අගල් ව්‍යාපෘතියට විරුද්ධ වීම නිසා වනජීවී නිලධාරීන් අමාරුවේ

  • HEC පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක අධ්‍යයනයක් කිරීමෙන් පසු විකල්ප බාධක ඉදිකිරීමට පියවර ගෙන ඇති බව DWC තහවුරු කළේය.
  • මෙවැනි විකල්ප බාධක මගින් අලි ඇතුන් ගම්වලට පැමිණීම වැළැක්විය හැකි බව DWC අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා මාධ්‍ය වෙත දන්වා තිබුණි
  • DWC නිලධාරීන් පැවසුවේ, HEC සඳහා අගල් කැපීම දිගුකාලීන හෝ ස්ථිර විසඳුමක් නොවන බවයි
  • වනජීවී සහ සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් වනජීවී සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන් හය දෙනෙකුට ස්ථාන මාරුවීම් ලබාදී තිබෙනවා
  • HEC වැළැක්වීම සඳහා අභයභූමිවල සහ රක්ෂිතවල අගල් හෑරීමට තීරණය කළේ කාගේ අවශ්‍යතාවය මතද?

අලි මිනිස් ගැටුමට සහ වන අලි වැටලීම්වලට තවමත් ස්ථීර විසඳුමක් සොයා ගැනීමට බලධාරීන්ට නොහැකි වී තිබේ. ඊට විසඳුම් සෙවීමට පැවරුණු ඇතැම් පිරිස් වල් අලි කැලෑ අලි ලෙස නම් කිරීමට යෝජනා කළහ. සමහරු විදුලි වැටවල් හදන්න වෙන් කරපු සල්ලි හොරකම් කළා. එහෙත් HEC නොවිසඳී පවතී. 


කලින් කලට විසඳුම් යෝජනා කරන ලදී; ඒවායින් සමහරක් අතිවිශාල වියදම් දැරීමට සිදු විය. මෙම ව්‍යාපෘති හරහා ලාභ ඉපැයූ පුද්ගලයින් වැඩි ලාභයක් ලබා ගැනීම සඳහා බොහෝ විට නව ව්‍යාපෘති හඳුන්වා දෙන ලදී. එහෙත් HEC වෙත යොමු නොවීය. වනජීවී සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ (DWC) අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් චන්දන සූරියබණ්ඩාර විසින් HEC ඇමතීමට නව ව්‍යාපෘතියක් ආරම්භ කර ඇති බව පසුගියදා වාර්තා විය. එම ව්‍යාපෘතියට අලි වැට අසල විකල්ප බාධක ඉදිකිරීම සම්බන්ධ වූ අතර එය HEC බහුලව දක්නට ලැබුණි. HECs පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක අධ්‍යයනයක් කිරීමෙන් පසු විකල්ප බාධක ඉදිකිරීමට පියවර ගෙන ඇති බව DWC තහවුරු කළේය. 


විදුලි වැටවලට අමතරව අගල් හෑරීම සහ එල්ලෙන විදුලි වැට ඉදිකිරීම එවැනි විකල්ප විය. මෙවැනි විකල්ප බාධක මගින් අලි ඇතුන් ගම්වලට පැමිණීම වැළැක්විය හැකි බව DWC අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා මාධ්‍ය වෙත දන්වා තිබුණි. විකල්ප බාධක ඉදිකිරීම දැනටමත් ආරම්භ කර ඇත. DWC දත්තවලට අනුව වත්මන් විදුලි වැටක දිග කිලෝමීටර් 4500 ක් වන අතර කිලෝමීටර් 1500 ක දුරකින් යුත් තවත් වැටක් ඉදිකිරීම ලබන වසරේ සැලසුම් කර ඇත.
තෝරාගත් ආරක්ෂිත ප්‍රදේශයන්හි අගල් කැපීම දැනටමත් ආරම්භ කර ඇත. ඕනෑම රක්ෂිත ප්‍රදේශයක සංවර්ධන කටයුත්තක් සිදුකළ යුතු ආකාරය වනසත්ව හා වෘක්ෂලතා ආඥාපනතේ පැහැදිලිව දක්වා තිබෙනවා. වනසත්ව හා වෘක්ෂලතා ආඥාපනතට පටහැනිව අනවසරයෙන් අගල් කපා පස් අලෙවි කරන සංවිධානාත්මක ජාවාරමක් පිළිබඳව පසුගියදා වාර්තා විය. 

