ඉන්දියාවට අපෙන් යමක් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍ය නම් සාකච්ඡා කිරීමට සූදානම් බව රුසියානු විදේශ අමාත්‍ය ලැව්රොව් පවසයි.

ඉන්දියාවට යමක් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍ය නම් සාකච්ඡා කිරීමට රුසියාව කැමති බව රුසියානු විදේශ අමාත්‍ය සර්ජි ලැව්රොව් සිකුරාදා පැවසීය.

“ඉන්දියාවට ඕනෑම දෙයක් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, අපි සාකච්ඡා කිරීමට සහ අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් පිළිගත හැකි සහයෝගීතා ආකාරයන් කරා ළඟා වීමට සූදානම්,” ලැව්රොව් නවදිල්ලියේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් හමුවීමෙන් පසු මාධ්‍ය සාකච්ඡාවකදී ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් පැවසීය.

පෙබරවාරි 24 වන දින යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීමෙන් පසු බොහෝ බටහිර ජාතීන් විසින් රුසියාවට පනවා ඇති සම්බාධක සැලකිල්ලට ගනිමින් මෙම ප්‍රකාශය වැදගත්කමක් ගනී.

බ්‍රහස්පතින්දා සවස නවදිල්ලියේ පැවති උත්සවයකදී ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය ජයිශංකර් පවසා ඇත්තේ සම්බාධක පිළිබඳ කතාව ව්‍යාපාරයක් ලෙස පෙනේ. සංචාරයට පැමිණි එක්සත් රාජධානියේ විදේශ ලේකම් එලිසබෙත් ට‍්‍රස් දෙස බලා සිටිමින් ඔහු තර්ක කර තිබුණේ යුද්ධයට පෙර රුසියාවෙන් වැඩිපුර තෙල් මිලට ගන්නේ යුරෝපය බවයි.

සිකුරාදා රුසියානු විදේශ අමාත්‍ය ලැව්රොව් ඉන්දියාවට තෙල් සහ ඉහළ තාක්‍ෂණය සැපයීම ගැන විශේෂයෙන් කතා කළේය. ඔහු රුපියල-රූබල් වෙළඳ ක්‍රමය වසර ගණනාවක් තිස්සේ පවතින දෙයක් ලෙස සඳහන් කළ අතර, “අපගේ බටහිර සගයන්ගේ විශ්වාස කළ නොහැකි ස්වභාවය” හේතුවෙන් රුසියාව ජාතික මුදල් වලින් ගනුදෙනු කිරීමට කැමති බව පැවසීය.

මීට පෙර, ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් සහ රුසියානු විදේශ අමාත්‍ය සර්ජි ලැව්රොව් සහයෝගීතාවයේ සමස්ත තත්ත්වය තක්සේරු කළේය. වෙළඳ හා ආර්ථික සබඳතා මත මෑත වර්ධනයන්හි ඇඟවුම් සලකා බලන ලදී.

“සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ආර්ථිකයක් ලෙස, විවිධ කලාපවල ගෝලීය අස්ථාවරත්වය ඉන්දියාවට විශේෂ සැලකිල්ලක් දක්වන බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය අවධාරණය කරයි. ඔවුන්ගේ ආර්ථික, තාක්‍ෂණික සහ මිනිසුන්ගේ සම්බන්ධතා ස්ථාවර සහ පුරෝකථනය කළ හැකි ලෙස පැවතීම දෙරටටම වැදගත් වේ,” විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාවරයා පැවසීය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.