කඳුකර ප්‍රජාවන්ට සෞභාග්‍යය උදාකරන තිරසර සංචාරක ව්‍යාපාරය

2021 ජාත්‍යන්තර කඳුකර දිනය වෙනුවෙනි

2021 ජාත්‍යන්තර කඳුකර දින සැමරුමකදී එක්සත් ජාතීන්ගේ ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය (FAO) සහ UNWTO විසින් දියත් කරන ලද නව වාර්තාවකට අනුව කඳුකර ප්‍රදේශවල ජීවනෝපායන්, දරිද්‍රතාවය පිටුදැකීම සහ පාරිසරික සංරක්ෂණය ඉහළ නැංවීම සඳහා තිරසාර සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. සිදුවීම.

කඳුකර සංචාරක ව්‍යාපාරය – FAO, කඳුකර හවුල්කාරිත්ව ලේකම් කාර්යාලය සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ ලෝක සංචාරක සංවිධානය (UNWTO) විසින් ඒකාබද්ධව සංවර්ධනය කරන ලද වඩාත් තිරසාර මාවතක් කරා, කඳුකර ප්‍රදේශවල තිරසාර සංවර්ධනය සඳහා සංචාරක ව්‍යාපාරයේ කාර්යභාරය ඉස්මතු කරයි. ප්‍රකාශනය ලොව පුරා නවෝත්පාදන, හොඳම භාවිතයන් සහ මුලපිරීම් පිළිබඳ උදාහරණ මෙන්ම තිරසාර කඳුකර සංචාරක ව්‍යාපාරය සඳහා වඩා හොඳින් ගොඩ නැගීමේ සන්දර්භය තුළ ප්‍රායෝගික මාර්ගෝපදේශ සහ නිර්දේශ ඇතුළත් වේ. 

“බොහෝ කඳුකර ප්‍රජාවන්ට, සංචාරක ව්‍යාපාරය ඔවුන්ගේ ජීවනෝපාය වේ,” FAO අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් QU Dongyu උත්සවයේදී අවධාරණය කළේය. “තිරසාර පරිසර සංචාරක ව්‍යාපාරය, කෘෂි සංචාරක සහ සුවතා සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම මගින් නව රැකියා උත්පාදනයට, ආදායම් විවිධාංගීකරණය කිරීමට, ශක්තිමත් ක්ෂුද්‍ර ආර්ථිකයන් ගොඩනැගීමට සහ දේශීය නිෂ්පාදන හා සේවා වලින් ජන ශුන්‍ය ප්‍රදේශ පුනර්ජීවනය කිරීමට උපකාරී වේ” යනුවෙන් ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය. පරිසර පද්ධති සහ “කඳුකර ප්‍රජාවන්ගේ ප්‍රයෝජනය, ගෝලීය යහපැවැත්ම සහ ග්‍රහලෝකයේ සෞඛ්‍යය සඳහා කඳුකර සංචාරක ව්‍යාපාරය නැවත සිතා බලා ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීම.”

“කඳුකර ප්‍රදේශවල සමාජ-ආර්ථික සංවර්ධනයේ වැදගත් ධාවකයක් ලෙස තිරසාර සංචාරක ව්‍යාපාරයට සේවය කළ හැකිය. හොඳින් කළමනාකරණය කරන ලද, ප්‍රජා පාදක සංචාරක ව්‍යාපාරය ගෘහස්ථ ආදායම් වැඩි කරයි සහ විවිධාංගීකරණය කරයි, රැකියා සහ ජීවනෝපාය අවස්ථා වැඩි කරයි, සාම්ප්‍රදායික පද්ධතිවලට සහාය වේ, ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව ගොඩනඟයි සහ භූ දර්ශන හරහා ස්වභාවික හා සංස්කෘතික උරුමයන් සංරක්ෂණය කිරීමට සහ ප්‍රවර්ධනය කිරීමට උපකාරී වේ, ”UNWTO මහලේකම් Zurab Pololikashvili පැවසීය.