සෑම නිලධාරියෙකුම වසර දෙකකට පසු ස්ථාන මාරුවීම් ලබා දෙන අතර ස්ථාන මාරුවීම් කමිටුව හරහා ස්ථාන මාරුවීම් ලබා දෙනු ලැබේ. අගල් හෑරීමට විරුද්ධ වූවා නම් විනය පරීක්ෂණයක් පවත්වා විනය ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට ඉඩ තිබුණි. අගල් කිසිදු ගැටළුවක් නොවන බව දෙපාර්තමේන්තුව සොයා ගන්නේ නම්, අපි අවසර ලබා දෙන්නෙමු. EIA අවශ්‍ය නොවේ

– චන්දන සූරියබණ්ඩාර DWC අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්


එහි පළමු අදියර උඩවලව රක්ෂිතයෙන් දැකගත හැකිය. පසුගියදා රක්ෂිත මායිම්වල විශාල අගලක් දක්නට ලැබුණා. උඩවලව ජාතික වනෝද්‍යානයට නුදුරින් තණමල්විල පාර අයිනේ මෙම අගල ඉදි කෙරේ. DWC නිලධාරීන් පැවසුවේ මෙම අගල් ගම්මානවලට අලි වැටලීම් වළක්වන නමුත් එය තාවකාලික විසඳුමක් පමණක් ලබා දුන් බවයි. අලි වැටලීම් අවම කිරීම සඳහා ඉසෙඩ් ඩී ඇළ ඇතුළු ඇළ මාර්ග ඉදිකර ජලය පුරවා තිබුණද මාදුරුඔය රක්ෂිතයේ වන අලි තවමත් ගම්බිම්වලට බසිති. DWC නිලධාරීන් පැවසුවේ, HEC සඳහා අගල් කැපීම දිගුකාලීන හෝ ස්ථිර විසඳුමක් නොවන බවයි.


අගල් පිරිසිදු කිරීම සහ පස් ඉවත් කිරීම දීර්ඝ කාලයක් අඛණ්ඩව සිදු කිරීමට නියමිත බැවින් දිගුකාලීන ප්‍රතිලාභ ලැබෙන්නේ අගල් කැණීමේ කොන්ත්‍රාත්කරුවන්ට පමණි. වන සත්ත්ව හා වෘක්ෂලතා ආඥාපනතේ පිරිවිතරයන්ට අනුකූලව රක්ෂිතයක් ක්‍රියාත්මක වේ. මෙම ආඥාපනත මගින් වනජීවී ආරක්‍ෂිත ප්‍රදේශ ප්‍රකාශයට පත් කරන අතර එම ප්‍රදේශවල ශාක හා සත්ත්ව විශේෂ සහ ඕනෑම රක්ෂිතයක සීමාවෙන් පිටත සැතපුම් දෙකක අරය තුළ තෝරාගත් වෘක්ෂලතා සහ සත්ත්ව විශේෂ යන දෙකම ආරක්ෂා කරයි. වෘක්ෂලතා හා සත්ත්ව ආඥාපනත මගින් ආරක්ෂා කර ඇති අන්තර්ගතය ආඥාපනතේ පැහැදිලිව දක්වා ඇත.


වනජීවී ආරක්ෂිත ප්රදේශ වර්ග දෙකක් තිබේ; ජාතික රක්ෂිත සහ අභයභූමි. ජාතික සංචිත තවත් කාණ්ඩ පහකට බෙදා ඇත. රක්ෂිත සීමාවේ සිට සැතපුම් එකක අරයක් තුළ කිසිදු සංවර්ධන කටයුත්තක් සිදු කළ නොහැක්කේ ඒවා නීතිවිරෝධී ලෙස නම් කර ඇති බැවිනි. එවැනි ක්‍රියාකාරකමක් සිදු කිරීමට අවශ්‍ය නම් පාරිසරික බලපෑම් තක්සේරු (EIA) වාර්තාවක් ලබා ගත යුතුය. පාරිසරික බලපෑම් ඇගයීම් වාර්තාව නොමැතිව කිසිදු සංවර්ධන කටයුත්තක් සිදුකිරීමට ආඥාපනත ඉඩ නොදේ. ජාතික රක්ෂිතයක සිට සැතපුම් දෙකක අරයෙන් පිටත කිසිදු ප්‍රදේශයක සංවර්ධන කටයුත්තක් සිදු කළ නොහැක. අභයභූමි මායිමක ඕනෑම සංවර්ධන කටයුත්තක් පාරිසරික බලපෑම් තක්සේරු වාර්තාවක් ලබා ගැනීමෙන් පසු ජාතික පාරිසරික පනත යටතේ සිදු කළ යුතුය.


