ජනාධිපති බිඩෙන් විශ්වාස කරන්නේ ඉන්දියාව සමඟ හවුල්කාරිත්වය ‘වඩාත්ම වැදගත් සබඳතාවයක්’: ධවල මන්දිරය

එක්සත් ජනපද-ඉන්දියා හවුල්කාරිත්වය ලෝකයේ වැදගත්ම සබඳතාවලින් එකක් බව ජනාධිපති ජෝ බයිඩන් විශ්වාස කරන බව ධවල මන්දිරය වොෂින්ටන් ඩීසී හි පැවැත්වීමට නියමිත ඉන්දියා-එක්සත් ජනපද 2+2 අමාත්‍ය සංවාදයට පෙර පැවසීය.

ධවල මන්දිර මාධ්‍ය ලේකම් ජෙන් සාකි සිකුරාදා සිය මාධ්‍ය හමුවේදී පැවසුවේ මෙම 2+2 හිදී ලේකම් බ්ලින්කන් සහ ලේකම් ඔස්ටින් “ඉන්දියාව සමඟ අපගේ වැඩකටයුතු සහ ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ අපගේ හවුල් ඉලක්ක ඉදිරියට ගෙන යනු ඇතැයි ජනාධිපති බිඩෙන් අපේක්ෂා කරන බවයි.

ආරක්‍ෂක අමාත්‍ය රාජ්නාත් සිං සහ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් විසින් සිව්වන ඉන්දියා-එක්සත් ජනපදයේ ඉන්දීය දූත පිරිසට නායකත්වය දෙනු ඇත. 2+2 අමාත්‍ය සංවාදය අප්‍රේල් 11 වොෂින්ටන් ඩී.සී.

එක්සත් ජනපද නියෝජිත පිරිස රාජ්‍ය ලේකම් ඇන්ටනි බ්ලින්කන් සහ ආරක්ෂක ලේකම් ලොයිඩ් ඔස්ටින් විසින් මෙහෙයවනු ලැබේ.

අප්‍රේල් 11 වැනිදා එක්සත් ජනපදය විසින් සත්කාරකත්වය දරන බිඩෙන් පරිපාලනය යටතේ පළමු ඉන්දියා-එක්සත් ජනපද 2+2 සංවාදයේ අපේක්ෂාවන් පිළිබඳ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් ප්සාකි පැවසුවේ, “ඉන්දියාව සමඟ අපගේ හවුල්කාරිත්වය අපට ඇති වැදගත්ම සබඳතාවයක් බව ජනාධිපති බයිඩෙන් විශ්වාස කරයි යනුවෙනි.

ජනාධිපති බිඩෙන් මාර්තු මාසයේදී අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි සහ අනෙකුත් ක්වාඩ් නායකයින් හමුවූ බව සඳහන් කරමින් ඇය කියා සිටියේ, “ජනාධිපති පුටින් යුක්රේනයට එරෙහි කුරිරු යුද්ධයේ ප්‍රතිවිපාක සහ බලශක්තිය සහ ආහාර ආමන්ත්‍රණය කිරීමෙන් බලපෑම අවම කිරීම පිළිබඳව දෙපාර්ශවයම අපගේ සමීප උපදේශන දිගටම කරගෙන යනු ඇතැයි අපි විශ්වාස කරමු. මිල ගණන්, පැහැදිලිවම, එය මාතෘකා පරාසයක් ආවරණය කළ හැකි නමුත්, එය කේන්ද්‍රීය එකක් වනු ඇතැයි අපි අපේක්ෂා කරමු.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.