ඕස්ට්‍රේලියානු සහ ඉන්දියානු සංවිධාන සමුද්‍ර පරිසර විද්‍යා ව්‍යාපෘති සඳහා ඕස්ට්‍රේලියාව ප්‍රදාන ප්‍රකාශ කරයි

ඕස්ට්‍රේලියානු සහ ඉන්දියානු සංවිධාන සාගර පරිසර විද්‍යා ව්‍යාපෘති සඳහා නව ඩොලර් 100,000 ප්‍රදාන හතරක් ඕස්ට්‍රේලියාව අඟහරුවාදා ප්‍රකාශයට පත් කළේය. භාර ගැනීම සඳහා

මෙය ඕස්ට්‍රේලියාව-ඉන්දියාව ඉන්දු-පැසිෆික් සාගර මුල පිරීම් හවුල්කාරිත්වය (AIIPOIP) ප්‍රදාන වැඩසටහනේ දෙවන වටයේ කොටසක් බව ඕස්ට්‍රේලියානු විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය විසින් නිකුත් කරන ලද මාධ්‍ය නිවේදනයක දැක්වේ.

2021 දී ඕස්ට්‍රේලියානු-ඉන්දියා ඉන්දු-පැසිෆික් සාගර මුලපිරීම හවුල්කාරිත්වය යටතේ ව්‍යාපෘති හතරක් සඳහා අරමුදල් සපයන ලදී.

” ඉන්දු-පැසිෆික් සාගර මුලපිරීම (IPOI) සඳහා සමුද්‍රීය පරිසර විද්‍යා ස්ථම්භයේ ප්‍රධාන හවුල්කරු ලෙස අපගේ භූමිකාව ස්ථාවර, සමෘද්ධිමත් ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයක් ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා සමීප කලාපීය හවුල්කරුවන් සමඟ එක්ව කටයුතු කිරීමට අපගේ කැපවීම පෙන්නුම් කරයි,” අමාත්‍යාංශය මාධ්‍යයකට පැවසීය.


නව ව්‍යාපෘති හතර නම්:

* වොලොංගොන්ග් විශ්ව විද්‍යාලයේ සාගර සම්පත් සහ ආරක්ෂාව සඳහා වූ ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතික මධ්‍යස්ථානය ඉන්දු-පැසිෆික් සාගර මුලපිරීමේ කුළුණු හත හරහා සම්බන්ධතා ගොඩනැගීම සඳහා

* බටහිර ඕස්ට්‍රේලියානු විශ්ව විද්‍යාලයේ සාගර ආයතනය උතුරු ඉන්දියන් සාගරයේ සාගර ප්ලාස්ටික් දූෂණයේ චලනය ආදර්ශනය කිරීම සඳහා සමාකරණ මෙවලමක් සංවර්ධනය කිරීම සඳහා ඉන්දියාව, ඉන්දුනීසියාව සහ ශ්‍රී ලංකාව යන රටවල සංවිධාන ගණනාවක් සමඟ හවුල් වී ඇත.

* ඉන්දියානු වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල සම්මේලනය සමුද්‍ර ප්ලාස්ටික් පිළිබඳ කර්මාන්තයේ දැනුවත්භාවය සහ නියැලීම ඉහළ නැංවීමට සහ කලාපය පුරා හොඳම ප්‍රායෝගික විසඳුම් සහ තාක්ෂණයන් බෙදා ගැනීමට සදර්න් ක්‍රොස් විශ්ව විද්‍යාලය සමඟ හවුල් වී ඇත.

* ටස්මේනියා විශ්ව විද්‍යාලය මුම්බායි විශ්ව විද්‍යාලය සමඟ හවුල් වී වරාය සහ නාවික ආශ්‍රිත ක්ෂුද්‍ර ප්ලාස්ටික් දූෂණය පරීක්ෂා කිරීමට සහ සාගර ප්ලාස්ටික් දූෂණය අවම කිරීම සඳහා සමුද්‍රීය කර්මාන්ත පාර්ශවකරුවන් සමඟ කටයුතු කරයි.

” ඉන්දියාවේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය ආචාර්ය එස්. ජයශංකර් සමඟ මා අත්සන් කළ ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ සමුද්‍රීය සහයෝගීතාව සඳහා වූ හවුල් දැක්මක් පිළිබඳ ඕස්ට්‍රේලියානු-ඉන්දියාව ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශය සඳහා අපගේ සහයෝගය අඛණ්ඩව ලබා දෙයි. ,” ඕස්ට්‍රේලියානු විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය මාරිස් පේන් පැවසීය.


ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.