ඉන්දියාව සහ මැලේසියාව සමස්ත ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා ඉදිරියට ගෙන යාම ගැන සාකච්ඡා කරයි

2015 වැඩිදියුණු කළ උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වයේ රාමුව තුළ සමස්ත ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා ඉදිරියට ගෙන යාමට ඉන්දියාව සහ මැලේසියාව සිය කැමැත්ත ප්‍රකාශ කර ඇත.

අඟහරුවාදා මැලේසියාවේ පුත්‍රජයා හි පැවති 5 වන විදේශ කාර්යාල උපදේශන රැස්වීමේදී දෙපාර්ශ්වයම ඔවුන් අතර බහුවිධ සබඳතා සමාලෝචනය කළහ.

ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයට අනුව, විදේශ කාර්යාල උපදේශන මගින් ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල සමස්ත පරාසය සමාලෝචනය කිරීමට සහ අන්‍යෝන්‍ය උනන්දුවක් දක්වන සමකාලීන කලාපීය සහ ගෝලීය ගැටළු පිළිබඳව අදහස් හුවමාරු කර ගැනීමට අවස්ථාවක් ලබා දී ඇත.

වර්ධනය වන ආර්ථික හා වාණිජ සබඳතා පිළිබඳව දෙපාර්ශවයම තෘප්තිමත් වූ අතර, පුළුල් පරාසයක සහයෝගීතාව තවදුරටත් තීව්‍ර කිරීමට දෙපාර්ශවයේම හවුල් කැපවීම සැලකිල්ලට ගනිමින් පශ්චාත් කොවිඩ් කාලපරිච්ඡේදය තුළ සබඳතා වේගයෙන් පුනර්ජීවනය කිරීමේ බලාපොරොත්තුව ප්‍රකාශ කළ බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය සඳහන් කළේය.

විවිධ ක්ෂේත්‍රවල ද්විපාර්ශ්වික යාන්ත්‍රණයන් නැවත සක්‍රීය කිරීම සඳහා කටයුතු කිරීමටත්, අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් පහසු දිනවලදී පැවැත්වීමට නියමිත මීළඟ අමාත්‍ය මට්ටමේ ඒකාබද්ධ කොමිෂන් සභා රැස්වීමට ප්‍රතිඵල ඉදිරිපත් කිරීමටත් දෙපාර්ශවය එකඟ වූ බව එහි සඳහන් වේ.

ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය ට අනුව, මෙම වසර රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සබඳතා ආරම්භ කර වසර 65 ක් සපිරෙන බැවින්, ඉන්දියාවේ සහ මැලේසියාවේ යන දෙඅංශයටම ගැලපෙන අයුරින් සමරු උත්සව පැවැත්වීමට දෙපාර්ශවය එකඟ විය.

ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ නැගෙනහිර කටයුතු භාර ලේකම් සෞරබ් කුමාර්, මැලේසියාවේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ද්විපාර්ශ්වික කටයුතු පිළිබඳ නියෝජ්‍ය මහලේකම් අම්රාන් බින් මොහොමඩ් සින් සමඟ එක්ව විදේශ කාර්යාල උපදේශනහි සම සභාපතිත්වය දැරීය.

සංචාරය අතරතුර, ඉන්දියාවේ නැගෙනහිර කටයුතු භාර ලේකම් සහ මැලේසියානු විදේශ අමාත්‍ය සයිෆුදීන් අබ්දුල්ලා හමුවීමට ද සහභාගී වූ අතර ඉන්දු-මැලේසියා ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා පිළිබඳව අදහස් හුවමාරු කර ගත් බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.