ඉන්දීය අගමැති මෝදි ජර්මානු තානාපති කාර්යාලයේ ‘නාටු නාටු’ සැමරීම අගය කරයි.

ආර්.ආර්.ආර් හි ‘නාටු නාටු’ ලොව පුරා සංගීතයට ඇලී ගැලී සිටින මිනිසුන් සමඟ පියවර තබමින් සිටී. මෑත සතිවලදී, එය කිසියම් ‘සංස්කෘතික රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකත්වයේ’ හරය වූයේ අන් කිසිවකු නොව ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි රට තුළ ඇතැම් විදේශ දූත මණ්ඩල විසින් මෙම දිශාවට දරන උත්සාහයන් අගය කිරීමෙනි.

මෙම ලැයිස්තුවට එක්වන නවතම කරුණ වන්නේ නවදිල්ලියේ ජර්මානු තානාපති කාර්යාලය වන අතර එය ඉන්දියාවේ ජර්මානු තානාපතිවරයා සහ තානාපති කාර්යාල කාර්ය මණ්ඩලයේ සාමාජිකයින් ඔස්කාර් සම්මානලාභී අංකයට පියවර ගැළපෙන ආකාරය දැක්වෙන වීඩියෝවක් නිකුත් කර ඇත.

පැරණි දිල්ලියේ චාන්ද්නි චෝක් හි රූගත කරන ලද වීඩියෝව ඉන්දියාවේ සහ භූතානයේ ජර්මානු තානාපති ෆිලිප් ඇකර්මන් විසින් සමාජ මාධ්‍යවල පළ කර ඇත. පැරණි දිල්ලියේ චාන්ද්නි චෝක් අසල්වැසි ප්‍රදේශයේ විශාල ජනකායක් ඔවුන් නැරඹීමට එක්රැස් වන විට තානාපති ඇකර්මන් සහ අනෙකුත් ජර්මානු තානාපති කාර්යාල කාර්ය මණ්ඩලය සුප්‍රසිද්ධ ගීතයට නටමින් සිටින අයුරු එහි දැක්වේ.

ජර්මානු තානාපතිවරයා “ජර්මානුවන්ට නටන්න බැරිද? මම සහ මගේ ඉන්දු-ජර්මානු කණ්ඩායම පැරණි දිල්ලියේ ඔස්කාර් 95 හිදී නාටු නාටු ජයග්‍රහණය සැමරුවා. සුභ පැතුම් සහ රාම් චරන් සහ ආර්.ආර්.ආර් චිත්‍රපට කණ්ඩායම නැවත සාදරයෙන් පිළිගනිමු! ජර්මානු තානාපති කාර්යාලය පැවසීය.

ජර්මානු තානාපතිවරයාගේ සටහනට ප්‍රතිචාර දක්වමින් අගමැති මෝදි ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින්, “ඉන්දියාවේ වර්ණ හා රස! ජර්මානුවන්ට නිසැකවම හොඳින් නටන්න සහ නටන්න පුළුවන්!” යනුවෙනි.

මෙය සිදු වූයේ නවදිල්ලියේ දකුණු කොරියානු තානාපති කාර්යාලය විසින් සුපිරි ජනප්‍රිය ගීතය ප්‍රතිනිර්මාණය කර සති කිහිපයකට පසුව ආකර්ශනීය ගීතය සමරන වීඩියෝවක් සමාජ මාධ්‍යවල පළ කරමිනි.

පෙබරවාරි 26 වන දින වීඩියෝව පළ කරමින් දකුණු කොරියානු තානාපති කාර්යාලය ලිවීය, “නාටු නාටු ආර්.ආර්.ආර් නර්තන ආවරණය – ඉන්දියාවේ කොරියානු තානාපති කාර්යාලය

ඔබ නාටු නාටු දන්නවාද? කොරියානු තානාපති කාර්යාලයේ නාටු නාටු නර්තන ආවරණය ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට අපි සතුටු වෙමු. තානාපති කාර්යාල කාර්ය මණ්ඩලය නාටු නාටු සමග කොරියානු තානාපති චැං ජේ-බොක් පැවසීය.

මෙම ගීතය සහ චිත්‍රපටය ලොව පුරා බොහෝ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයන්ගේ ප්‍රසාදයට ලක්ව ඇත. ඉන්දියාවේ බ්‍රිතාන්‍ය මහ කොමසාරිස් ඇලෙක්ස් එලිස් විසින් චිත්‍රපටය “රසවත්” ලෙස සලකනු ලැබීය. මීට අමතරව, ප්‍රංශ කොන්සල් ජෙනරාල් ටියුඩර් ද ඉන්දියානුවන් සිනමාව සහ චිත්‍රපටය කෙරෙහි දක්වන ප්‍රවේශය පැසසුමට ලක් කළේය.

ආර්.ආර්.ආර් ඓතිහාසික ක්‍රියාදාම චිත්‍රපටයේ චන්ද්‍රබෝස් විසින් රචනා කරන ලද එම් එම් කීරවානි විසින් සංගීතවත් කරන ලද ‘නාටු නාටු’ ගීතය හොඳම මුල් ගීතය සඳහා ඔස්කාර් සම්මානය දිනාගත් පළමු ඉන්දියානු ගීතය ලෙස ඉතිහාසගත විය. ගෝල්ඩන් ග්ලෝබ් සහ විචාරක තේරීම් සම්මානයෙන් පසුව, මෙය තුන්වන ප්‍රධාන ජාත්‍යන්තර ගෞරවයයි.

ඔස්කාර් සම්මානයෙන් පසු, ‘නාටු නාටු’ උණ ලොව පුරා පැතිරී ඇති අතර, මිනිසුන් ගීතයට නැටීමට සහ කකුල් සොලවන්නට හේතු විය.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.