දිල්ලි ජී-20 විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ රැස්වීම ඕනෑම සභාපතිවරයකු විසින් පවත්වනු ලබන විශාලතම රැස්වීමකි: ඉන්දීය විදේශ ලේකම් ක්වාත්‍රා

ජී-20 විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ රැස්වීම භෞතික ආකෘතියෙන් 2023 මාර්තු 1 සිට 2 දක්වා ඉන්දියාවේ සභාපති ධුරය යටතේ නවදිල්ලියේ පැවැත්වේ. අතර එය “ඕනෑම ජී-20 සභාපති කාර්යාලයක් විසින් සත්කාරකත්වය සපයනු ලබන විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ විශාලතම රැස්වීම්වලින් එකකි”, ඉන්දීය විදේශ ලේකම් විනේ ක්වාත්‍රා පවසයි.

සඳුදා විශේෂ මාධ්‍ය හමුවක් අමතමින් විදේශ ලේකම් ක්වාට්‍රා කියා සිටියේ රාෂ්ට්‍රපති භවන් සංස්කෘතික මධ්‍යස්ථානයේ පැවැත්වෙන රැස්වීමට නියෝජිතයින් 40 කට අධික සංඛ්‍යාවක් සහභාගී වීමට අපේක්ෂා කරන බවයි.

මෙයට ජී-20 සාමාජිකයින් වන ආර්ජන්ටිනාව, ඕස්ට්‍රේලියාව, බ්‍රසීලය, කැනඩාව, චීනය, යුරෝපා සංගමය, ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ඉන්දියාව සත්කාරකත්වය, ඉන්දුනීසියාව ආසන්නතම හිටපු සභාපති සහ ආසියන් සභාපති, ඉතාලිය, ජපානය, මෙක්සිකෝව, දකුණු කොරියාව, රුසියාව, සෞදි අරාබිය , දකුණු අප්‍රිකාව, තුර්කිය, එක්සත් රාජධානිය සහ එක්සත් ජනපදය ඇතුළත් වේ.

ඉන්දියාව සිය සභාපති ධුර කාලය තුළ ජී-20 සඳහා ආරාධිත රටවල් ලෙස රටවල් නවයකට ආරාධනා කර ඇත. බංග්ලාදේශය, ඊජිප්තුව, මොරිෂස්, නෙදර්ලන්තය, නයිජීරියාව, ඕමානය, සිංගප්පූරුව, ස්පාඤ්ඤය සහ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය යන රටවල විදේශ අමාත්‍යවරු මෙම රැස්වීමට සහභාගී වෙති.

මීට අමතරව, ජාත්‍යන්තර සංවිධාන 13 ක නියෝජිතයින් ද ජී-20 විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ රැස්වීම සඳහා සහභාගී වීමට නියමිතය.

නිසැකවම, එය ඕනෑම ජී-20 සභාපති කාර්යාලයක් විසින් සත්කාරකත්වය සපයනු ලබන විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ විශාලතම රැස්වීම්වලින් එකක් වන අතර එය ඉන්දියාවට සත්කාරකත්වය දැක්වීමට ලැබීම වරප්‍රසාදයක් වනු ඇතැයි ඉන්දීය විදේශ ලේකම් ක්වාට්‍රා පැවසීය.

සහභාගිවන්නන් සඳහා බදාදා රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් සංවිධානය කරන අතර, ජී 20 විදේශ අමාත්‍යවරුන්ගේ රැස්වීමේ සාකච්ඡා බ්‍රහස්පතින්දා පැවැත්වේ.

ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් මහතා රැස්වීමේ සැසි දෙකක මුලසුන හොබවනු ඇත.

විදේශ ලේකම් ක්වාට්‍රාට අනුව , පළමු සැසිවාරය බහුපාර්ශ්විකත්වය, ආහාර සහ බලශක්ති සුරක්ෂිතතාව සහ සංවර්ධන සහයෝගීතාවය සම්බන්ධ ගැටළු පිළිබඳව අවධානය යොමු කරනු ඇත. දෙවන සැසියේදී ත්‍රස්තවාදය සහ මත්ද්‍රව්‍ය උවදුර තුරන් කිරීම, ගෝලීය කුසලතා සිතියම්ගත කිරීම, ගෝලීය කුසලතා සංචිතය සහ මානුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන ගැටළු ඇතුළු නව සහ නැගී එන තර්ජන ඇතුළු තවත් ප්‍රධාන කරුණු කෙරෙහි අවධානය යොමු කෙරේ.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.