2021 ජාත්‍යන්තර කඳුකර දිනයේ තේමාව

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය දෙසැම්බර් 11 ජාත්‍යන්තර කඳුකර දිනය ලෙස නම් කර ඇති අතර, එහි සම්බන්ධීකරණයේ ප්‍රධාන ආයතනය ලෙස FAO වේ. සෑම වසරකම සමරනු ලබන, එය කඳුකරයේ ජීවිතයට ඇති වැදගත්කම පිළිබඳව දැනුවත් කිරීම, කඳු සංවර්ධනයේ අවස්ථා සහ බාධාවන් ඉස්මතු කිරීම සහ ලොව පුරා කඳුකර ජනයාට සහ පරිසරයට ධනාත්මක වෙනසක් ගෙන එන සන්ධාන ගොඩනඟයි. 

ගෝලීය සංචාරක ව්‍යාපාරයෙන් සියයට 15-20ක් පමණ ආකර්ෂණය වන කඳුකර ගමනාන්තයන් සමඟින්, 2021 ජාත්‍යන්තර කඳුකර දිනයේ තිරසාර කඳුකර සංචාරක තේමාව කඳුකරයේ සහ කඳුකර ජනතාවගේ ස්වභාවික හා සංස්කෘතික උරුමයන් අගය කිරීම, තිරසාර ආහාර පද්ධති ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ කඳුකර පරිසර පද්ධති සහ ඔවුන්ගේ පරිසර පද්ධති ආරක්ෂා කිරීමේ අංශයේ කාර්යභාරය හඳුනා ගනී. ජෛව විවිධත්වය.

වසරේ තේමාව COVID-19 වසංගතයේ බලපෑම් කෙරෙහි ද අවධානය යොමු කරයි, සහ කඳුකර සංචාරක ව්‍යාපාරය හරිත හා වඩා තිරසාර සහ ඇතුළත් වන ආකාරයෙන් නැවත ගොඩනැගීමට අවස්ථාවක් විය හැකි ආකාරය. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ප්‍රජා සවිබල ගැන්වීම සහතික කිරීම, කඳුකරයේ සංචාරක ව්‍යාපාරයේ බලපෑම ඵලදායී ලෙස මැන බැලීම, සම්පත් හා අපද්‍රව්‍ය ඵලදායී ලෙස කළමනාකරණය කිරීම සහ ගමනාන්තයන් සඳහා රැගෙන යා හැකි ධාරිතාව නිර්වචනය කිරීමයි.

ඒකාබද්ධ උත්සාහයක්

අද දින ඉහළ මට්ටමේ ජාත්‍යන්තර කඳුකර දින උත්සවය FAO අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් QU Dongyu සහ UNWTO මහලේකම් Zurab Pololikashvili විසින් විවෘත කරන ලදී. අනෙකුත් සහභාගී වූවන් අතර ඇන්ඩෝරා විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය Maria Ubach, ක්‍රිස්ටීන් බුලියර්ඩ්-මාබච්, ස්විට්සර්ලන්ත පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී, ජාතික කවුන්සිලයේ සාමාජික සහ කඳුකර කලාප සඳහා ස්විට්සර්ලන්ත සංගමයේ සභාපති, Roberto Natali, පූර්ණ බලතල අමාත්‍ය සහ ඉතාලි අමාත්‍යාංශයේ සංවර්ධන සහයෝගීතා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් විදේශ කටයුතු පිළිබඳ, Maria Anthonette Velasco-Allones, පිලිපීනයේ සංචාරක ප්‍රවර්ධන මණ්ඩලයේ ප්‍රධාන මෙහෙයුම් නිලධාරී සහ කඳු නගින්නෙකු වන Reinhold Messner. FAO හි නියෝජ්‍ය අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් Maria Helena Semedo අවසාන අදහස් දැක්වීම සිදු කළාය. ස්ටෙලා ජීන් – ඉතාලි-හයිටි විලාසිතා නිර්මාණ ශිල්පිනියක් වන මවුන්ටන් පාර්ට්නර්ෂිප් සුහද තානාපතිනිය ලෙස පත් කරනු ලැබුවේ කිර්ගිස්තානයේ කඳුකර කාන්තා ශිල්පීන් සමඟ ඇය කළ සේවය අගයමිනි. ටජිකිස්ථාන තරුණ ක්‍රියාකාරිනියක වන ඩිල්ෂොද්බෙගිම් කුස්රාවෝවා, ටජිකිස්තානයේ කඳුකරයේ පූර්ව අනතුරු ඇඟවීමේ ආපදා වැළැක්වීමේ පද්ධතිවල ඇය කළ සේවය වෙනුවෙන් යූත් මවුන්ටන් සහයෝගිතා හොඳ හිත තානාපතිනිය ලෙස නම් කරන ලදී. 

