අරාබි කලාපයේ කුසගින්න තවදුරටත් නරක අතට

අරාබි කලාපයේ කුසගින්න අඛණ්ඩව ඉහළ යමින් පවතින බව එක්සත් ජාතීන්ගේ ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද නව වාර්තාවක් පවසයි. 

පසුගිය 16 වැනිදා නිකුත් කරන ලද Near East and North Africa Regional Overview of Food Security and Nutrition නම් වාර්තාව පෙන්නුම් කරන්නේ, දිග්ගැස්සුනු අර්බුද, සමාජ නොසන්සුන්තා සහ ගැටුම් වැනි බහුවිධ කම්පන සහ ආතතීන්ට නිරාවරණය වීම නිසා 2020 දී කලාපයේ කුසගින්නෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින්ගේ සංඛ්‍යාව මිලියන 69 දක්වා ළඟා වූ බවයි.

දරිද්‍රතාවය, අසමානතාවය, දේශගුණික විපර්යාස, හිඟ ස්වභාවික සම්පත් සහ මෑත කාලීන COVID-19 වසංගතය හා සම්බන්ධ ආර්ථික ප්‍රතිවිපාක ද මෙම තත්ත්වය තීව්‍රර කිරීමට තවදුරටත් බලපෑම් කර ඇත.

වාර්තාවට අනුව, මිලියන 141 ක ජනතාවක් නියෝජනය කරන කලාපයේ ජනගහනයෙන් තුනෙන් එකකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් 2020 දී මධ්‍යස්ථ හෝ දැඩි ආහාර අනාරක්ෂිත භාවයකට මුහුණ දුන් අතර එය පෙර වසරට වඩා මිලියන 10 කට වඩා වැඩි වීමකි.

ගැටුම්වලින් පීඩාවට පත් රටවල සහ ප්‍රදේශවල ආසන්න වශයෙන් මිලියන 53.4ක ජනතාවක් සාගින්නෙන් පෙළෙන අතර, කලාපයේ සාගින්න ඇතිවීමට ප්‍රධානතම හේතුවක් ලෙස ගැටුම් දිගටම පවතින බව FAO හි සහකාර අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් සහ ආසන්න නැගෙනහිර සහ උතුරු අප්‍රිකාව සඳහා කලාපීය නියෝජිත අබ්දුල්හකිම් එල්වාවර් පැවසීය.

“මේ වසරේ තත්වයේ දෘශ්‍යමාන දියුණුවක් නොතිබිය හැකිය” Elwaer වැඩිදුරටත් පැවසීය.

නැගෙනහිර සහ උතුරු අප්‍රිකාවේ ආහාර සුරක්ෂිතතාව සහ පෝෂණය පිළිබඳ කලාපීය දළ විශ්ලේෂණය අනුව COVID-19 වසංගතයට පෙර පවා, අරාබි කලාපය කුසගින්න සහ පෝෂණය හා සම්බන්ධ තිරසර සංවර්ධනය සඳහා වන ඉලක්ක සපුරාලීමට මාවතේ නොසිටි බව අනතුරු අඟවයි. 

COVID-19 වසංගතයේ බලපෑම තවමත් පෝෂණ දර්ශක මත සම්පූර්ණයෙන් පිළිබිඹු වී නැත, නමුත් නරක අතට හැරෙන ආහාර සුරක්ෂිතතා තත්ත්වය පෙන්නුම් කරන්නේ වැඩි දෙනෙකුට සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් ලබා ගැනීමේ ගැටලුවක් ඇති බවත්, එය ඔවුන්ගේ පෝෂණ තත්ත්වයට අහිතකර ලෙස බලපාන බවත්ය. 

අඩු සහ අධික පෝෂණයේ සහජීවනය අරාබි කලාපයේ බොහෝ පවුල්, ප්‍රජාවන් සහ රටවලට උර දීමට සිදුවන ද්විත්ව බරකි. (විශේෂයෙන් වයස අවුරුදු පහට අඩු ළමයින් සඳහා) 2020 දී වයස අවුරුදු පහට අඩු දරුවන්ගෙන් සියයට 20.5ක් කුරු දරුවන් බව වාර්තා විය.

