ඉන්දියාවේ ජාතික විමර්ශන ඒජන්සිය ත්‍රස්තවාදී සිද්ධීන් විමර්ශනය කිරීම සඳහා කොළඹ ආරක්ෂක සමුළුව පවත්වයි

ඉන්දියාව, මාලදිවයින, මොරිෂස්, ශ්‍රී ලංකාව සහ බංගලාදේශය යන රටවලින් පැමිණි පිරිස් සහ සහභාගිවන්නන් දුටු ත්‍රස්තවාදී සිද්ධීන් විමර්ශනය කිරීමේ අත්දැකීම් බෙදාගැනීම සඳහා ඉන්දියාවේ ජාතික විමර්ශන ඒජන්සිය අඟහරුවාදා කොළඹ ආරක්ෂක සමුළු අතථ්‍ය සම්මන්ත්‍රණය සංවිධානය කළේය.

අඟහරුවාදා ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ ලේකම් කාර්යාලයේ ප්‍රකාශයකට අනුව, මෙම සම්මන්ත්‍රණය 2022-23 සඳහා සහයෝගීතාවය සහ ක්‍රියාකාරකම් සඳහා වන කොළඹ ආරක්ෂක සමුළුවේ මාර්ග සිතියමේ හඳුනාගෙන ඇති එක් ක්‍රියාකාරකම් වලින් එකකි. මාර්තු 9-10 දිනවල මාලදිවයිනේ පැවති 5 වන ජාතික ආරක්ෂක උපදේශක මට්ටමේ රැස්වීමේදී මෙම මාර්ග සිතියම සාමාජික රටවල් විසින් එකඟ වූ බව නිවේදනයේ දැක්වේ.

සහභාගිවන්නන් තම රටවල ත්‍රස්තවාදයට සම්බන්ධ විවිධ අභියෝග පිළිබඳව සාකච්ඡා කළ අතර ත්‍රස්තවාදී නඩු විභාග කිරීම, විදේශීය සටන්කරුවන් සමඟ කටයුතු කිරීමේ උපාය මාර්ග සහ අන්තර්ජාලය සහ සමාජ මාධ්‍ය අවභාවිතයට එරෙහි වීම පිළිබඳ අත්දැකීම් බෙදාහදා ගත් බව එහි සඳහන් විය.

ත්‍රස්තවාදය සහ රැඩිකල්කරණය සම්බන්ධ සිද්ධීන් ඵලදායී විමර්ශනය කිරීම සහ නඩු පැවරීම සඳහා කොළඹ ආරක්ෂක සමුළුවේ සාමාජික සහ නිරීක්ෂක රටවල් අතර සමීප සහයෝගීතාවයේ සහ සම්බන්ධීකරණයේ අවශ්‍යතාව විද්වත් කමිටුව විසින් අවධාරණය කරන ලදී.

කොළඹ ආරක්ෂක සමුළුව යටතේ ත්‍රස්තවාදයට සහ රැඩිකල්කරණයට එරෙහිව සහයෝගීතාව ඉදිරියට ගෙන යාම සඳහා නිශ්චිත ක්ෂේත්‍ර හඳුනා ගැනීමට සහභාගිවන්නන් එකඟ වූ බව එහි සඳහන් වේ.

මාර්තු මාසයේදී මාලදිවයිනේ මාලේ හි පැවති 5 වන කොළඹ ආරක්ෂක සම්මේලන රැස්වීමේදී ඔහුගේ ප්‍රකාශයේ දී, ඉන්දියාවේ ජාතික ආරක්ෂක උපදේශක අජිත් දොවාල්, හවුල් ආරක්ෂක අභියෝගවලට සහ කලාපයේ පළමු ප්‍රතිචාර දක්වන්නන් ලෙස සමුද්‍රීය අසල්වැසියන් අතර සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කරන ලෙස ඉල්ලා සිටියේය.

දෙදින සමුළුවට ඉන්දියාව, ශ්‍රී ලංකාව, මාලදිවයින, මොරිෂස්, බංග්ලාදේශය සහ සීෂෙල්ස් යන රටවල ජාතික ආරක්ෂක උපදේශකයින් සහ නියෝජිතයින් සහභාගී විය.

කොළඹ ආරක්ෂක සමුළුව ඉන්දියාව, ශ්‍රී ලංකාව සහ මාලදිවයින අතර ත්‍රෛපාර්ශ්වික ආරක්ෂක රාමුවක් ලෙස ආරම්භ කරන ලද අතර, සමුද්‍ර ආරක්ෂාව සහ ආරක්ෂාව, මිනිස් ජාවාරම්, ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි සහ සයිබර් ආරක්ෂාව ආවරණය වන පරිදි ආරක්ෂක සහයෝගීතාවයේ කුළුණු හතරක් ඇත.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.