වනජීවී රක්ෂිතයක් තුළ කිසියම් සංවර්ධන කටයුත්තක් සිදුකිරීමට අවශ්‍ය නම් DWC හි සහකාර අධ්‍යක්ෂවරයෙකුගෙන් ඉල්ලීමක් කළ හැකිය. එවැනි ක්‍රියාකාරකමක් කමිටුවක් වෙත යොමු කළ හැකි අතර කළමනාකරණ සැලැස්මක් සකස් කිරීමෙන් පසු තීරණ ගත හැකිය. වනජීවී අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයා විසින් කමිටු තීරණය අනුමත කර ඇතත් පරිසර බලපෑම් ඇගයීම් වාර්තාවක් අනිවාර්ය බව ආඥාපනතේ සඳහන් වේ. 


රක්ෂිත සහ අභයභූමි තුළ කිසිවකුට තම කැමැත්ත මත කිසිදු සංවර්ධන කටයුත්තක් සිදු කළ නොහැක. වනජීවී නීතියෙන් ද එවැනි ක්‍රියාවකට ඉඩක් නැත. පරිසරයට හානි කරන ඕනෑම සංවර්ධන කටයුත්තක් නීති විරෝධී ක්‍රියාවක් බව ආඥා පනතේ සඳහන් වේ. HEC වැළැක්වීම සඳහා අභයභූමිවල සහ රක්ෂිතවල අගල් හෑරීමට තීරණය කළේ කාගේ අවශ්‍යතාවය මතද? මෙම අගල් සම්බන්ධයෙන් කිසිදු පාරිසරික බලපෑම් තක්සේරුවක් සිදු කර නොමැති බව DWC නිලධාරීහු පැවසූහ.

මෙය නියමු ව්‍යාපෘතියක් ලෙස තෝරාගත් ප්‍රදේශවල සිදු කළ යුතු බව අපගේ යෝජනාවයි. අඩුපාඩු නොමැති නම්, මෙය පියවරෙන් පියවර සිදු කළ යුතුය. රට වටේ අගල් කපනවට අපි විරුද්ධයි

– කුමාරසිරි විජේකෝන් සමස්ත ලංකා වනජීවී ආරක්ෂක නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සභාපති


කොන්ත්‍රාත්කරුවන් වනජීවී රක්ෂිතවල සහ අභයභූමිවල අවිධිමත් ලෙස අගල් හාරමින් සිටිති. රජයට ප්‍රතිපාදන නැති නිසා ඔවුන් නොමිලේ මේ අගල් කපා පස් විකුණනවා. ආඥාපනතට අනුව කිසිම සංචිතයකින් පිට සම්පතක් ගත නොහැක. කොන්ත්‍රාත්කරුවන් පස් අලෙවි කරන බවත් මේ නිසා රක්ෂිතය තුළ පස් විකිණීමේ ජාවාරමක් සිදුවන බවත් ඩීඩබ්ලිව්සී නිලධාරීහු පැවසූහ. 


