එය විද්‍යාව මත පදනම්ව එය කළ යුතුය” යනුවෙන් කෝඩෙක්ස් ලේකම් කාර්යාලයේ ආහාර ප්‍රමිති නිලධාරියෙකු වන පැට්‍රික් සෙකිටොලෙකෝ පවසයි.

අපගේ ආහාර නිෂ්පාදනය කරන, බෙදාහරින සහ පරිභෝජනය කරන ආකාරය පරිවර්තනය කිරීමට රටවලට උපකාර කිරීම සඳහා FAO විසින් ක්‍රියාමාර්ග රාශියක් ක්‍රියාත්මක කරන බැවින් කෝඩෙක්ස් කොමිසමේ වැදගත්කම වර්ධනය වෙමින් පවතී.

මෙම නවතම කුළුබඩු ප්‍රමිතීන් සමඟින්, තවත් ගොවීන් මෙන්ම පාරිභෝගිකයින්ද, සහතික කිරීම සහ වෙළඳ ක්ෂේත්‍රය සමතලා කිරීමේ කෝඩෙක්ස් හි භූමිකාවෙන් ප්‍රතිලාභ ලබනු ඇත.

fao

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.