ඉන්දීය යුද ටැංකි නාශක මාර්ගෝපදේශක මිසයිලයක් වන ‘හෙලිනා’ සාර්ථක ලෙස අත්හදා බලයි.

දේශීයව සංවර්ධනය කරන ලද යුද ටැංකි නාශක මාර්ගෝපදේශක මිසයිලය ‘හෙලිනා’ සඳුදා දින රාජස්ථානයේ පොක්රාන් කඳු වැටියේදී සාර්ථකව අත්හදා බලන ලදී.

උසස් සැහැල්ලු හෙලිකොප්ටරයකින් (ALH) පියාසැරි අත්හදා බැලීම් සිදු කර ඇති අතර මිසයිලය අනුකරණය කළ ටැංකි ඉලක්කයට සාර්ථකව එල්ල කළ බව ඉන්දීය ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය පවසයි.

මිසයිලය මෙහෙයවනු ලබන්නේ දියත් කිරීමට පෙර අගුලු දැමීමේ මාදිලියේ ක්‍රියාත්මක වන අධෝරක්ත ඉමේජින් සීකර් (IIR) මගිනි.

පරිශීලක වලංගු කිරීමේ අත්හදා බැලීම්වල කොටසක් ලෙස ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සංවිධානයේ (DRDO), ඉන්දියානු හමුදාවේ සහ ඉන්දීය ගුවන් හමුදාවේ විද්‍යාඥයින්ගේ කණ්ඩායම් එක්ව ගුවන් ගමන් පරීක්ෂණය පවත්වන ලදී. ජ්‍යෙෂ්ඨ හමුදාපතිවරුන් සහ ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සංවිධානයෙහි ජ්‍යෙෂ්ඨ විද්‍යාඥයින් විසින් මෙම අත්හදා බැලීම් සිදු කරන ලදී.

ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය මෙම මිසයිලය විස්තර කළේ “ලෝකයේ ඇති දියුණුම යුද ටැංකි නාශක අවිවලින් එකක්” ලෙසයි.

‘හෙලිනා’ යනු තුන්වන පරම්පරාවේ ටැංකි නාශක මාර්ගෝපදේශක මිසයිලයක් වන අතර එය සෘජු පහර මාදිලියේ මෙන්ම ඉහළම ප්‍රහාරක මාදිලියේ ඉලක්ක වෙත යෙදවිය හැකිය. එයට දිවා රාත්‍රී සියලු කාලගුණ හැකියාව ඇති අතර සාම්ප්‍රදායික සන්නාහයෙන් මෙන්ම පුපුරන සුලු ප්‍රතික්‍රියාශීලී සන්නාහයෙන් යුධ ටැංකි පරාජය කළ හැකිය.

“පොක්රාන් හි පවත්වන ලද වලංගු කිරීමේ අත්හදා බැලීම් අඛණ්ඩව, ඉහළ උන්නතාංශවල කාර්යක්ෂමතාව පිළිබඳ සාක්ෂි උසස් සැහැල්ලු හෙලිකොප්ටරයකින් එය ඒකාබද්ධ කිරීමට මග පාදයි,” ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය පැවසීය.

ආරක්ෂක අමාත්‍ය රාජ්නාත් සිං, ඩීආර්ඩීඕ සහ ඉන්දීය හමුදාව ඒකාබද්ධ ක්‍රියාකාරකම් තුළින් ලද පළමු ජයග්‍රහණය වෙනුවෙන් සුබ පැතුම් එක් කළේය. ආරක්‍ෂක දෙපාර්තමේන්තුවේ ලේකම් පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සහ ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සංවිධානයෙහි සභාපති ආචාර්ය ජී සතීෂ් රෙඩ්ඩි ද දුෂ්කර තත්ත්වයන් යටතේ සිදු කරන ලද ප්‍රශංසනීය කාර්යය සඳහා කණ්ඩායම් වෙත සුබ පැතූහ.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.