කොළඹ, කුරුණෑගල, පොළොන්නරුව, අම්පාර වැනි දිස්ත්‍රික්කවල ප්‍රබල දේශපාලනඥයන් රක්ෂිතවල සහ අභයභූමිවල අගල් හෑරීමට අවසර ඉල්ලා තම හෙංචයියන් මාර්ගයෙන් DWC සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන්ට ලිපි යවනවා. ඩීඩබ්ලිව්සී නිලධාරීන්ට අනුව කිලෝමීටර් 300 ක් අගල් කැපීම සඳහා භාවිතා කිරීමට නිර්දේශ කර ඇත. බොහෝ ප්‍රදේශවල අගල් හෑරීම සඳහා DWC අවසර ලබා දී ඇත. රක්ෂිත සහ අභය භූමි තුළ සහ සැතපුම් දෙකක අරය ඇතුළත සහ ඉන් පිටත කිලෝමීටර් ගණනක් ආවරණය වන පරිදි අගල් හෑරීමට සැලසුම් කර ඇත. 


DWC සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන් DWC හි පාරිසරික බලපෑම සහ වන සතුන්ට ඇති අවදානම හේතුවෙන් අගල් කැණීම සම්බන්ධයෙන් ඔවුන්ගේ අප්‍රසාදය පළ කර ඇත. පරිසර බලපෑම් තක්සේරුවක් සහිත තෝරාගත් ප්‍රදේශවල නියමු ව්‍යාපෘතියක් ලෙස අගල් කැණීමට ඔවුන් ඉල්ලා ඇත. එසේ නොවුවහොත් මුළු රටේම රක්ෂිතවල සහ අභයභූමිවල අගල් හෑරීම දැඩි බලපෑමක් ඇති කළ හැකි බව DWC නිලධාරීහු පවසති. 


DWC නිලධාරීන් දුෂ්කරතාවයන්ට මුහුණ දෙයි, 
DWC විසින් ඉහලින් අඩි 15ක් පළලින් සහ පතුලේ අඩි 10ක් පළලින් අගල් හෑරීමට නිර්දේශ කර ඇත. ආනතියක් සහිතව. රාජ්‍ය අමාත්‍ය විමලවීර දිසානායක මහතාගේ පෞද්ගලික කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයෙකු විසින් තමන්ට ඉහළ සිට පහළට අඩි 10ක් පළල අගල් හෑරීමට බල කළ බව ඩීඩබ්ලිව්සී නිලධාරීහු පවසති. “ඔහු කොන්ත්‍රාත්කරුවන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ ඔහුගේ නියෝග පිළිපදින ලෙසයි. රාජ්‍ය නිලධාරීන් ලෙස අපගේ රාජකාරිය ඉටු කිරීමට අපට අපහසු වේ. අපි ඉහළ නිලධාරීන්ට දැනුම් දීලා තියෙනවා,” මේ නිලධාරීන් වැඩිදුරටත් පැවසීය.

වනජීවී සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන්ට අගල් කැපීමට විරුද්ධ විය නොහැකි අතර එවැනි කටයුතුවලට විරුද්ධ වන පුද්ගලයන්ට එරෙහිව විනය ක්‍රියාමාර්ග ගන්නා බව ද සඳහන්. රජයේ ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක නොකිරීම නිසා ඔවුන් සේවයෙන් පහ කළ හැකියි. ඒ අය තමන්ගේ රාජකාරිය හරියට කළා නම් දේශපාලනඥයන් විදියට අපිට මැදිහත් වෙන්න වෙන්නේ නැහැ

