ශ්‍රී ලංකාවේ වේගවත් ආර්ථික ප්‍රකෘතිය සඳහා දිගටම කටයුතු කිරීමට සූදානම්-ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය

ඉන්දියාව සිය “අසල්වැසි ප්‍රථම” ප්‍රතිපත්තියට අනුකූලව වේගවත් පශ්චාත් කොවිඩ් ආර්ථික ප්‍රකෘතිය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව සමඟ දිගටම කටයුතු කිරීමට සූදානම් බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ (MEA) ප්‍රකාශක අරින්දම් බග්චි බ්‍රහස්පතින්දා ප්‍රකාශ කළේය.

සතිපතා පැවති මාධ්‍ය හමුවේදී ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික අර්බුදය සම්බන්ධ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් අරින්දම් බග්චි පැවසුවේ ඉන්දියාව පසුගිය මාස කිහිපය තුළ ඩොලර් බිලියන 2.5 ක ආධාර ලබා දුන් බවයි.

ශ්‍රී ලංකාව “ඉන්දියාවේ අසල්වැසියෙකු සහ සමීප මිතුරෙකු” ලෙස විස්තර කළ ඔහු, ඉන්දියාව දිවයිනේ වර්ධනයන් දෙස සමීපව බලා සිටින බව පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාව දැඩි ආර්ථික අර්බුදයක ග්‍රහණයට ලක්ව ඇති අතර එය ඉන්ධන සහ ආහාර ඇතුළු අනෙකුත් අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය ලබා ගැනීමට බලපා ඇත.

“ශ්‍රී ලංකාව තුළ විකාශනය වන ආර්ථික තත්ත්වයන් මෙන්ම අනෙකුත් වර්ධනයන් ද සිදු වී ඇත. ආර්ථික තත්ත්වය අවම කර ගැනීමට උපකාර කිරීම සඳහා, ඉන්ධන සහ ආහාර සඳහා ණය පහසුකම් ඇතුළුව පසුගිය මාස දෙක තුන තුළ අපි ඩොලර් බිලියන 2.5 ක ආධාර ලබා දී ඇත, ”බග්චි පැවසීය.

ඉන්දියාව මාර්තු මැද සිට ඩීසල් සහ පෙට්‍රල් මෙට්‍රික් ටොන් 270,000කට අධික ප්‍රමාණයක් ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දී ඇති අතර මෑතකදී දීර්ඝ කරන ලද ඩොලර් බිලියනයක ණය පහසුකම යටතේ සහල් ටොන් 40,000ක් දිවයිනට සපයා ඇති බව බග්චි පෙන්වා දුන්නේය.

දෙරට අතර සබඳතාව පදනම් වී ඇත්තේ පොදු ශිෂ්ටාචාරමය වටිනාකම් සහ ජනතාවගේ අභිලාෂයන්, පොදු බව සහ උනන්දුව මත පදනම් වූ සහයෝගීතාවය, මෑත මාසවලදී ශක්තිමත් වී ඇති බව, ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශ ප්‍රකාශකයා පැහැදිලි කළේය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.