ඉන්දියාව සහ නැගෙනහිර ආසියාතික රටවල් නීති විරෝධී, මසුන් ඇල්ලීමට එරෙහිව සටන් කිරීමේ අවශ්‍යතාවය ඉස්මතු කරයි.

අඟහරුවාදා සිංගප්පූරුව සමඟ අතථ්‍ය වැඩමුළුවක් සම-සත්කාරක කරමින්, නීති විරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ මසුන් ඇල්ලීම නිසා ඇති වන අන්තරායන් ඉස්මතු කිරීමට ඉන්දියාව නැගෙනහිර ආසියානු ජාතීන් සමඟ එක් විය.

නීතිවිරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ (IUU) මසුන් ඇල්ලීම පිළිබඳ නැගෙනහිර ආසියානු සමුළුව (EAS) ධීවර, සත්ව පාලන සහ කිරි නිෂ්පාදන අමාත්‍යාංශය විසින් සපයන ලද තොරතුරුවලට අනුව, නීතිවිරෝධී භාවිතයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා ඉන්දියාවේ නියෝජිතයා බලවත් විරෝදයක් ඉදිරිපත් කළේය.

ඔහුගේ සමාරම්භක දේශනයේදී, ඉන්දීය රජයේ ධීවර දෙපාර්තමේන්තුවේ (DoF) ලේකම්, ජතින්ද්‍ර නාත් ස්වේන්, වෙරළබඩ ධීවර ප්‍රජාවන් සමඟ වැඩ කිරීමෙන් ඊට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඉන්දියාවේ උත්සාහයන් සහ මුලපිරීම් කිහිපයක් ද බෙදා ගත්තේය.

සිංගප්පූරු ආහාර නියෝජිතායතනයේ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී නැගෙනහිර ආසියානු සමුළුව නීතිවිරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ වැඩමුළුවේ ආරම්භක අදහස් දැක්වීමේදී වෙරළබඩ ධීවර ප්‍රජාවගේ ජීවනෝපාය සහ ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට අහිතකර ලෙස බලපා ඇති නීතිවිරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ මසුන් ඇල්ලීමේ ක්‍රම වැළැක්වීමේ වැදගත්කම අවධාරණය කළ බව අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ධීවර දෙපාර්තමේන්තුව, ධීවර, සත්ව පාලන හා කිරි නිෂ්පාදන අමාත්‍යාංශය, ඉන්දීය රජය සහ සිංගප්පූරු රජය විසින් මෙම වැඩමුළුව සංවිධානය කරන ලදී. එය ඉන්දියාව සහ සිංගප්පූරු ආහාර නියෝජිතායතනය (SFA) විසින් සම සභාපතිත්වය දැරීය.

සැසියේදී, ඉන්දීය රජයේ ධීවර දෙපාර්තමේන්තුවේ සම ලේකම් ජේ බාලාජි විසින් වැඩමුළුවේ තේමාව හඳුන්වා දුන් අතර සිංගප්පූරුව,කොරියාව.ඕස්ට්‍රේලියාව, කාම්බෝජය, චීනය, ඉන්දුනීසියාව, නවසීලන්තය, ජනරජය යන රටවලින් පැමිණි සියලුම ගෞරවනීය නියෝජිතයින්, මණ්ඩල සාමාජිකයින් සහ වැඩමුළුවට සහභාගී වූවන් පිළිගනු ලැබීය.

මෙම අවස්ථාවට නැගෙනහිර ආසියානු සමුළුව සාමාජික රටවල් 8ක්, දැනුමැති හවුල්කරුවන් 4ක්, ඉන්දීය රජයේ ධීවර දෙපාර්තමේන්තුවේ නිලධාරීන් සහ විවිධ ප්‍රාන්ත ප්‍රදේශවල ධීවර නිලධාරීන් සහභාගී වූ බව ඉන්දීය ධීවර, සත්ව පාලන සහ කිරි නිෂ්පාදන අමාත්‍යාංශය පවසයි.

දැනුම හවුල්කරුවන්, එනම් බෙංගාල බොක්ක වැඩසටහන අන්තර් රාජ්‍ය සංවිධානය (BOBPIGO), පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලීය විද්‍යාත්මක හා කාර්මික පර්යේෂණ සංවිධානය (CSIRO), අග්නිදිග ආසියානු

ධීවර සංවර්ධන මධ්‍යස්ථානය (SEAFDEC) සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය (FAO) තවදුරටත් නීතිවිරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ මසුන් ඇල්ලීම වැළැක්වීම සඳහා ගෙන යන කලාපීය උත්සාහයන් බෙදාහදා ගන්නා ලදී.

තාක්ෂණික සැසියේ කොටසක් ලෙස, සහභාගී වන සෑම රටකම නියෝජිතයන් ඔවුන්ගේ ජාතික ජයග්‍රහණ, ලබාගත් අත්දැකීම් සහ නීතිවිරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ මසුන් ඇල්ලීම වැළැක්වීම සඳහා අදාළ රට විසින් ගනු ලබන ක්‍රියාමාර්ග බෙදාහදා ගන්නා ලදී.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.