යුරෝපා කොමිසමේ ප්‍රධානියා ලබන සතියේ ඉන්දියාවට

යුරෝපා කොමිසමේ සභාපතිනී උර්සුලා වොන් ඩර් ලේයන් දෙදින නිල සංචාරයක් සඳහා ලබන සතියේ ඉන්දියාවට පැමිණේ. යුරෝපා කොමිසමේ සභාපතිනිය ලෙස ඇයගේ පළමු ඉන්දීය සංචාරය මෙය වේ.මෙම වසරේ රයිසිනා සංවාදයේ අදියර සඳහා ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා ලෙස යුරෝපීය කොමිසමේ සභාපතිවරයාට ආරාධනා කර ඇත.

යුරෝපා කොමිසමේ සභාපතිනී උර්සුලා වොන් ඩර් ලේයන් අප්‍රේල් 24-25 දිනවල ඉන්දියාවේ නිල සංචාරයක නිරත වන බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ (MEA) නිවේදනයක දැක්වේ.

සිය සංචාරයේදී යුරෝපා කොමිසමේ සභාපතිනිය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සමඟ ද්විපාර්ශ්වික සාකච්ඡා පැවැත්වීමට නියමිත බව අමාත්‍යාංශය පවසයි.

යුරෝපා සංගමයේ සභාපතිවරයා ඉන්දීය ජනාධිපතිවරයා ඇතුළු ප්‍රභූවරුන් ද හමුවීමට නියමිත බව එම නිවේදනයේ සඳහන් වේ.

මෙවර රයිසිනා සංවාදයේ ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා ලෙස යුරෝපා කොමිසමේ සභාපතිවරයාට ආරාධනා කර ඇත. අප්‍රේල් 25 වැනිදා සමාරම්භක සැසිය අමතනු ඇති බව එහි වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

ඉන්දියාව සහ යුරෝපා සංගමය දේශපාලන සහ උපායමාර්ගික, වෙළඳ සහ වාණිජ්‍යය, දේශගුණය සහ තිරසාරත්වය, ඩිජිටල් සහ තාක්‍ෂණ අංශ මෙන්ම මිනිසුන්ගේ පුළුල් සහයෝගීතාවයෙන් ශක්තිමත් වර්ධනයක් අත්කර ගනිමින් ශක්තිමත් උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වයක් බෙදා ගනී.

2021 මැයි මාසයේ පැවති ඉන්දියා-යුරෝපා සංගමයේ නායකයින්ගේ රැස්වීම වෙළඳ සාකච්ඡා නැවත ආරම්භ කිරීමට තීරණය කිරීම සහ ඉන්දියා-යුරෝපා සංගමයේ සම්බන්ධතා හවුල්කාරිත්වය දියත් කිරීමත් සමඟ නව සන්ධිස්ථාන තැබූ බව එහි සඳහන් වේ.

යුරෝපා කොමිසමේ සභාපතිගේ ඉදිරි සංචාරය ප්‍රගතිය සමාලෝචනය කිරීමට සහ යුරෝපා සංගමය සමඟ බහුවිධ හවුල්කාරිත්වය තවදුරටත් තීව්‍ර කිරීමට අවස්ථාවක් වනු ඇති බව එම නිවේදනයේ දැක්වේ.

ඉන්දියා-යුරෝපීය සංගමය ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා’ යන මාතෘකාවෙන් යුත් ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශ සටහනකට අනුව, ඉන්දියාව සහ යුරෝපා සංගමය (EU) අතර සම්බන්ධතාවය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය, නීතියේ ආධිපත්‍යය, රීති පදනම් කරගත් ජාත්‍යන්තර පිළිවෙල සහ බහුපාර්ශ්විකත්වය වැනි හවුල් වටිනාකම් සහ මූලධර්ම මත පදනම් වේ.

මෙම සබඳතා බහුවිධ වන අතර වෙළඳාම, ආයෝජන, දේශගුණික විපර්යාස, විද්‍යාව සහ තාක්ෂණය, කෘතිම බුද්ධිය, සම්බන්ධතා, කෘෂිකර්මය සහ සමුද්‍ර ඇතුළු පුළුල් පරාසයක මාතෘකා ආවරණය කරයි.

15 වන ඉන්දියා-යුරෝපා සංගමයේ සමුළුව 2020 ජූලි මාසයේදී අතථ්‍ය ආකාරයෙන් පැවැත්වුණු බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශ සටහන වැඩිදුරටත් සඳහන් කර ඇත..අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි ඉන්දීය පාර්ශවය නියෝජනය කළ අතර යුරෝපා කවුන්සිලයේ සභාපති චාල්ස් මයිකල් සහ යුරෝපා කොමිසමේ සභාපති උර්සුලා වොන් ඩර් ලේන් යුරෝපා සංගමය නියෝජනය කළ බව එහි වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.