එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ න්‍යාය පත්‍රයට සමීපව කටයුතු කිරීමට ඉන්දියාව සහ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය එකඟ වේ.

ඉන්දියාව සහ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ න්‍යාය පත්‍රයට අදාළ තීරණාත්මක කරුණු සම්බන්ධයෙන් සමීපව කටයුතු කිරීමට එකඟ වී ඇත.

අඟහරුවාදා අබුඩාබි හි පැවති අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් මට්ටමේ පළමු වටයේ ඉන්දියා-එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ එක්සත් ජාතීන්ගේ උපදේශනවල පළමු වටයේ දී දෙපාර්ශ්වයම එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ නිල කාලය තුළ ප්‍රමුඛතා ක්ෂේත්‍ර පිළිබඳව අදහස් හුවමාරු කර ගත්හ.

“ඔවුන්ගේ විස්තීරණ උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වයට අනුකූලව, එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ න්‍යාය පත්‍රයට අදාළ තීරණාත්මක කරුණු සම්බන්ධයෙන්, විශේෂයෙන් ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලද බහුපාර්ශ්විකවාදය සහ ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි ඔවුන්ගේ හවුල් කැපවීම සම්බන්ධයෙන් සමීපව කටයුතු කිරීමට ඔවුන් එකඟ වූ බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය පවසයි.

2022 මාර්තු මාසයේදී එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයෙහි සාර්ථක සභාපතිත්වය පිළිබඳව එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයට ඉන්දියාවද සුබ පැතීය.. දෙපාර්ශවයම බහුපාර්ශ්වික ගැටළු සම්බන්ධයෙන් ඔවුන්ගේ අන්‍යෝන්‍ය සහයෝගය පිළිගත්තේය.

ඉන්දීය දූත පිරිස අබුඩාබි හි ඉන්දීය තානාපති කාර්යාලයේ නිලධාරීන් සමඟ සම ලේකම් (එක්සත් ජාතීන්ගේ-දේශපාලන) ප්‍රකාශ් ගුප්තා විසින් මෙහෙයවන ලද අතර, එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ නියෝජිත පිරිස එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ එක්සත් ජාතීන්ගේ දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂ අහුඩ් අල් සාබි විසින් මෙහෙයවන ලදී.

2021 ජනවාරි මාසයේදී ඉන්දියාව වසර දෙකක කාලයක් සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයෙහි ස්ථිර නොවන සාමාජිකයෙකු බවට පත් විය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.