– විමලවීර දිසානායක රාජ්‍ය අමාත්‍ය


කෙසේ වෙතත් මෙම පුද්ගලයා ඔවුන්ට දිගින් දිගටම බලපෑම් කර තිබෙනවා. මෙම පුද්ගලයා අනුරාධපුර ඩීඩබ්ලිව්සී සහකාර අධ්‍යක්ෂ කාර්යාලයේ පැවති යුද අගල් කැණීම, අලුතින් අලි වැටවල් ඉදිකිරීම, අලි වැටවල් සංවර්ධනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් ඩීඩබ්ලිව්සී නිලධාරීන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවැති අභ්‍යන්තර සාකච්ඡාවකට බලහත්කාරයෙන් සහභාගි වී ඇති බව පැවසේ. සාකච්ඡාව DWC නිලධාරීන්ට පමණක් සීමා වූ බැවින් ඔහුගේ ක්‍රියාවට වනජීවී නිලධාරීන් විරුද්ධ වී ඇත. මෙම පුද්ගලයා පස් විකුණා උපයා ගන්නා මුදලින් සුඛෝපභෝගී වාහනයක් මිලදී ගැනීමට සිහින දකිමින් සිටින බවයි වාර්තා වන්නේ. ඩීඩබ්ලිව්සී නිලධාරීන් පැවසුවේ ඔහු ඔවුන්ට දිගින් දිගටම බලපෑම් කළ බවයි. එවැනි එක් සිදුවීමක් වූයේ ඔහු කුමන ජාතික වනෝද්‍යානයේ කුඩුම්බිගල ප්‍රදේශයට තම සගයන්ගෙන් සමන්විත පිරිසක් බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු කරවා ලුණු ලේවාය අවට ඉඩම් පරීක්ෂා කිරීමට උත්සාහ කළ අවස්ථාවේදීය. ඒ ඉඩම් ලබාදීමට නියමිත බව පවසමින්. “අපි ඔහුට විරුද්ධ වූ විට ඔහු අපව මරා දමන බවට තර්ජනය කළා. අම්පාර මගුල් මහා විහාරයේ ඉඩම් තම හිතවතුන්ට ලබාදීමටද ඔහු උත්සාහ දරා ඇත. පොළොන්නරුව ජල පෝෂක ප‍්‍රදේශයේ මනම්පිටිය ප‍්‍රදේශයේ වැලි ගොඩදැමීම සහ තණකොළ කැපීම තහනම් කරමින් අධිකරණයෙන් රිට් ආඥාවක් නිකුත් කර තිබියදීත් ඔහුගේ හිතවතුන්ට වැලි ගොඩදැමීමට අවසර ලබා දෙන ලෙස ඔහු අපට බලපෑම් කරනවා.” ජාතික වනෝද්‍යානවලට අවසරයකින් තොරව පිටස්තර පුද්ගලයින්ට ඇතුළු වීමට අවසර නැත. තම සගයන් සමඟ මාදුරුඔය ජාතික වනෝද්‍යානයට ඇතුළු වන මෙම පුද්ගලයා එහි නිලධාරීන්ට බලපෑම් කර රාත්‍රියක් පවා එහි ගත කර තිබෙනවා.


රක්ෂිතයේ සහ අභයභූමිවල අගල් කැපීම පිටුපස මෙම පුද්ගලයා සිටි බව ඩීඩබ්ලිව්සී නිලධාරීහු පැවසූහ. “ඔහු ඩීඩබ්ලිව්සී සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන්ට සහ නිලධාරීන්ට බලපෑම් කර ඇත්තේ ඔහුගේ සහචරයන්ට අවශ්‍ය පරිදි අගල් හෑරීමට ඔවුන් ඉඩ නොදීම නිසාය. සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන් රජයේ ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක නොකරන බවට ඔහු වනජීවී හා වන සංරක්ෂණ අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයාට සහ එහි රාජ්‍ය අමාත්‍යවරයාට පවා පැමිණිලි කර ඇත. වනජීවී සහ සංරක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අගල් කැපීම සම්බන්ධයෙන් විරෝධතා ඉදිරිපත් කළ බැවින් වනජීවී සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන් හය දෙනෙකුට ස්ථාන මාරුවීම් ලබාදී තිබියදී ලේකම්වරයා අදාළ නිලධාරීන්ට දොස් පවරා තිබේ. එතුමාගේ ක්‍රියාකලාපය නිසා අපි පීඩාවට පත්වෙනවා” යැයි ඔවුහු පෙන්වා දුන්හ.


තවත් පිරිසක් යුද අගල් හාරන මුවාවෙන් මැණික් ගරමින් රක්ෂිතවල නිධන් හෑරීමට උත්සාහ කරති. කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කරන අමාත්‍යවරයෙකු වස්ගමුව රක්ෂිතය තුළ අගල් හාරන්නැයි ඉල්ලීමක් කර තිබෙනවා. ගංගාවල සහ ඇළ මාර්ගවල වැලි ඉවත් කර රක්ෂිතය තුළ කුඩා වැව් ඉදිකරන ලෙස ද ඔහු ඉල්ලා ඇති බව DWC නිලධාරීහු පවසති. අවසර අරගෙන මැණික් හා නිධන් හාරන්න හදනවා. වැලි ගොඩදැමීමේ කටයුතු සඳහා තමන්ව ඉඩ සලසා දුන් තම පිරිස හරහා වැලි ගොඩදැමීමට විරුද්ධ නොවන ලෙස පරිසරවේදීන්ට, පරිසර සංවිධානවලට සහ පරිසර මාධ්‍යවේදීන්ට ද බලපෑම් කරමින් සිටී. 

