ඉන්දියාවට අවශ්‍ය වන්නේ චබහාර් වරාය ජාත්‍යන්තර උතුරු-දකුණු ප්‍රවාහන කොරිඩෝව සහ මධ්‍යම ආසියාව සමඟ සම්බන්ධ කිරීමයි.

ඉන්දීය වරාය, නාවික හා ජල මාර්ග අමාත්‍ය සර්බනන්ද් සොන්වාල් පැවසුවේ ඉන්දියාවේ දැක්ම වන්නේ චබහාර්හි ෂහිඩ් බෙහෙෂ්ටි වරාය සංක්‍රමණ කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත් කිරීම බවයි.එමෙන්ම එය මධ්‍යම ආසියානු රටවලට ළඟා වීමට ජාත්‍යන්තර උතුරු-දකුණු ප්‍රවාහන කොරිඩෝව වෙත සම්බන්ධ කිරීම අරමුණු කරන බවයි. ඔහු මේ බව පැවසුවේ ඉරිදා ‘චබහාර් දිනය’ නිරීක්ෂණය කරමින්ය.

ෂාහිඩ් බෙහෙෂ්ටි වරායේ සහ චබහාර් නිදහස් වෙළඳ කලාපයේ දිරිගැන්වීම් ප්‍රයෝජනයට ගැනීමට ව්‍යාපාර සහ සැපයුම් සමාගම් අපේක්ෂා කරන බව ඔහු පැවසීය. අමාත්‍යවරයා මේ බව කියා සිටියේ මුම්බායි හි පැවති උත්සවයේ දී ය. මෙම උත්සවයට ඉරානය, ඇෆ්ගනිස්ථානය සහ මධ්‍යම ආසියානු රටවල නියෝජිතයින් සහභාගී විය.

ඔහු සියලුම නියෝජිතයින් සහ පාර්ශවකරුවන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේ ඉන්දියාවේ සිට ඉරානයට සහ මධ්‍යම ආසියාවට කෙටි, ප්‍රවාහන කාලය සහ පිරිවැය තවදුරටත් අඩු ගමනක් සඳහා යෝජනා ඉදිරිපත් කරන ලෙසයි.

මධ්‍යම ආසියාතික රටවල නියෝජිතයින් ජාත්‍යන්තර උතුරු-දකුණු ප්‍රවාහන කොරිඩෝව සමඟ චබහාර් සම්බන්ධය සාකච්ඡා කළහ.එමෙන්ම ඔවුන්ගේ කලාපවල වෙළඳාම ඉහළ නැංවීම සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කළ හැකි ආකාරය පිළිබඳවද ඔවුන් සාකච්ඡා කළහ. ගොඩබිම් සහිත රටවල සංවර්ධනය තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමේ හැකියාව ද ඔවුහු ඉස්මතු කළහ.

මෙම උත්සවයට කසකස්තාන් තානාපති නූර්ලාන් ෂල්ගස්බයෙව්,කිර්ගිස්තාන් තානාපති අසයින් අයිසෙව්, තජිකිස්තාන් තානාපති ලුක්මන් බොබොකලොන්සෝඩා,ටර්ක්මෙනිස්තාන් තානාපති ෂාලිමාර් ගෝල්ඩ්නසරොව්,උස්බෙකිස්තාන් තානාපති දිල්ෂෝද් අකාතොව්,ඇෆ්ගනිස්ථානයේ කොන්සල් ජනරාල් සකියා වර්ඩක්,ඉරාන කොන්සල් ජනරාල් ආචාර්ය ඒ. එම්. අලිඛානි සහ ඉරානයේ මාර්ග හා නාගරික සංවර්ධන අමාත්‍යාංශයේ ජාත්‍යන්තර කටයුතු පිළිබඳ මධ්‍යස්ථානයේ අමාත්‍යවරයාගේ උපදේශක සහ ප්‍රධානී මසූඩ් ඔස්තාද් හොසේන් යන රාජතාන්ත්‍රිකයින් සහභාගී විය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.