ඉන්දියාවේ නිෂ්පාදිත කොවිශීල්ඩ් එන්නත් මාත්‍රා කාම්බෝජයට ලබා දෙයි.

2022 මැයි 24 වන දින ටෝකියෝ හි පැවැත්වීමට නියමිත මීළඟ ක්වාඩ් නායකයින් සමුළුවට පෙර, අඟහරුවාදා ක්වාඩ්’හි එන්නත් හවුල්කාරිත්වය යටතේ කොවිඩ්-19 එන්නත් සමාරම්භක බෙදාහැරීම කාම්බෝජයට ලැබුණි.

ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයට අනුව, ඉන්දීය තානාපතිනි දේවයානි කොබ්‍රගාඩේ, ඕස්ට්‍රේලියාව, ජපානය සහ එක්සත් ජනපදයේ කාම්බෝජයේ තානාපති කාර්යාලවල නියෝජිතයන් සමඟ එක්ව, කාම්බෝජ අගමැති හුන් සෙන් නොම් පෙන් හි සාම මන්දිරයේදී ඉන්දියාවේ නිෂ්පාදිත කොවිශීල්ඩ් එන්නත් මාත්‍රා 325,000 ක තොගයක් ඒකාබද්ධව භාර දෙන ලදී.

ක්වාඩ් එන්නත් මුලපිරීම යටතේ ඉන්දු පැසිෆික් කලාපයට කොවිඩ් එන්නත් මාත්‍රා 500,000 පරිත්‍යාග කිරීමට ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ කැපවීමේ කොටසක් ලෙස මෙම එන්නත් ඉන්දියාව විසින් තෑගි කර ඇති බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ක්වාඩ් එන්නත් හවුල්කාරිත්වය ක්වාඩ් නායකයින් විසින් 2021 මාර්තු 12 වන දින ඔවුන්ගේ පළමු සමුළුවේදී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී. මුලපිරීමේ කොටසක් ලෙස, ක්වාඩ් රටවල් ගෝලීය වශයෙන් කොවිඩ් එන්නත් බිලියන 1.2 කට අධික ප්‍රමාණයක් ලබා දීමට එකඟ විය.

මේ වන විට, ක්වාඩ් රටවල් සාමූහිකව කාම්බෝජයට කොවිඩ් එන්නත් මාත්‍රා මිලියන පහකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් ද්විපාර්ශ්විකව සහ කොවැක්ස් (Covax) හරහා ලබා දී ඇත. ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයට අනුව, එන්නත් බවට පරිවර්තනය කිරීම සහතික කිරීම සඳහා අවසන් සැතපුම් බෙදා හැරීමේ සහාය ලබා දීමට ක්වාඩ් රටවල් ද කැපවී ඇත.

ක්වාඩ් වෙතින් ඉන්දියාව හරහා ලබාගත් එන්නත් සහ කාම්බෝජයට සාමූහික ආධාර සඳහා කාම්බෝජ රජය නැවත නැවතත් සිය අගය කිරීම ප්‍රකාශ කර ඇත. ඊට අමතරව, වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා හැකි සෑම සහයෝගයක්ම ලබා දීමට ඔවුන්ගේ ආශාව ගැන ක්වාඩ් රටවල් කාම්බෝජයට සහතික වී ඇත.

ක්වාඩ් නායකයින් එක්ව 2022 දී ආරක්ෂිත සහ ඵලදායී කොවිඩ්-19 එන්නත් නිෂ්පාදනය පුළුල් කිරීමට අවශ්‍ය හවුල් ක්‍රියාමාර්ග ගනිමින් සිටින අතර, ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය ඇතුළු අදාළ බහුපාර්ශ්වික යාන්ත්‍රණයන් සමඟ සමීප සම්බන්ධීකරණයෙන් ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ රටවල් එන්නත් කිරීම ශක්තිමත් කිරීමට සහ සහාය වීමට එක්ව කටයුතු කරනු ඇත.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.