තිරසාර සංවර්ධනයට දායක වීම සඳහා කඳුකර සංචාරක ව්‍යාපාරයේ පූර්ණ හැකියාවන් උපයෝගී කර ගැනීම සඳහා සංවාදය සහ සහයෝගීතාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය මෙම උත්සවයේදී අවධාරණය කෙරිණි. එක්සත් ජාතීන්ගේ 2030 න්‍යාය පත්‍රයේ ආත්මය තුළ කඳුකර ප්‍රජාවන් ඉතිරි නොවන බව සහතික කිරීම සඳහා බොහෝ කඳුකර හවුල්කාර සාමාජිකයින් සහ UNWTO සාමාජික රටවල් කරමින් සිටින කාර්යය එය ඉස්මතු කළේය .

තිරසාර හොඳම භාවිතයන්

අධ්‍යයනයට අනුව, තිරසාර කඳුකර සංචාරක නිෂ්පාදන සහ සේවා ඉහළ බලපෑමක් ඇති සංචාරක ව්‍යාපාරයේ සිට අඩු බලපෑම්, දේශගුණයට සංවේදී ඒවා වෙත මාරු විය යුතු අතර, අද්විතීය කඳුකරයේ සංරක්ෂණය වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වන අතරම, දේශීය ප්‍රජාවන්ට ප්‍රත්‍යක්ෂ ප්‍රතිලාභ ගෙන දෙමින් නව අවස්ථා නිර්මාණය කළ යුතුය. උරුමය. හොඳ තත්ත්වයේ රැකියාවක් සහ යහපත් රැකියාවක් සපයන ඒවා ඇතුළත් විය යුතුය. එම ප්‍රකාශනය පිලිපීනයේ කෝඩිලෙරා ප්‍රදේශය ඇතුළුව ලොව පුරා ව්‍යාපෘති ඉස්මතු කරයි, එහිදී රටේ සංචාරක දෙපාර්තමේන්තුව, කඳුකර හවුල්කාරිත්ව ලේකම් කාර්යාලය සහ මන්දගාමී ආහාර සංචාරක සේවා සපයන්නන් කුඩා පරිමාණ නිෂ්පාදකයින් සමඟ සම්බන්ධ කරයි. උසස් තත්ත්වයේ කඳුකර නිෂ්පාදන සොයා ගැනීම සහ හිමාලයේ ‘ඇස්ට්‍රොස්ටේ’,

FAO සහ UNWTO
FAO සහ UNWTO එකට වැඩ කිරීමේ දිගු ඉතිහාසයක් ඇත, එය දෙපාර්ශවය අතර මෑතකාලීන අවබෝධතා ගිවිසුමක් මගින් ඉහළ නංවා ඇත. ග්‍රාමීය සංචාරක ව්‍යාපාරය, කෘෂිකාර්මික සංචාරක ව්‍යාපාරය, ස්වභාවික සංචාරක ව්‍යාපාරය, එළිමහන් ක්‍රියාකාරකම් සහ අනෙකුත් භූ දර්ශන පදනම් වූ සංචාරක ව්‍යාපාරය හරහා නවෝත්පාදන සහ ව්‍යවසායකත්වය පෝෂණය කිරීම, තිරසාර සංවර්ධනයක් ඇති කිරීම සහ ජීවනෝපායන් ශක්තිමත් කිරීම සඳහා මෙය තවදුරටත් කැපවීම තහවුරු කරයි. එය ලෝක ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානයේ ගේ රාමුව තුල සහයෝගී කටයුතු අන් අය අතර, මෙමඟින් සිදුකරනු, ගෝලීය වැදගත් කෘෂිකාර්මික උරුමයන් පද්ධති (GIAHS),  එම දුබල පරිසර පද්ධති හවුල සහ හරිත නගර වැඩසටහන.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.