රුසියාව මානව හිමිකම් කවුන්සිලයෙන් අත්හිටුවීමත් සමඟ ඉන්දියාව එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලයෙහි ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමෙන් වැළකී සිටී.

යුක්රේනයේ ක්‍රියාවන් සම්බන්ධයෙන් රුසියාව මානව හිමිකම් කවුන්සිලයෙන් බ්‍රහස්පතින්දා අත්හිටුවීමට එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලයේ (UNGA) ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමෙන් ඉන්දියාව වැළකී සිටියේය. තවද සියලු තීරණ නිසි ක්‍රියාවලියට සම්පූර්ණයෙන්ම ගරු කරමින් ගත යුතු බව ඉන්දියාව තරයේ අවධාරනය කළේය.

ඒ අතරම, යුක්රේනයේ නරක අතට හැරෙන තත්වය පිළිබඳව දැඩි කනස්සල්ල පළ කරමින්, ඉන්දියාව, සියලු සතුරුකම් අවසන් කිරීම සඳහා වන සිය ඉල්ලීම යලි අවධාරණය කළේය.

එක්සත් ජනපදය ප්‍රමුඛ යෝජනාවට පක්ෂව ඡන්ද 93ක් ලැබුණු අතර ඊට විරුද්ධව රටවල් 24ක් ඡන්දය ප්‍රකාශ කළේය.රටවල් 58ක් ඡන්දය දීමෙන් වැළකී සිටීමෙන් පසුව රුසියාව අත්හිටුවන ලදී. සාමාජිකයින් 47 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත මානව හිමිකම් කවුන්සිලයෙන් රුසියාව අත්හිටුවීමට ඡන්දදායක සාමාජිකයින්ගෙන් තුනෙන් දෙකක බහුතරයක් අවශ්ය විය.

යෝජනාවෙන් වැළකී සිටීමට ඉන්දියාවේ ඡන්දය පැහැදිලි කරමින්, එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ ඉන්දියාවේ නිත්‍ය නියෝජිත ටී.එස් තිරුමූර්ති පැවසුවේ, “අපි නරක අතට හැරෙන තත්ත්වය පිළිබඳව දැඩි අවධානයෙන් පසුවන අතර සියලු සතුරුකම් අවසන් කිරීම සඳහා අපගේ ඉල්ලීම නැවත අවධාරණය කරමු. එකම ශක්‍ය විකල්පය ලෙස රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකභාවය පැවතිය යුතුය.

“යුක්රේන ගැටුමේ ආරම්භයේ සිටම ඉන්දියාව සාමය, සංවාදය සහ රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකභාවය වෙනුවෙන් පෙනී සිටියේය. අහිංසක ජීවිත බිල්ලට දී ලේ වැගිරවීමෙන් කිසිඳු විසඳුමක් ලබා ගත නොහැකි බව ඉන්දියාව විශ්වාස කරයි. ඉන්දියාව කිසියම් පාර්ශ්වයක් තෝරාගෙන තිබේ නම්, එය සාමයේ පැත්ත වන අතර එය ප්‍රචණ්ඩත්වය වහා අවසන් කිරීම සඳහා වන බව ඔහු පැවසීය.

විශේෂයෙන් බොහෝ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවලට ආහාර හා බලශක්ති පිරිවැය වැඩිවීමත් සමඟ අර්බුදයේ බලපෑම කලාපයෙන් ඔබ්බට ද දැනී ඇති බව පෙන්වා දුන් ඔහු, එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය තුළ සහ ඉන් පිටත නිර්මාණශීලීව කටයුතු කිරීම “අපගේ සාමූහික අවශ්‍යතාව” බව පැවසීය.

මානව හිමිකම් පිළිබඳ විශ්ව ප්‍රකාශය කෙටුම්පත් කිරීමේ සිටම ඉන්දියාව මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීමෙහි පෙරමුණ ගෙන සිටි බව තිරුමූර්ති පෙන්වා දුන්නේය.

“අපගේ සියලු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී දේශපාලන සහ ව්‍යුහයන් අපට නියම කරන පරිදි, සියලු තීරණ නිසි ක්‍රියාවලියට ගරු කරමින් සම්පූර්ණයෙන් ගත යුතු බව අපි තරයේ විශ්වාස කරමු. මෙය ජාත්‍යන්තර සංවිධානවලටද, විශේෂයෙන්ම එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයටද අදාළ වේ,” තිරුමූර්ති අවධාරණය කළේය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.