චන්දිගාර්හි ජී-20 ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායම් රැස්වීම ජනවාරි 30-31 දිනවල පැවැත්වීමට නියමිතය.

පළමු ජී-20 ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායම් රැස්වීම ජනවාරි 30 සහ 31 යන දිනවල ජී-20 ඉන්දීය සභාපති ධුරය යටතේ චන්දිගාර්හිදී පැවැත්වේ.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ක්‍රියාකාරීත්වය ශක්තිමත් කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් ජී-20 මූල්‍ය ධාවන පථය යටතේ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ගෘහ නිර්මාණ ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායම වැදගත් ප්‍රවාහයන්ගෙන් එකකි. අවදානමට ලක්විය හැකි රටවල් මුහුණ දෙන විවිධ අභියෝගවලට විසඳුම් සෙවීම ද එහි අරමුණයි.

මෙම රැස්වීමේදී ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පයේ ස්ථාවරත්වය සහ සහජීවනය වැඩිදියුණු කිරීමේ ක්‍රම සහ 21 වන සියවසේ ගෝලීය අභියෝගවලට මුහුණ දීම සඳහා එය සුදුසු වන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව සාකච්ඡා කරනු ඇතැයි ජී-20 නිල මාධ්‍ය නිවේදනය පවසයි.

දිළිඳු සහ අවදානමට ලක්විය හැකි රටවලට උපරිම සහයෝගය ලබාදීමේ ක්‍රම පිළිබඳව ද මෙම හමුවේදී අවධානය යොමු කෙරේ.

දෙදින රැස්වීමේ සාකච්ඡා ඉන්දීය මුදල් අමාත්‍යාංශය සහ ඉන්දියානු සංචිත බැංකුව සහ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ගෘහ නිර්මාණ ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායමේ සම සභාපතිවරුන් වන ප්‍රංශය සහ කොරියාව විසින් ඒකාබද්ධව මෙහෙයවනු ලැබේ.

ජී-20 සාමාජිකයින්, ආරාධිත රටවල් සහ ජාත්‍යන්තර සංවිධාන වලින් නියෝජිතයින් 100 ක් පමණ දෙදින රැස්වීමට සහභාගී වීමට චන්දිගාර් වෙත පැමිණෙනු ඇත.

ඉන්දියාවේ ජී-20 සභාපති ධුර කාලය තුළදී, මෙම ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායම මෙම වසරේ මාර්තු, ජුනි සහ සැප්තැම්බර් මාසවලදී ඉන්දීය සභාපති ධුරය යටතේ පිහිටුවා ඇති ප්‍රමුඛතා පිළිබඳ සාකච්ඡා පැවැත්වෙනු ඇත.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය වාස්තු විද්‍යා ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායම් රැස්වීමේ සාකච්ඡා ඉන්දියාවේ ජී-20 මූල්‍ය පථය යටතේ අදාළ ප්‍රමුඛතා පිළිබඳ ප්‍රධාන සාකච්ඡා පිළිබඳව ජී-20 මුදල් අමාත්‍යවරුන් සහ මහ බැංකු අධිපතිවරුන් වෙත තවදුරටත් දැනුම් දෙනු ඇති බව ජී-20 මාධ්‍ය නිවේදනය සඳහන් කරයි.

ජී-20 මුදල් අමාත්‍යවරුන්ගේ සහ මහ බැංකු අධිපතිවරුන්ගේ පළමු රැස්වීම පෙබරවාරි 24-25 දිනවල බැංගලෝර්හිදී පැවැත්වීමට නියමිතය.

චන්දිගාර්හි ජී-20 ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ගෘහ නිර්මාණ ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායම් රැස්වීම ඉන්දීය මධ්‍යම කෘෂිකර්ම සහ ගොවි සුබසාධන අමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර සිං තෝමාර් සහ ඉන්දීය මධ්‍යම ආහාර සැකසුම් කර්මාන්ත අමාත්‍ය පශුපති කුමාර් පරස් විසින් ආරම්භ කරනු ලැබේ.

මෙම රැස්වීමට සමගාමීව, ජනවාරි 30 වන දින, ‘මහ බැංකු ඩිජිටල් මුදල් අවස්ථා සහ අභියෝග’ යන මාතෘකාව යටතේ ජී-20 උත්සවයක් ද පැවැත්වේ. මෙම උත්සවය රටේ අත්දැකීම් බෙදාහදා ගැනීම සහ ‘මහ බැංකු ඩිජිටල් මුදල්හි සාර්ව විචක්ෂණශීලී ඇඟවුම් පිළිබඳ ගැඹුරු අවබෝධයක් වර්ධනය කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇත.

2023 ජනවාරි 25 වැනි දින චන්දිගාර් හිදී “මහ බැංකු ඩිජිටල් මුදල්: ඉන්දියානු කතාව” පිළිබඳ සම්මන්ත්‍රණයක් ද පැවැත්විණි. මෙම සිදුවීම් 2023 දී ජී-20 ඉන්දීය සභාපති ධුරය සහ එහි තේමාව “වසුධෛව පවුලකම්” හෝ “එක් පෘථිවිය – එක පවුලක් – එක් අනාගතයක්” පිළිබඳව දැනුවත් කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇත.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.