“පසුගිය දශක දෙක තුළ ළමා මන්දපෝෂණය අවම කිරීමේ යම් ප්‍රගතියක් දක්නට ලැබුණද එය තවමත් කනස්සල්ලට කරුණක් වේ. විශේෂයෙන්ම අඩු ආදායම්ලාභී රටවල තත්ත්වය කණස්සල්ලක් ඇති කරයි” Elwaer අවධාරණය කළේය. 

“ළමා වියේ අධික බර කලාපය තුළ ඉහළ මහජන සෞඛ්‍ය ගැටලුවක් ලෙස පවතින අතර එය ගෝලීය සාමාන්‍ය සියයට 5.7 ඉක්මවන අතර අපගේ කලාපයේ 10.7 දක්වා ළඟා වෙමින් පවතී” යනුවෙන් ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය. 

අරාබි කලාපය ළමා මන්දපෝෂණය සමඟ පමණක් නොව වැඩිහිටි තරබාරුකම සමඟ ද පොරබදමින් සිටින බව Elwaer අවධාරණය කළේය. වැඩිහිටියන් අතර තරබාරුකමේ ව්‍යාප්තිය 2000 සිට කලාපයේ ක්‍රමයෙන් වැඩිවෙමින් පවතින අතර 2020 දී සියයට 28.8 දක්වා ළඟා විය, එය ගෝලීය සාමාන්‍ය සියයට 13.1 ට වඩා දෙගුණයකටත් වඩා වැඩි වන අතර උතුරු ඇමරිකාවට පසුව ලෝකයේ තුන්වන තරබාරු බව මෙම කලාපය ශ්‍රේණිගත කරයි. (ඕස්ට්‍රේලියාව 37%ක් සහ නවසීලන්තය සියයට 30.7ක්)

කුසගින්නෙන් හා මන්දපෝෂණයෙන් තොර කලාපයක් කරා ගොඩනැංවීම

ඉහත දක්වන ලද වාර්තාව අරාබි කලාපයේ කුසගින්න සහ මන්දපෝෂණය පිටුපස ඇති අන්තර් සම්බන්ධිත සහ බහුවිධ හේතූන් පිළිබඳව ආලෝකය විහිදුවයි. එය වඩාත් ඇතුළත්, කාර්යක්ෂම සහ ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව ඇති කෘෂි ආහාර පද්ධති සඳහා අපට මඟ පෙන්විය හැකි ප්‍රතිපත්ති හඳුනා ගැනීම සඳහා කැඳවුම් කරන අතර නිෂ්පාදනයේ සිට පරිභෝජනය දක්වා තිරසාර කෘෂි ආහාර පද්ධති සඳහා අඩිතාලම දැමීම ද දිරිමත් කරයි. 

තිරසාර කෘෂි ආහාර පද්ධති (sustainable agri-food systems) මඟින් අනාගත පරම්පරාවන් සඳහා අඛණ්ඩව නිෂ්පාදනය කිරීමට පෘථිවියේ හැකියාවට බාධාවක් නොවන පරිදි සෑම කෙනෙකුටම ආහාර සුරක්ෂිතතාව සහ පෝෂණය ලබා දිය හැකි අතර සියලු මිනිසුන් සඳහා ප්‍රමාණවත් ආහාර සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර සඳහා වසර පුරා ප්‍රවේශය ලබා දේ. 

සංස්කාරක සටහන:
වාර්තාවේ ඉදිරිපත් කර ඇති දත්ත සහ විශ්ලේෂණයන් අරාබි රාජ්‍යයන් වෙත යොමු කරයි: ඇල්ජීරියාව; බහරේන්; කොමරෝස්; ජිබුටි; ඊජිප්තුව; ඉරාකය; ජෝර්දානය; කුවේට්; ලෙබනනය; ලිබියාව; මොරිටේනියාව; මොරොක්කෝව; ඕමානය; කටාර්; සවුදි අරාබිය; සෝමාලියාව; සුඩානය; සිරියානු අරාබි ජනරජය; ටියුනීසියාව; එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය; යේමනය, මෙන්ම පලස්තීනය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.