අගමැති මෝදි සහ නේපාල අගමැති ඩියුබා පළමු දේශසීමා මගී දුම්රිය ආරම්භ කළහ

ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සහ ඔහුගේ නේපාල සහචරයා වන ෂර් බහදූර් ඩියුබා සෙනසුරාදා ප්‍රථම දේශසීමා මගී දුම්රිය ධජය ආරම්භ කිරීමත් සමඟ, බිහාර් හි ජයනගර් සහ හිමාලයානු ජාතියේ කුර්තා සමඟ සම්බන්ධ කරමින්, දෙරට සම්බන්ධතා ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රධාන සන්ධිස්ථානයක් අත්කර ගත්හ.

“එය ඉන්දියාවේ සහ නේපාලයේ ජනතාවට බොහෝ ආකාරවලින් ඓතිහාසික දිනයකි. නේපාල අගමැති ෂර් බහදූර් ඩියුබා ගේ තෙදින සංචාරය පිළිබඳ විශේෂ මාධ්‍ය හමුවකදී විදේශ ලේකම් හර්ෂ් වර්ධන ශ්‍රින්ග්ලා පැවසුවේ පළමු දේශසීමා පුළුල් මාපක දුම්රිය සම්බන්ධතාවයේ පළමු මගී දුම්රිය අග්‍රාමාත්‍යවරුන් දෙදෙනා එක්ව ධජය ආරම්භ කරන ලදී යනුවෙනි. .

බිහාර් හි ජයනගර් සිට නේපාලයේ කුර්තා දක්වා මංගල මගී සේවාව දැන් “මාර්ග හා ගුවන් සම්බන්ධතා වලට අමතරව දුම්රිය මාර්ගයෙන් දෙරට හොඳින් සම්බන්ධ කරනු ඇති” බව ඔහු පැවසීය.

ඉන්දියාව සහ නේපාලය අතර දුම්රිය සේවා ක්‍රියාත්මක කිරීම දේශසීමා හරහා ගමන් කරන මගී දුම්රිය සේවා නැවත ආරම්භ කිරීම සඳහා දෙපස සිටින ජනතාවගේ දිගුකාලීන ඉල්ලීමක් ද ඉටු කරනු ඇතැයි විදේශ ලේකම්වරයා පැවසීය.

“කත්මණ්ඩු සහ රක්සෝල් අතර මෙම දුම්රිය සම්බන්ධතාවය බොහෝ අර්ථයෙන් සම්බන්ධතාවයේ සම්බන්ධතා අංශයේ ක්‍රීඩාව වෙනස් කරන්නක් වනු ඇතැයි අපි විශ්වාස කරමු,” ශ්‍රින්ග්ලා පැවසීය.

මීට පෙර, ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ නේපාලයේ ඉන්දියානු RuPay කාඩ්පත භාවිතා කිරීම අග්‍රාමාත්‍යවරුන් දෙදෙනා එක්ව දියත් කළ බවයි.

මෙමගින් මූල්‍ය සම්බන්ධතාවයේ සහයෝගීතාවය සඳහා නව දර්ශන විවෘත වනු ඇති අතර ද්විපාර්ශ්වික සංචාරක ප්‍රවාහයන් සඳහා පහසුකම් සැලසීමට මෙන්ම ඉන්දියාව සහ නේපාලය අතර ජනතාව අතර සබඳතා තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීමට අපේක්ෂා කරන බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය පවසයි.

බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයේ අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් වාසිදායක සහයෝගීතාව සඳහා පෙර නොවූ විරූ අවස්ථා පිළිබඳව ද අග්‍රාමාත්‍යවරුන් දෙදෙනාම සාකච්ඡා කළ බව අමාත්‍යාංශය වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

මේ සම්බන්ධයෙන්, බලශක්ති උත්පාදනය, සම්ප්‍රේෂණය සහ වෙළඳාම යන ක්ෂේත්‍රවල හවුල් කැපවීම මෙන්ම ජයග්‍රාහී සහයෝගීතාවයේ අවස්ථා ප්‍රකාශ කරන විදුලිබල අංශයේ සහයෝගීතාව පිළිබඳ ඒකාබද්ධ දැක්ම ප්‍රකාශයක් මෙම සංචාරයේදී අවසන් කරන ලදී.

අමාත්‍යාංශයට අනුව, ඉන්දියාවට සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයේ විදුලිය අපනයනය කිරීම සඳහා නේපාල විදුලිබල අධිකාරියට ලබා දී ඇති නැවුම් අනුමැතිය නේපාල අග්‍රාමාත්‍යවරයා අගය කළේය. නේපාලයේ ජලවිදුලි සංවර්ධන ව්‍යාපෘති සඳහා ඉන්දීය සමාගම්වලට වැඩි දායකත්වයක් ලබා දෙන ලෙස ඔහු වැඩිදුරටත් ආරාධනා කළේය.

අග්‍රාමාත්‍යවරුන් දෙදෙනාම ආර්ථික සහ වෙළඳ න්‍යාය පත්‍රය පිළිබඳව ද අදහස් හුවමාරු කරගත් අතර වෙළෙඳ, ආයෝජන සහ සම්බන්ධතා සම්බන්ධතා තවදුරටත් ගැඹුරු කිරීමට සහ පහසුකම් සැලසීමට ක්‍රියාමාර්ග කඩිනම් කිරීමට තීරණය කළ බව අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.