ඉන්දීය නාවික හමුදා ප්‍රධානියා සමුද්‍රීය සබඳතා නංවාලීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් මාලදිවයින් සංචාරය අවසන් කරයි.

ඉන්දීය නාවික මාණ්ඩලික ප්‍රධානී (CNS) අද්මිරාල් ආර් හරි කුමාර් අප්‍රේල් 18 සිට 20 දක්වා මාලදිවයිනේ සංචාරය කළේය.එහිදි දෙරට අතර ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළේ ය.

සංචාරය අතරතුර, ඔහු ජනාධිපති ඊබ්‍රාහිම් මොහොමඩ් සෝලිහ්, විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය අබ්දුල්ලා ෂාහිඩ්, ආරක්ෂක අමාත්‍ය මරියා අහමඩ් ඩිඩි සහ ආරක්ෂක හමුදා ප්‍රධානී මේජර් ජෙනරාල් අබ්දුල්ලා ෂාමාල් ද හමුවිය.

“ඉන්දීය නාවික මාණ්ඩලික ප්‍රධානී හි පළමු විදේශ සංචාරය, අගමැතිගේ ‘පංච S’ දැක්ම මගින් මඟ පෙන්වනු ලැබේ. සමීප සමුද්‍රීය අසල්වැසියන් දෙදෙනෙකු සමඟ ශක්තිමත් සහ දිගුකාලීන ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා තවදුරටත් තහවුරු වී ඇත. ආරක්ෂක සහ සමුද්‍රීය වසම තුළ ද්විපාර්ශ්වික සහයෝගීතාවයේ විෂය පථය පුළුල් කිරීමේ නව මාවත් හඳුනාගෙන ඇති බව ”ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය බදාදා ප්‍රකාශ කළේය.

ආරක්ෂක සහ සමුද්‍ර ක්ෂේත්‍රයේ ද්විපාර්ශ්වික සහයෝගීතාවයේ විෂය පථය පුළුල් කිරීමේ නව මාවත් හඳුනා ගනිමින් නාවික හමුදා ප්‍රධානියා සඳුදා ඉන්දීය නාවික නෞකා (INS) සට්ලෙජ් නෞකාවේ පිළිගැනීමේ උත්සවයක් පැවැත්වීය.

කොවිඩ්-19 වැඩිවීම අතරතුර, සම්පත් බලමුලු ගැන්වීම සහ පිරිස් සංචලනය සඳහා ක්‍රියා කළ ඉන්දීය නාවික හමුදාවේ ‘මිෂන් සාගර්’ සහ ඔපරේෂන් සමුද්‍ර සේතු යටතේ ඉන්දියාව සහ මාලදිවයින සමීපව කටයුතු කළ බව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය පවසයි.

සිය සංචාරය අතරතුර, ඉන්දීය නාවික හමුදා ප්‍රධානියා ආරක්ෂක අමාත්‍ය මරියා ඩිඩි හමුවී, සමුද්‍රීය තොරතුරු හුවමාරු කර ගැනීම, සමුද්‍රීය වසම් දැනුවත් කිරීම, ද්විපාර්ශ්වික සමුද්‍ර ගිවිසුම් සහ ධාරිතා ගොඩනැගීමේ මුලපිරීම් යන ක්ෂේත්‍රවල ඉන්දීය නාවික හමුදාව අතර සහයෝගීතාව තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීමේ ක්‍රම පිළිබඳව සාකච්ඡා කළ බව ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස් වාර්තා කරයි.

මාලදිවයිනේ ආරක්ෂක අමාත්‍ය මරියා ඩිඩි, ඉන්දියා-මාලදිවයිනේ ආරක්ෂක සහ ආරක්ෂක හවුල්කාරිත්වය එහි උච්චතම ස්ථානයේ පවතින බව අවධාරණය කළ අතර, මාලදිවයිනට සෑම විටම කඩිනම්, කොන්දේසි විරහිත සහය ලබා දීම සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියාවට ස්තූතිය පළ කළේය.

2021 නොවැම්බර් මාසයේදී ඉන්දීය නාවික ඇකඩමියේ විසිර යාමේ පෙළපාලියේ ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා ලෙස මාලදිවයින් ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා සහභාගී වූ අතර මාලදිවයින් වෙරළාරක්ෂක බලකායේ අණදෙන නිලධාරී කර්නල් ඉබ්‍රාහිම් හිල්මි විසින් මාලදිවයින් දූත පිරිස පෙබරවාරි මස 2022 වන දින විශාකාපට්නම් හිදී ඉන්දියාව විසින් පවත්වන ලද MILAN-2022 හිදී මෙහෙයවන ලදී.

ඉන්දියාව සහ මාලදිවයින ඉන්දියන් සාගරයේ සමුද්‍ර ආරක්‍ෂක ගැටලු පිළිබඳ පොදු දෘෂ්ටිකෝණයන් බෙදා ගනී. ඉන්දියන් සාගර නාවික සම්මන්ත‍්‍රණය සහ කොළඹ ආරක්‍ෂක සමුළුව වැනි ද්විපාර්ශ්වික, කුඩා පාර්ශ්වික සහ බහුපාර්ශ්වික සංසද කිහිපයක සමීපව කටයුතු කර ඇත.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.