මෙම අගල්වලට වැටෙන කුඩා සතුන්ට ගොඩට යා නොහැක. අගල් කැස්කැඩඩ් ටැංකි පද්ධතියට සහ උල්පත් වලට අහිතකර ලෙස බලපායි. උඩවලව සහ ලුණුගම්වෙහෙර රක්ෂිතවල කුඩා සතුන් රැසක් අගල්වලට වැටී මිය යයි. දඩයම්කරුවන්ට පහසුවෙන් දඩයම් කළ හැකි කුඩා සතුන් අගල්වලට වැටෙන බැවින් ඔවුන්ගේ ජීවිත අනතුරේ

– නයනක රන්වැල්ල පරිසරවේදී


රක්ෂිතවල සහ අභයභූමිවල අගල් කැපීමේ අරමුණ දේශපාලනඥයන්ට සහ හෙංචයියන්ට මිලියන ගණනින් ලාභ ඉපැයීම බව DWC නිලධාරීන් වැඩිදුරටත් පැවසීය.


පරිසරවේදී නයනක රන්වැල්ල මහතා පැවසුවේ වන අලින්ගෙන් 70%ක් ජීවත් වන්නේ ගම්වල බවයි. “මේ අලි ගම්වලට සීමා කරමින් අගල් කපන එක HEC එකට විසඳුමක් නෙවෙයි. රාජ්‍ය අමාත්‍යවරයාගේ පෞද්ගලික කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයෙකු වනජීවී නිලධාරීන්ට බලපෑම් කර අගල්වල ව්‍යුහය වෙනස් කර තිබෙනවා. මෙම අගල්වලට වැටෙන කුඩා සතුන්ට ගොඩට යා නොහැක. අගල් කැස්කැඩඩ් ටැංකි පද්ධතියට සහ උල්පත් වලට අහිතකර ලෙස බලපායි. උඩවලව සහ ලුණුගම්වෙහෙර රක්ෂිතවල කුඩා සතුන් රැසක් අගල්වලට වැටී මිය යයි. දඩයම්කරුවන්ට පහසුවෙන් දඩයම් කළ හැකි කුඩා සතුන් අගල්වලට වැටෙන බැවින් ඔවුන්ගේ ජීවිත අනතුරේ. කුඩා සතුන් ඔවුන්ගේම භූමිවල රක්ෂිතවල ජීවත් වේ. මෙම අගල් තිබීමත් සමඟ ඔවුන්ගේ භූමි ප්‍රදේශ විනාශ වන අතර DWC කුරිරු අපරාධයක නිරත වේ. ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.


සමස්ත ලංකා වනජීවී ආරක්‍ෂක නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සභාපති කුමාරසිරි විජේකෝන් මහතා පැවසුවේ අගල් කැණීමට තමන් විරුද්ධ බවයි. “ඒ කියන්නේ අපි රජයේ ප්‍රතිපත්තිවලට සම්පූර්ණයෙන්ම විරුද්ධයි කියන එක නෙවෙයි. අපි අදහස් කරන්නේ රට වටේම අගල් හාරා ඒවා අකාර්යක්ෂම වුවහොත් ප්‍රතිඵලය නරක අතට හැරෙන බවයි. රක්ෂිත, අභයභූමි, වන සතුන් සියල්ල විනාශ කළාට පස්සේ කලබල වෙලා වැඩක් නැහැ. මෙය නියමු ව්‍යාපෘතියක් ලෙස තෝරාගත් ප්‍රදේශවල සිදු කළ යුතු බව අපගේ යෝජනාවයි. අඩුපාඩු නොමැති නම්, මෙය පියවරෙන් පියවර සිදු කළ යුතුය. රට වටේ අගල් කපනවට අපි විරුද්ධයි.


“සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන් අගල් කැපීමට විරුද්ධ වූ නිසා ඔවුන් ස්ථාන මාරු කර ඇති බව මම නොදනිමි. නමුත් ඔවුන් අපේ ඉහළ නිලධාරීන් ලෙස විශාල සේවයක් කළා. ඔවුන්ගේ ප්‍රදේශ සඳහා බොහෝ දේ කිරීමට ඉතිරිව තිබියදී ඔවුන් ස්ථාන මාරු කිරීම අනුමත කළ නොහැක,” ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.


ඩීඩබ්ලිව්සී අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් චන්දන සූරියබණ්ඩාර කියා සිටියේ අගල් කැපීමට නිලධාරීන් විරුද්ධ වීම නිසා ස්ථාන මාරුවීම් ලබාදී නොමැති බවයි. “සෑම නිලධාරියෙක්ම වසර දෙකකට පසු ස්ථාන මාරුවීම් ලබා දෙන අතර ස්ථාන මාරුවීම් කමිටුව හරහා මාරුවීම් ලබා දෙනවා. අගල් හෑරීමට විරුද්ධ වූවා නම් විනය පරීක්ෂණයක් පවත්වා විනය ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට ඉඩ තිබුණි. අගල් කිසිදු ගැටළුවක් නොවන බව දෙපාර්තමේන්තුව සොයා ගන්නේ නම්, අපි අවසර ලබා දෙන්නෙමු. EIA අවශ්‍ය නොවේ. අගල් නිසා පරිසර හානියක් වේ යැයි සිතන්නේ නම් සති මාස ගණන් එක දිගට වාර්තා ගැනීම අවශ්‍ය නොවේ. නමුත් වනජීවී නිලධාරියකු විසින් කරන ලද තත්ත්‍ව විමර්ශනය ප්‍රමාණවත්ය. ඒ අනුව තමයි අගල් කැපීමට අවසර ලැබෙන්නේ. ඒ සඳහා රජය මුදල් වියදම් කරන්නේ නැහැ. කොන්ත්‍රාත් කාරයෝ නොමිලේ අගල් කපලා පස් ගන්නවා.” ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.


අමාත්ය කාර්ය මණ්ඩලයේ සාමාජිකයෙක් මැදිහත්වීම ප්රතික්ෂේප කරයි
රංචුවත් සහකාර අධ්යක්ෂවරුන්, රාජ්ය අමාත්ය-වනජීවී ආරක්ෂණ සඳහා ලබා දී ඇති ස්ථාන මාරු සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින්, විදුලි වැටවල් හා යුද අගල් ඉදි හා වන වගා ඇතුළු ආරක්ෂක පියවර ද කමට හදාවඩා හා වන සම්පත් සංවර්ධන විමලවීර දිසානායක මහතා ඔහුගේ පෞද්ගලික කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයන් එක් ප්රතික්ෂේප DWC නිලධාරීන්ට බලපෑම් කර තිබුණි. 


“ඔවුන් මාරු කළේ අගල් කැපීමට විරුද්ධ වූ නිසා නොව, වාර්ෂික ස්ථාන මාරු ලබා දීමේ පටිපාටිය යටතේ ය. වනජීවී සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන්ට අගල් කැපීමට විරුද්ධ විය නොහැකි අතර එවැනි කටයුතුවලට විරුද්ධ වන පුද්ගලයන්ට එරෙහිව විනය ක්‍රියාමාර්ග ගන්නා බව ද සඳහන්. රජයේ ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක නොකිරීම නිසා ඔවුන් සේවයෙන් පහ කළ හැකියි. ඒ අය තමන්ගේ රාජකාරිය හරියට කළා නම් දේශපාලනඥයන් විදියට අපිට මැදිහත් වෙන්න වෙන්නේ නැහැ. ඔවුන්ගේ රාජකාරිය ඉටු නොකිරීම නිසා අලින්ගෙන් සිදුවන ගැටලු පිළිබඳව ජනතාව අපට පැමිණිලි කළා. අපි ප්‍රශ්නවලට විසඳුම් සෙවීමට උත්සාහ කරන ක්‍රියාකාරකම්වලට ඔවුන් විරුද්ධ වුණොත් අපි දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ගන්නවා,” ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය. 

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.