ආර්ථික සබඳතා ශක්තිමත් කර ගැනීම සඳහා පියුෂ් ගෝයල් ඕස්ට්‍රේලියාවට යයි

දෙරට අතර ආර්ථික සහයෝගිතා සහ වෙළඳ ගිවිසුම (ECTA) අත්සන් කිරීමෙන් දින කිහිපයකට පසු ඉන්දීය වාණිජ හා කර්මාන්ත අමාත්‍ය පියුෂ් ගෝයල් අඟහරුවාදා ඕස්ට්‍රේලියාවේ සංචාරයක් සඳහා පිටත්ව ගියේය.

ඔහු ඕස්ට්‍රේලියානු බලධාරීන් සහ ව්‍යාපාරික නායකයින් සමඟ පුළුල් සාකච්ඡා පවත්වනු ඇත.සෙනසුරාදා අත්සන් කරන ලද වෙළඳ ගිවිසුමෙන් උපරිම ප්‍රයෝජන ගන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව අමාත්‍යවරයා නිරීක්ෂණය කරයි. ඔහු මෙල්බර්න්, සිඩ්නි සහ පර්ත් හි සංචාරය කිරීමට නියමිතය.

ආර්ථික සහයෝගිතා සහ වෙළඳ ගිවිසුම ඉදිරියට ගෙන යාම සම්බන්ධයෙන් ගෝයල් ඔහුගේ ඕස්ට්‍රේලියානු සහචරයා වන වෙළඳ, සංචාරක සහ ආයෝජන අමාත්‍ය ඩෑන් ටෙහාන් සමඟ පුළුල් සාකච්ඡා පවත්වනු ඇති බව ඉන්දීය වාණිජ හා කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ඔහු ඔස්ට්‍රේලියානු අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ විශේෂ වෙළඳ නියෝජිත ටෝනි ඇබට් සමඟ ද සාකච්ඡා පවත්වනු ඇත. ආර්ථික සහයෝගිතා සහ වෙළඳ ගිවිසුම ජනතාව අතරට ගෙන යාම සඳහා ව්‍යාපාරික නායකයින්, ඉන්දියානු සිසුන්, ඩයස්පෝරාව සමඟ අන්තර් ක්‍රියා සැලසුම් කර ඇත.

මෙම සංචාරයට රේගු, ප්‍රජා ආරක්ෂාව සහ බහු සංස්කෘතික කටයුතු පිළිබඳ සහකාර අමාත්‍ය ජේසන් වුඩ්,වෙළඳ, සංචාරක, වාණිජ හා විද්‍යා සහ මැඩ්ලයින් කිං, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී, ආගමන හා බහු සංස්කෘතික කටයුතු පිළිබඳ අමාත්‍ය ඇලෙක්ස් හෝක්, බටහිර ඕස්ට්‍රේලියාවේ නියෝජ්‍ය අගමැති සහ රාජ්‍ය සංවර්ධන, රැකියා සහ අමාත්‍ය රොජර් කුක් සමඟ රැස්වීම් ඇතුළත් වේ.

ගොයල් බදාදා මෙල්බර්න් විශ්ව විද්‍යාලයට සහ ඕස්ට්‍රේලියාවේ ඉන්දියා ආයතනයට පැමිණෙනු ඇත. ඔහු මෙල්බර්න් විශ්ව විද්‍යාලයේ මෙල්බර්න් නීති විද්‍යාලයේදී අමාත්‍ය ඩෑන් ටෙහාන් සහ මෙල්බර්න් විශ්ව විද්‍යාලයේ කුලපති ඇලන් මයර්ස් සමඟ මහජන සංවාදයක් පවත්වනු ඇත.

ගෝයල් විසින් සුවිශේෂී මෙල්බර්න් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාංගණයට ගොස් ඔස්ට්‍රේලියානු වාණිජ හා ඔස්ට්‍රේඩ් අමාත්‍ය ඩෑන් ටෙහාන් සමඟ ඉන්දීය මාධ්‍ය සමඟ අන්තර් ක්‍රියා කරනු ඇත.

පසුව ඔහු මෙල්බර්න් හි ශිව විෂ්ණු කෝවිල වෙත ගොස් ඉන්දියානු ඩයස්පෝරාව සමඟ ප්‍රජා උත්සවයකට සහභාගී වනු ඇත.

බ්‍රහස්පතින්දා, ගෝයල් සහ ඇමති ඩෑන් ටෙහාන් සිඩ්නි හි නිව් සවුත් වේල්ස් විශ්ව විද්‍යාලයේ සිසුන් අමතා විශ්ව විද්‍යාල පරිශ්‍රයේ ඇති මහත්මා ගාන්ධිගේ ප්‍රතිමාවට උපහාර දක්වනු ඇත.

සෙනසුරාදා අත්සන් කරන ලද ඉන්දියා-ඕස්ට්‍රේලියා ආර්ථික සහයෝගිතා සහ වෙළඳ ගිවිසුම ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳාම දැනට පවතින ඩොලර් බිලියන 27.5 සිට ඉදිරි වසර පහ තුළ ඩොලර් බිලියන 45-50 දක්වා ගෙන යාමට උපකාරී වේ.

නව රැකියා අවස්ථා නිර්මාණය කිරීම, ජීවන තත්ත්වය ඉහළ නැංවීම සහ දෙරටේම ජනතාවගේ සමස්ත සුබසාධනය ඉහළ නැංවීම ද මෙම ගිවිසුම මගින් අපේක්ෂා කෙරේ. ඉදිරි වසර 5 තුළ අතිරේක රැකියා උත්පාදනය ලක්ෂ 10 ක් වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.

ඕස්ට්‍රේලියාව ඉන්දියාවේ 17 වැනි විශාලතම වෙළඳ හවුල්කරු වන අතර නවදිල්ලිය කැන්බරා හි 9 වැනි විශාලතම හවුල්කරු වේ. ඉන්දියාවේ භාණ්ඩ අපනයනය ඩොලර් බිලියන 6.9 ක් වූ අතර ආනයනය 2021 දී ඩොලර් බිලියන 15.1 ක් විය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.