ඉන්දු-ප්‍රංශ ද්විපාර්ශ්වික නාවික යුධ අභ්‍යාසය වරුණ-2022

ඉන්දු-ප්‍රංශ ද්විපාර්ශ්වික නාවික අභ්‍යාසය වරුණ-2022 සලකුණු කළේය.අරාබි මුහුදේ පැවැත්වෙන ඉන්දු – ප්‍රංශ ද්විපාර්ශ්වික නාවික අභ්‍යාසයේ 20 වැනි අදියර වන වරුණ-2022 ඉරිදා අවසන් විය.

මෙම වසරේ අභ්‍යාසය පුළුල් පරාසයක සමුද්‍රීය මෙහෙයුම් ආවරණය වන පරිදි පුළුල් කර ඇත. අභ්‍යාසයේ සියලුම මෙහෙයුම් අරමුණු සහභාගිවන්නන් විසින් සම්පූර්ණයෙන් ඉටු කර ඇති බව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය සඳුදා ප්‍රකාශ කළේය.

නාවික හමුදා දෙක අතර ඒකාබද්ධ නාවික අභ්‍යාසය 1993 වසරේ සිට පැවැත්වෙන අතර, 2001 වසරේ දී එම අභ්‍යාසය ‘වරුණ’ ලෙසින් නම් කෙරුණු අතර, නාවික හමුදාවට අයත් විවිධ නෞකා, සබ්මැරීන, සමුද්‍ර මුර ගුවන් යානා, ප්‍රහාරක ගුවන් යානා සහ හෙලිකොප්ටර් යානා 2022 වරුණ-2022 සඳහා සහභාගී විය.

මෙම අභ්‍යාසයේ සිදුවීම් සහිත උපායශීලී මුහුදු අදියර උසස් සබ්මැරීන් විරෝධී යුද උපක්‍රම, තුවක්කු වෙඩි තැබීම්, නාවික විකාශනයන්, උපායශීලී උපාමාරු සහ පුළුල් ගුවන් මෙහෙයුම් කෙරෙහි මූලික අවධානය යොමු කළ බව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය පවසයි.

තවද, ඒකක ඒකාබද්ධ හෙලිකොප්ටර් මගින් හරස් තට්ටුවේ ගොඩබෑම ද සිදු කරන ලද අතර, ඒවා අතර ඉහළ අන්තර් ක්‍රියාකාරීත්වයක් පෙන්නුම් කරයි. නැව් අතර තුවක්කු වෙඩි තැබීම සහ නැවත පිරවීමේ ක්‍රියා පටිපාටි ද සිදු කරන ලදී.

මෙම අභ්‍යාසයේ අවසන් අදියර දියුණු සබ්මැරීන් විරෝධී යුද අභ්‍යාස (ASW) කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් ඉදිරියට ගියේය.

අභ්‍යාසයේ අවසන් දිනයේදී පුද්ගලයන්ගේ හරස් චාරිකා, මුහුදු අසරුවන්ගේ හරස් නැව්ගත කිරීම් සහ සමාප්ති සැසියක් පවත්වන ලදී.

සහභාගිවන්නන් සහ සහභාගී වන ඒකකවල මෙහෙයුම් කණ්ඩායම් සවිස්තරාත්මක විස්තරයක් සඳහා INS චෙන්නායි නෞකාවේදී හමු විය. මුහුදේ සිදු කරන ලද සියලුම පරිණාමයන් අභ්‍යාසයේ අනාගත අදියර වලට ඇතුළත් කළ හැකි විකල්ප සමඟ සාකච්ඡා කළ බව අමාත්‍යාංශය වැඩිදුරටත් පැවසීය.

විවාදයෙන් පසු, නාවික හමුදා දෙකෙහිම නැව් අතර සම්ප්‍රදායික වාෂ්ප අතීතය මගින් අභ්‍යාසයේ උච්චතම අවස්ථාව සනිටුහන් විය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.