ඉන්දියා-එක්සත් ජනපද සබඳතාව දිගටම වර්ධනය වනු ඇතැයි විශ්වාසයි: ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයිශංකර්

2023 මැයි 25, බ්‍රහස්පතින්දා ඉන්දියාව සඳහා මෑතකදී පත් කරන ලද එක්සත් ජනපද තානාපති එරික් ගාර්සෙට්ටි හමුවීමේදී ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයිශංකර් ඉන්දියා-එක්සත් ජනපද සබඳතා “ශක්තියෙන් ශක්තියට වර්ධනය වනු ඇතැයි” විශ්වාසය පළ කළේය.

හිටපු ලොස් ඇන්ජලීස් නගරාධිපතිවරයකු වූ ගාර්සෙට්ටි ඉන්දියාවේ නව එක්සත් ජනපද තානාපතිවරයා ලෙස දිවුරුම් දුන්නේ මේ වසරේ මාර්තු 24 වැනිදාය.

තානාපති ගාර්සෙට්ටි සමඟ හමුව සිදුවූයේ ජපානයේ හිරෝෂිමා හි පැවති G-7 සමුළුවට සමගාමීව එක්සත් ජනපදය, ජපානය සහ ඕස්ට්‍රේලියාව සමඟ ක්වාඩ් නායකයින්ගේ රැස්වීමට ඉන්දියාව සහභාගී වීමෙන් දින කිහිපයකට පසුවය.

විශේෂයෙන්ම පසුගිය දශකය තුළ ඉන්දියා-එක්සත් ජනපද සබඳතාවයේ අත්කර ගත් ප්‍රගතිය වටා සාකච්ඡාවන්හි අවධානය යොමු විය. ජයිශංකර් සහ ගාර්සෙට්ටි ද ඉන්දියාව, එක්සත් ජනපදය, ජපානය සහ ඕස්ට්‍රේලියාව සම්බන්ධ වන චතුරස්‍ර ආරක්ෂක සංවාදය වන මෑත කාලීන චතුරස්රාකාර සමුළුව පිළිබඳව අදහස් හුවමාරු කර ගත්හ.

ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින්, ජයිශංකර් තානාපති එරික් ගාර්සෙට්ටි පිළිගැනීම ගැන සිය සතුට පළ කළ අතර ඔවුන්ගේ රැස්වීමේ වැදගත්කම ඉස්මතු කළේය.

ඔහු මෙසේ ලිවීය, “එක්සත් ජනපදයේ තානාපති එරික් ගාර්සෙට්ටි පිළිගැනීමට ලැබීම සතුටක්. විශේෂයෙන්ම පසුගිය දශකය තුළ අපගේ සම්බන්ධතාවයේ දැවැන්ත ප්‍රගතිය පිළිබඳව සාකච්ඡා කළා. මෑත කාලීන චතුරස්‍ර සමුළුව පිළිබඳ අදහස් හුවමාරු කර ගත්තා. ඉන්දියා-එක්සත් ජනපද සබඳතා ශක්තිමත් ලෙස වර්ධනය වනු ඇතැයි විශ්වාසයි.

ක්වාඩ් නායකයින්ගේ රැස්වීම අතරතුර, අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි, එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ජෝ බිඩෙන්, ජපාන අගමැති ෆුමියෝ කිෂිඩා සහ ඕස්ට්‍රේලියානු අගමැති ඇන්තනි ඇල්බනීස් යන සියලු දෙනාම නිදහස් හා විවෘත ඉන්දු පැසිෆික් කලාපයක් සඳහා ඔවුන්ගේ සහයෝගය යලි තහවුරු කළහ.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.