ප්‍රංශ ජනාධිපති ලෙස නැවත තේරී පත්වීම සම්බන්ධයෙන් අගමැති මෝදි මැක්‍රොන්ට සුබ පතයි

ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සඳුදා ප්‍රංශ ජනාධිපති එමානුවෙල් මැක්‍රොන් නැවත තේරී පත්වීම පිළිබඳව සුබ පැතුම් එක් කළේය. ඉන්දියා-ප්‍රංශ මූලෝපායික හවුල්කාරිත්වය පුළුල් කිරීම සඳහා ඔහු සමඟ එක්ව කටයුතු කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බව පැවසීය.

ට්විටර් පණිවුඩයක් තබමින් අගමැති මෝදි මෙසේ ප්‍රකාශ කළේය: “ප්‍රංශයේ ජනාධිපතිවරයා ලෙස නැවත තේරී පත් වූ මගේ මිතුරා එමානුවෙල් මැක්‍රොන්ට සුබපැතුම්! ඉන්දීය-ප්‍රංශ උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වය පුළුල් කිරීම සඳහා එකට වැඩ කිරීමට මම බලාපොරොත්තු වෙමි.”

මැක්‍රොන්ගේ ජයග්‍රහණයට සුබ පැතූ අනෙකුත් ලෝක නායකයින් අතර එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ජෝ බයිඩන් ද විය.

“එමානුවෙල් මැක්‍රොන්ට ඔහුගේ නැවත තේරී පත්වීම ගැන සුබ පැතුම්. ප්‍රංශය අපගේ පැරණිතම මිතුරා සහ ගෝලීය අභියෝගවලට මුහුණ දීමේ ප්‍රධාන හවුල්කරුවෙකි. යුක්රේනයට සහය දැක්වීම, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ආරක්ෂා කිරීම සහ දේශගුණික විපර්යාසවලට එරෙහිව සටන් කිරීම ඇතුළුව අපගේ අඛණ්ඩ සමීප සහයෝගීතාව මම බලාපොරොත්තු වෙමි,” බිඩන් ට්වීට් කළේය.

සැලකිය යුතු කරුණක් නම්, එමානුවෙල් මැක්‍රොන් ඉරිදා දෙවන වාරය පහසු ලෙස ජයග්‍රහණය කළේ, ගිනි සන්නාමයේ ජනප්‍රියවාදී මැරීන් ලී පෙන් පරාජය කරමිනි. ඡන්දවලින් සියයට 97 ක් ගණන් කර ඇති අතර, මැක්‍රොන් 57.4% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් ලබා ගැනීමට සමත් වූ බව අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ සංඛ්‍යා උපුටා දක්වමින් මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

ඔහුගේ ජයග්‍රාහී කතාවේදී මැක්‍රොන් ප්‍රකාශ කළේ, “ප්‍රංශයේ බොහෝ දෙනෙක් මට ඡන්දය දුන්නේ ඔවුන් මගේ අදහස්වලට සහය දෙන නිසා නොව අන්ත දක්ෂිනාංශික අදහස්වලින් ඈත් වීමටයි. මට ඔවුන්ට ස්තූති කිරීමට අවශ්‍ය වන අතර ඉදිරි වසරවලදී මම ඔවුන්ට ණයගැති බව දැන ගැනීමට අවශ්‍යයි. ”

අවශ්‍ය සංශෝධන සිදු කරන බව ප්‍රකාශ කළ ඔහු, “ප්‍රංශයේ කිසිවකු මග හරින්නේ නැත” යනුවෙන්ද පැවසීය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.